بارداری و شیردهی چه تاثیری بر پروتز سینه دارند؟

 

اگرچه پروتز سینه مانع بارداری و شیردهی نمی شود اما تغییرات در بافت سینه، در دوران بارداری و شیردهی، گاهی اوقات می‌تواند بر نتایج پروتز تاثیرگذار باشد. پس بهتر است به بعد از آخرین شیردهی موکول شود.

دوران نقاهت بعد از پروتز سینه چقدر است؟

6 تا 8 هفته

چه مدت بعد از پروتز سینه می توان اقدام به بارداری کرد؟

توصیه می شود حداقل 6 ماه بعد از پروتز سینه

آیا ایمپلنت سینه به کودک شیرخوار که از شیر مادر تغذیه می کند آسیب می رساند؟

 

خیر

آیا امکان شیردادن به نوزاد بعد از عمل پروتز سینه وجود دارد؟

در برخی موارد بله

آیا پس از زایمان دچار افتادگی سینه خواهم شد؟

افتادگی سینه بعد از بارداری غیرممکن نیست.

آیا امکان پاره شدن پروتز سینه وجود دارد؟

در برخی موارد بله

آیا در صورت پروتز سینه، سینه شیر کمتری تولید خواهد کرد؟

پروتز سینه می تواند بر میزان شیر تاثیرگذار بگذارد.

باردرای و شیردهی بعد از پروتز سینه

آنچه می خوانید

بارداری و شیردهی می ‌تواند شکل، اندازه و ظاهر سینه‌ های شما را تغییر دهد. بنابراین اگر پروتز سینه دارید و باردار هستید (یا به باردار شدن فکر می‌کنید)، طبیعی است که سوالاتی در خصوص بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه داشته باشید. در این مقاله همراه ما باشید تا به همه سوالاتی که در خصوص بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه ممکن است برای شما پیش بیاید، پاسخ دهیم.

رابطه بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه

اگر برای بزرگ کردن سینه ‌های خود پروتز سینه گذاشته ‌اید، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از زنان پروتز سینه گذاشته اند. بسیاری از زنانی که ایمپلنت انجام می دهند در سنین باروری هستند، بنابراین این سوال پیش می آید که آیا در صورت کاشت ایمپلنت می توانید با موفقیت به نوزاد خود شیر ​​بدهید یا خیر.

خبر خوب این است که بیشتر خانم ها می توانند بعد از جراحی بزرگ کردن سینه به نوزاد خود شیر بدهند، اما موفقیت شما تا حد زیادی به نوع جراحی و نحوه انجام آن بستگی دارد.

اکثر زنانی که پروتز سینه دارند، معمولا شیر خوبی تولید می کنند. خود ایمپلنت ‌ها معمولاً در شیردهی تداخلی ایجاد نمی‌کنند، زیرا زیر بافت طبیعی سینه شما و گاهی زیر ماهیچه‌ های سینه قرار دارند.

بیایید درباره آناتومی سینه و تولید شیر بحث کنیم. شیر در بافت غده سینه شما تولید می شود و از طریق لوله هایی که به آن ها مجرای شیر می گویند به سمت نوک سینه ها می رود. اگر مجاری شیر مسدود یا بریده شود، می تواند در شیردهی اختلال ایجاد کند. اعصابی در نوک پستان شما وجود دارد که در شیردهی نیز نقش دارند. مکیدن سینه توسط کودک باعث افزایش سطح پرولاکتین و اکسی توسین شما می شود، دو هورمونی که در تولید شیر مادر مهم هستند.

دو نوع اساسی ایمپلنت وجود دارد: سالین و سیلیکون. ایمپلنت های سالین با آب نمک استریل پر می شوند. ایمپلنت های سیلیکونی با ژل سیلیکون پر می شوند. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ‌ها، اخیراً هیچ گزارشی مبنی بر مشکلاتی در نوزادان مادران دارای پروتز سینه سیلیکونی گزارش نشده است.

ایمپلنت ها از طریق یک برش وارد می شوند که می تواند در یکی از سه محل قرار گیرد. اگر ایمپلنت از طریق یک برش در چین زیر سینه یا از طریق یک برش در زیر بغل شما وارد شود، و اعصاب نوک سینه شما بسیار بعید است که بریده یا آسیب دیده باشند.

 

محل سوم برای برش در اطراف لبه یا هاله ی پوست است، پوست تیره تری که نوک سینه شما را احاطه کرده است. این برش ممکن است مجاری شیر و اعصاب را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است منجر به کاهش مقدار شیر مادر برای کودک شما شود.

