موارد استفاده از عمل

پوست پلک و اطراف چشم شما

مزایای عمل

 • پف پلک بالایی یا کیسه های زیر پلک پایینی خود را از بین ببرید
 • اگر پلک‌ های آویزان دارید، دید بینایی خود را افزایش دهید
 • جوان تر و کمتر خسته به نظر برسید
 • اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

عوارض احتمالی عمل

 • واکنش به هر گونه بیهوشی یا عوارض ناشی از آرامبخش
 • تورم و کبودی اطراف چشم
 • مشکل در بستن چشم ها
 • خونریزی از خطوط برش
 • خشکی چشم
 • عفونت های چشمی
 • حساسیت به نور از جمله نور خورشید

سن مناسب یا توصیه شده

بالای 35 سال

بیهوشی دارد یا خیر؟

معمولا به صورت عمومی یا گاها بی حسی موضعی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

45 دقیقه الی 2ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

1 الی 2 هفته

آنچه می خوانید

جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی پلک که با نام بلفاروپلاستی یا “لیفت چشم” نیز شناخته می شود، یک عمل زیبایی به شمار می رود. این جراحی، پوست پلک و اطراف چشم شما را بهبود می بخشد. جراحی پلک می تواند عملکرد چشم شما را بهبود بخشد و ظاهری جوان تر به شما بدهد

با افزایش سن، پوست پلک شما کشیده می شود. این موضوع می تواند باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک ها و ایجاد کیسه زیر چشم شود. این موارد علاوه بر اینکه شما را مسن تر نشان می دهد، می تواند دید محیطی شما را کاهش دهد. جراحی زیبایی پلک ممکن است شامل برداشتن پوست، ماهیچه ها و چربی اضافی از اطراف چشم شما باشد. پزشکان می توانند جراحی پلک بالا و پایین را با هم یا به صورت جداگانه انجام دهند.

جراحی زیبایی پلک

جراحی پلک چیست (بلفاروپلاستی)

بلفاروپلاستی (جراحی پلک) نوعی عمل جراحی است که می‌توان از آن برای برداشتن پوست، ماهیچه‌ ها و گاهی چربی ‌های اضافی پلک بالا یا پایین استفاده کرد. در برخی موارد، ممکن است نیاز به برداشتن پوست داشته باشید، اما ماهیچه ها حذف نشود یا ممکن است نیاز به انجام این عمل روی پلک بالا و پایین داشته باشید. بلفاروپلاستی را می توان برای اهداف درمانی یا زیبایی انجام داد.

بلفاروپلاستی (جراحی پلک) نوعی عمل جراحی است که می‌توان از آن برای برداشتن پوست، ماهیچه‌ ها و گاهی چربی ‌های اضافی پلک بالا یا پایین استفاده کرد. در برخی موارد، ممکن است نیاز به برداشتن پوست داشته باشید، اما ماهیچه ها حذف نشود یا ممکن است نیاز به انجام این عمل روی پلک بالا و پایین داشته باشید. بلفاروپلاستی را می توان برای اهداف درمانی یا زیبایی انجام داد.

 

افتادگی پلک یکی از دلایل اصلی این است که مردم به جراحی پلک برای برداشتن و سفت کردن پوست اضافی پلک فکر می کنند. بلفاروپلاستی گاهی اوقات می تواند بینایی را بهبود بخشد که در این حالت جنبه درمانی هم پیدا می کند.

بلفاروپلاستی زیبایی چیست؟

جراحی زیبایی پلک یک عمل جراحی است که از نظر پزشکی ضروری نیست و صرفا برای بهبود ظاهر شما انجام می شود. بلفاروپلاستی فوقانی برای برداشتن پوست و چربی اضافی بالای چشم استفاده می شود.

متأسفانه، پلک های بالایی و گاهی پایینی شما ممکن است به دلیل فرایند پیری، افتادگی یا پف کنندگی داشته باشند. ابروهای شما نیز ممکن است به عنوان بخشی از همان فرآیند پیری، افتادگی داشته باشند.

پوست پلک کشیده می شود، ماهیچه ها ضعیف می شوند که این موضوع ممکن است یک بیماری ارثی باشد که در خانواده شما وجود دارد. از نظر زیبایی، چنین شرایطی ممکن است از جذابیت کلی چشم و صورت شما بکاهد و ظاهری خسته یا پیرتر در شما به وجو آورد. برخی از جراحان مختلف می توانند بلفاروپلاستی زیبایی را انجام دهند.

 

چشم پزشکان و جراحان چشم معمولاً این نوع عمل را انجام می دهند. این در حالی است که جراحان عمومی پلاستیک، جراحان دهان و فک و صورت و جراحان گوش و حلق و بینی نیز جراحی زیبایی پلک را انجام می دهند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چه زمانی بلفاروپلاستی کاربردی لازم است؟

بلفاروپلاستی کاربردی (بر خلاف بلفاروپلاستی زیبایی) جراحی پلکی است که به دلایل پزشکی انجام می شود پس جنبه درمانی دارد.

 • برش هایی که در پلک بالا و پایین در بلفاروپلاستی ایجاد می شود به گونه ای زده می شود که پس از عمل هیچ جای زخم قابل مشاهده ای باقی نمی ماند.
 • در بیشتر موارد، لیفت چشم عملی برای از بین بردن پوست شل از پلک فوقانی به کار گرفته می شود یعنی اگر پوست به اندازه کافی پایین افتاده باشد که دید شما را برای رانندگی و بینایی مختل کند، این عمل برای شما صورت می گیرد.