ایمپلنت را می توان در زیر بافت سینه یا زیر عضله قفسه سینه که در زیر بافت سینه قرار دارد قرار داد. قرار دادن ایمپلنت زیر عضله کمتر از قرار دادن آن در زیر بافت سینه در شیردهی تداخل دارد.

بارداری و شیردهی

فیلم پروتز سینه و هر آنچه که باید بدانید

نکات کلیدی در خصوص بارداری و شیردهی بعد از پروتز سینه

یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که چرا شما پروتز سینه انجام داده اید. بیشتر خانم ها به این دلیل که می خواهند سینه بزرگتری داشته باشند، پروتز سینه می کنند. اگر به این دلیل که سینه ‌های شما اصلاً رشد نکرده یا نامتقارن بودند، ایمپلنت انجام دادید، ممکن است بافت سینه ‌تان برای تولید شیر کافی بسیار کم باشد. اگر پس از جراحی ماستکتومی برای برداشتن یک یا هر دو سینه به دلیل سرطان، ایمپلنت سینه گذاشته ‌اید، اگر هر دو سینه برداشته شده باشد، نمی‌توانید از طرف ایمپلنت یا هر دو طرف شیر بدهید.

اگر ایمپلنت ‌های خود را تعویض کرده ‌اید، یا هر عمل جراحی دیگری روی سینه‌ ها برای رفع مشکلات ایمپلنت ‌هایتان انجام داده‌اید، احتمالاً مشکلات مربوط به شیردهی را تجربه خواهید کرد. ایمپلنت ها برای همیشه دوام نمی آورند. اکثر جراحان پلاستیک به زنان توصیه می کنند که هر 10 تا 15 سال یکبار ایمپلنت های خود را تعویض کنند.

اگر هر نوع عمل جراحی سینه ایمپلنت، کوچک کردن سینه، یا هر عمل جراحی برای برداشتن توده یا کیست انجام داده اید و می خواهید نوزاد خود را شیر بدهید، در طول بارداری خود در مورد آن با متخصص زنان یا مامای خود صحبت کنید. در صورت امکان، سوابق پزشکی جراحی خود را در اختیار آن ها قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که پزشک اطفال شما می داند که شما جراحی سینه انجام داده اید و در حال شیردهی هستید تا بتواند توجه بیشتری به رشد کودک شما داشته باشد.

یک منبع عالی برای همه مادرانی که شیر می دهند مشاور شیردهی است. مشاوران شیردهی متخصصان بهداشتی هستند که به طور خاص آموزش دیده اند تا به مادر آموزش دهند که چگونه به نوزاد خود شیر دهد و به او کمک کنند تا با هر مشکلی در رابطه با شیردهی مقابله کند. متخصص زنان و زایمان یا مامای شما معمولاً می تواند یک مشاور محلی شیردهی را به شما توصیه کند.

 

یک مشاور شیردهی می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا کودک شما شیر کافی دریافت می کند یا خیر. به یاد داشته باشید، حتی اگر فقط بتوانید مقداری شیر تولید کنید، شیردهی برای کودک شما مفید است.

بارداری چه تاثیری بر پروتز سینه دارد؟

ایمپلنت ‌های سینه به گونه ‌ای طراحی شده ‌اند که در برابر باد کردن، پارگی و نشت مقاوم باشند. فشار ناشی از رشد بافت سینه بعید است که باعث پارگی و تغییر شکل ایمپلنت شود.

با این حال، تغییرات در بافت سینه، همراه با افزایش وزن طبیعی در دوران بارداری، گاهی اوقات می‌تواند بافت سینه را ضعیف کند، زیرا سینه ‌ها منبسط می ‌شوند و سپس منقبض می‌ شوند. این می ‌تواند باعث تغییر شکل یا افتادگی آن‌ ها برای برخی افراد – البته نه همه – شود که ممکن است ظاهر سینه ‌های شما را حتی با ایمپلنت تغییر دهد.

آیا شیردهی با ایمپلنت دشوار خواهد بود؟

در اینجا مشکلاتی وجود دارد که ممکن است با آن روبرو شوید:

بارداری و شیردهی

آیا پس از پروتز سینه برای باردار شدن باید مدت زمان مشخصی صبر کرد؟

بله. به طور کلی، بهتر است قبل از باردار شدن، به طور کامل بهبود پیدا کنید. حدود 6 تا 8 هفته طول می کشد تا به طور کامل پس از جراحی بهبود یابید و 9 ماه از زمان لقاح تا زایمان طول می کشد، بنابراین بعید است که جراحی در بارداری تداخل داشته باشد، مگر اینکه در دوران بارداری جراحی انجام دهید.

اگر بلافاصله پس از جراحی باردار شدید، جراح و متخصص زنان و زایمان خود را در جریان بگذارید تا بتوانند شما را تحت نظر داشته باشند و خطرات عوارض را به حداقل برسانند.

توصیه می شود حداقل به مدت شش ماه، ترجیحاً بیشتر، از حاملگی خودداری کنید. بدن و سینه های شما پس از جراحی به زمان نیاز دارند تا بهبود یابد. ممکن است تا هشت یا دوازده ماه طول بکشد تا نتایج نهایی جراحی بزرگ کردن سینه مشخص شود. بهبودی برش ها زمان بیشتری می برد، اما ایمپلنت های سینه نیز به زمان نیاز دارند تا در جای خود قرار گیرند و جا بیفتند.

بارداری و شیردهی

آیا لیفت سینه بعد از بارداری و شیردهی با ایمپلنت ضروری است؟

سینه ها ممکن است در دوران بارداری و شیردهی سنگین تر شوند. شکل آن ها ممکن است به همین دلیل تغییر کند و ممکن است پس از توقف شیردهی به شکل و اندازه اولیه خود برگردند.

 اما ممکن است برخی از زنان به لیفت سینه نیز نیاز داشته باشند. خیلی سخت است که از قبل بگوییم بارداری و شیردهی چگونه بر وضعیت سینه ‌های شما تأثیر می‌گذارد. برای اصلاح اندازه و شکل سینه ها می توان جراحی لیفت سینه را در زنانی که پس از بارداری و شیردهی انجام می دهند انجام داد.

آیا ایمپلنت سینه من ممکن است به کودکم آسیب برساند؟

تحقیقات قطعی زیادی در این مورد وجود ندارد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گوید: تحقیقات محدود است؛ با این حال، اخیراً هیچ گزارشی از مشکلات بالینی در نوزادان مادرانی که دارای پروتز سینه سیلیکونی هستند وجود ندارد.

موسسه پزشکی گزارش می دهد که سیلیکون یا هر ماده مضری در شیر مادر زنان با کاشت ایمپلنت یافت نشده است. در واقع، میزان سیلیکون در شیر خشک نوزادان بسیار بالاتر از شیر مادر زنان با یا بدون ایمپلنت بود.

حتی اگر کمی سیلیکون وارد شیر شما شود، بعید است که به کودک شما آسیب برساند. طبق گفته سازمان غذا و داروی ایالات متحده، مصرف سیلیکون برای نوزاد بی خطر است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

آیا امکان شیردادن به نوزاد بعد از عمل پروتز سینه وجود دارد؟

بله – البته با چند استثنا.

در طول جراحی پروتز سینه، ایمپلنت‌ های سینه در فضایی زیر بافت سینه یا زیر ماهیچه‌ های قفسه سینه قرار می‌گیرند، به گونه ‌ای که در عملکرد مجرای پستانی اختلال ایجاد نکند. بنابراین، بدن شما باید بتواند شیر مادر را پس از زایمان تولید کند و شما باید بتوانید به همان روشی که بدون ایمپلنت شیر می دهید، بدون هیچ مشکلی به نوزاد خود شیر بدهید.

با این حال، همه چیز بستگی به نحوه انجام جراحی و مهارت جراح شما دارد.اگر در حین جراحی برشی در ناحیه آرئول یا نوک سینه ‌ها ایجاد شود، ممکن است برخی از مجاری شیر شما بریده شوند که می‌ تواند بر تولید شیر تأثیر بگذارد.

اگر ایمپلنت ‌های شما درست زیر بافت غده‌ ای (و بالای عضله قفسه سینه) قرار دارند، ممکن است بر میزان شیری که می‌توانید تولید کنید نیز تأثیر بگذارد، البته نه همیشه.انتخاب پزشک ماهر و باتجربه، ریسک تداخل پروتز سینه و عدم تولید شیر توسط سینه های شما را کاهش می دهد.

همچنین این موضوع بستگی به این دارد که چرا جراحی پروتز سینه خود انجام داده اید. ممکن است بافت غددی مورد نیاز برای تولید شیر را نداشته باشید.

آیا پس از زایمان دچار افتادگی سینه خواهم شد؟

شاید این اتفاق برای شما بیوفتد اما این موضوع به خاطر پروتز سینه شما نخواهد بود. به دلیل تغییرات طبیعی هورمونی، سینه‌ های شما در دوران بارداری و در ماه‌ های بعد از بارداری رشد می‌کنند و تغییر می‌کنند. در هنگام بزرگ شدن سینه، سطح پوست شما نیز رشد می کند و  افتادگی می تواند در نتیجه پوست اضافی رخ دهد.

علاوه بر این، پوست و بافت سینه می تواند پس از بارداری سفت تر شود. به هر حال، باید حداقل تغییر یا هیچ تغییری در ایمپلنت سینه بعد از زایمان ایجاد شود.

برای مثال، یک مطالعه در سال 2013، هیچ تفاوتی در تأثیر شیردهی بر افتادگی در افرادی که پروتز سینه داشتند پیدا نکرد.

در عوض، به نظر می‌رسد که عوامل زیر همگی در تغییر یا افتادگی سینه ‌های شما پس از زایمان نقش دارند:

آیا روش هایی وجود دارد که در صورت تغییر شکل سینه ها بعد از شیردهی، ظاهر سینه ها مجددا خوش فرم شود؟

روش‌های متعددی مانند جراحی لیفت سینه وجود دارد که می ‌تواند ظاهرخوب  سینه ‌های شما را چه باردار بوده باشید یا نه بازگرداند. حدود 20 درصد از خانم‌ ها هر 10 سال یک بار ایمپلنت ‌های خود را تعویض می‌ کنند، زیرا اندازه، شکل و موقعیت ایمپلنت سینه می‌تواند در طول زمان تغییر کند.

جایگزینی ایمپلنت های خود با اندازه های یکسان یا متفاوت می تواند ظاهر سینه های شما را قبل از بارداری بازگرداند. همچنین می توانید ایمپلنت خود را با لیفت سینه (ماستوپکسی) جایگزین کنید تا ظاهر افتاده سینه را کاهش دهید. شما همچنین می توانید عمل کوچک کردن سینه را در صورت افتادگی شدید سینه انجام دهید.

آیا بهتر نیست که انجام پروتز سینه را به بعد از بارداری و شیردهی موکول کنم؟

در نهایت، این به شما بستگی دارد. مگر اینکه در حال حاضر برای باردار شدن اقدام کنید (در این صورت احتمالاً باید صبر کنید)، می توانید هر زمان که بخواهید ایمپلنت انجام دهید.

تصمیم‌گیری در مورد انجام عمل پروتز سینه یک تصمیم شخصی است. هرکسی تاریخچه سلامت، اهداف و اولویت‌ های متفاوتی در زندگی دارد که ممکن است به تعیین بهترین زمان برای پروتز سینه کمک کند. اگر می خواهید قبل از بارداری پروتز سینه انجام دهید، هیچ اشکالی ندارد.

بارداری و شیرهی

در صورت پروتز سینه برای شیردهی موفقیت آمیز چه کاری میتوانم انجام دهم؟

اگر نتوانم شیر کافی تولید کنم چه؟

اگر شیر شما برای رفع نیازهای کودک کافی نیست، باید او را با شیر خشک سیر کنید.

آیا شیردهی ایمپلنت های من را خراب میکند؟

خیر، شیردهی نباید روی ایمپلنت یا ظاهر سینه های بزرگ شده شما تأثیر بگذارد.

کاشت پروتز سینه

آیا امکان پاره شدن پروتز سینه وجود دارد؟

نکاتی در مورد شیردهی

کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به افزایش تولید شیر خود انجام دهید و به کودک خود کمک کنید تا تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما در شیر دادن با ایمپلنت وجود دارد:

 • اغلب به کودک خود شیر مادر بدهید

تغذیه با شیر مادر 8 تا 10 بار در روز می تواند به ایجاد و حفظ تولید شیر کمک کند. احساس مکیدن سینه توسط کودک باعث می شود بدن شما شیر تولید کند. هرچه دفعات شیردهی بیشتر باشد، بدن شما شیر بیشتری تولید می کند.

حتی اگر فقط بتوانید مقدار کمی شیر تولید کنید، همچنان در هر شیردهی آنتی بادی و تغذیه کودک خود را تامین می کنید. شیر دادن از هر دو سینه نیز می تواند باعث افزایش شیر شما شود.

 • شیر سینه های خود را به طور مرتب خالی کنید

خالی کردن سینه ها نقش مهمی در تولید شیر دارد. سعی کنید از پمپ سینه یا دوشیدن دستی شیر بعد از شیردهی برای افزایش تولید شیر استفاده کنید. یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که پمپاژ هر دو سینه به طور همزمان منجر به افزایش تولید شیر می شود. همچنین کالری و چربی شیر مادر را افزایش می دهد.

 • داروهای گیاهی را امتحان کنید

برخی از گیاهان دارویی وجود دارند که اعتقاد بر این است که به طور طبیعی به افزایش تولید شیر مادر کمک می کنند، مانند:

رازیانه

زغال اخته

برخی از مطالعات از منابع معتبر نوشته اند که شنبلیله ممکن است به افزایش شیر کمک کند.

اثرات جانبی تداخل بارداری و شیردهی و پروتز سینه

ممکن است به دلیل ایمپلنت ‌هایتان چند عارضه جانبی داشته باشید، از جمله گرفتگی شدید سینه (زمانی که سینه ‌تان سفت و متورم شده). اگر در مورد هر یک از این علائم نگران هستید، با ماما، پزشک یا پزشک عمومی خود صحبت کنید.

آیا در صورت کاشت پروتز سینه شیر کمتری تولید خواهم کرد؟

در طی جراحی کاشت ایمپلنت سینه، این خطر وجود دارد که برخی از مجاری و اعصاب آسیب دیده باشند و این می تواند منجر به کاهش تولید شیر شود.

ایمپلنت ‌های سینه را می‌توان در زیر بافت سینه و روی ماهیچه ‌ای که سینه روی آن قرار دارد یا زیر ماهیچه به طور کامل یا جزئی قرار داد. ایمپلنت ‌ها معمولاً از طریق برش‌ هایی در چین زیر سینه وارد می‌شوند. روش دیگر، برش ها ممکن است در اطراف هاله یا زیر بغل باشد. محل و وسعت برش ها تعیین می کند که چقدر تولید شیر تحت تأثیر قرار می گیرد.

هنگامی که ایمپلنت های سینه زیر چین سینه یا زیر بازو قرار می گیرند، خطر آسیب کمتری به اعصاب مهم و مجاری شیر وجود دارد. گاهی اوقات ایمپلنت ها در لبه هاله قرار می گیرند. برش روی یا اطراف محیط آرئول خطر آسیب بیشتری به مجاری و اعصاب دارد. اگر حس عصبی نوک سینه آسیب دیده باشد، ممکن است بر روی شیر و ترشح شیر تأثیر بگذارد.

ملاحظات دیگری وجود دارد؟

پروتز سینه همیشه خطراتی را به همراه دارد، صرف نظر از اینکه باردار هستید  یا در دوران شیردهی هستید. ایمپلنت ‌ها به گونه ‌ای طراحی شده‌ اند که برای مدت طولانی دوام بیاورند، اما نه برای همیشه. بنابراین ممکن است برای اصلاح، تنظیم یا حتی برداشتن آن ‌ها در برخی مواقع نیاز به جراحی داشته باشید. گاهی اوقات، تشخیص اینکه آیا ایمپلنت ها پاره شده اند یا نه، آسان نیست، زیرا ممکن است به آرامی نشت کنند.

سخن پایانی

بارداری نباید روی ایمپلنت ‌های شما تأثیر بگذارد، اگرچه تغییر سینه‌ ها در طول بارداری و بعد از آن طبیعی است و می‌تواند باعث شود پس از زایمان از سینه ‌های خود راضی نباشید. اگر از ایمپلنت های خود پس از بارداری ناراضی هستید، یا اگر در مورد شیردهی نگرانی دارید، با پزشک صحبت کنید. آن ها می توانند به شما راهنمایی کنند.

جراحی ایمپلنت سینه را می توان قبل یا بعد از بارداری انجام داد. هنگامی که ایمپلنت ها قبل از باردار شدن در سینه گذاشته می شوند، بیمار باید بداند که بعد از بارداری و شیردهی ممکن است سینه ها به مرور زمان تغییر کند. شیردهی با ایمپلنت سینه امکان پذیر است و ایمپلنت برای مادر و نوزاد نیز بی خطر است.

انجام پروتز سینه بعد از بارداری و شیردهی می تواند به شما کمک کند اندازه و شکل بهتری از سینه ها داشته باشید . به عبارت دیگر، سینه های رویایی خود را بدست آورید!

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

برخی از مادران نگران هستند که کیفیت شیر آن ها ممکن است تحت تأثیر ایمپلنت قرار گیرد. هیچ مدرکی مبنی بر وجود سیلیکون در شیر مادر وجود ندارد یا اینکه نوزاد شما در صورت کاشت ایمپلنت شما و شیردهی با عوارض جانبی مواجه شود.

اگر باردار هستید و به فکر شیردهی با ایمپلنت هستید، بهتر است از جراح زیبایی که عمل بزرگ کردن سینه شما را انجام داده است، بپرسید که چگونه ایمپلنت های شما را گذاشته است، از جمله اینکه برش ها در کجا ایجاد شده است، کجا ایمپلنت ها قرار داده شده اند.