 

عمل زیبایی پلک

جراحی پلک منجر به درمان چه مواردی می شود؟

جراحی پلک ظاهر چشم شما و نواحی اطراف آن را بهبود می بخشد اما همچنان می تواند مشکلات مختلف پلک را نیز درمان کند، از جمله:

 • کیسه های زیر چشم شما
 • افتادگی پلک
 • پوست اضافی در پلک پایین
 • پوست اضافی روی پلک ها که باعث ایجاد مشکل در دید محیطی می شود.

جراحی پلک می تواند منجر به درمان موارد زیر شود

بهترین کاندیدها برای جراحی پلک چه کسانی هستند؟

جراحی پلک یک گزینه عالی برای افرادی است که مشکلات مربوط به پلک یا زیبایی دارند.

کاندیدهای خوب برای بلفاروپلاستی شامل افراد 35 سال یا بالاتر هستند که:

افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی پلک قرار می گیرند باید نسبت به نتایج عمل خوشبین اما واقع بین باشند یعنی گاهی اوقات، جراحی ترمیمی برای عمل جراحی پلک ضروری است.

اگر افتادگی بیش از حد پوست اطراف چشم دارید که اغلب به دلیل پیری طبیعی است، ممکن است بلفاروپلاستی برای شما مناسب باشد. اگر صرفاً به دلایل زیبایی به بلفاروپلاستی علاقه دارید، احتمالاً پزشک به شما توصیه می کند که انتظارات را واقع بینانه نگه دارید. در حالی که عمل‌های زیبایی گاهی اوقات می‌توانند به طرز چشمگیری ظاهر را بهبود بخشند، اما آن ها برای همیشه نمی توانند اثرگذار باشند.

در واقع روند پیری ادامه خواهد داشت و  مانند هر عمل زیبایی  ظاهر بهبود یافته شما برای همیشه دوام نخواهد داشتو در آینده ممکن است نیاز باشد دوباره این عمل را انجام دهید.

با این حال، بسته به سلامت شما و سایر عوامل، نتایج بلفاروپلاستی می تواند تا 10 سال باقی بماند.

جراح شما را از نظر مشکلات خشکی چشم، بیماری تیروئید چشم و دیابت ارزیابی خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که شدت و تعداد مشکلات سلامتی ممکن است منجر به حذف شما برای انجام عمل جراحی زیبایی پلک شود.  افراد سیگاری در معرض خطر افزایش عوارض جراحی هستند زیرا دیرتر بهبود می یابند. اگر سیگاری هستید، جراح ممکن است به شما توصیه کند که حداقل چند هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید.

Blepharoplasty

اگر مطمئن نیستید که کاندیدای بلفاروپلاستی هستید، یک قرار ملاقات با چشم پزشک خود تعیین کنید، که می تواند شما را از نظر هر گونه مشکل پزشکی مربوط به پلک های شما ارزیابی کند. اگر مشکل پزشکی برای انجام عمل بلفاروپلاستی ندارید، می توانید هر گونه نگرانی یا علاقه ای که ممکن است در مورد جراحی زیبایی پلک داشته باشید با چشم پزشک خود در میان بگذارید.

چه کسانی برای انجام عمل جراحی زیبایی پلک، کاندیدای مناسبی نیستند؟

شرایط پزشکی که جراحی پلک را خطرناک تر می کند عبارتند از:

جراحی پلک چگونه انجام می شود؟

 • قبل از جراحی

عمل زیبایی پلک

قبل از جراحی باید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک سلامت شما و هر گونه شرایط پزشکی از قبل و خطرات بالقوه را ارزیابی خواهد کرد. پزشک همچنین احتمالا یک معاینه فیزیکی، آزمایش بینایی و عکس برداری از پلک های شما انجام می دهد. پس از آن، گزینه های جراحی را با هم مرور خواهید کرد. پیامد های احتمالی، عوارض بالقوه و برنامه های درمانی در این جلسه پوشش داده خواهد شد.

پس از برنامه ریزی برای جراحی، پزشک دستورالعمل هایی را برای نحوه آماده شدن برای عمل به شما ارائه می دهد. ممکن است به شما توصیه شود که مصرف برخی از داروهای گیاهی را که باعث افزایش خونریزی می شوند، متوقف کنید. اگر سیگار می کشید، چند هفته قبل از عمل از شما خواسته می شود که سیگار را ترک کنید. سیگار در توانایی بهوبد شما اختلال ایجاد می کند. همچنین باید پس از اتمام جراحی، از فردی بخواهید شما را به خانه برساند.

 • در طول عمل

جراحی زیبایی پلک معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و به طور متوسط ​​حدود 45 دقیقه تا دو ساعت طول می کشد. بلفاروپلاستی را می‌توان روی پلک ‌های بالا، پلک پایین یا هر دو به طور همزمان انجام داد.

در حین جراحی، برش هایی در چین های طبیعی پلک، در چین پلک فوقانی و درست در زیر مژه ها یا پشت پلک پایین ایجاد می شود. به این ترتیب، برش ها پس از بهبود عملاً غیر قابل توجه هستند.

 • بیهوشی

بسته به نظر جراح، بیهوشی معمولا به صورت عمومی یا گاها بی حسی موضعی خواهد بود. بی حسی موضعی یک عامل بی حس کننده است که پزشک آن را به پلک های شما تزریق می کند تا ناحیه مد نظر برای جراحی را بی حس و آرام کند .

بیهوشی عمومی دارویی است که شما را در طول عمل بیهوش می کند. شما و پزشکتان قبل از عمل در مورد اینکه کدام گزینه برای شما بهترین است صحبت می کنید.

 • ایجاد خطوط برش

مرحله بعدی ایجاد خطوط برش است. اگر هر دو پلک را عمل می‌کنید، جراح احتمالاً از پلک بالا و سپس پلک پایین شروع می‌کند. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که جای زخم ها به خوبی در ساختار طبیعی پلک شما پنهان شوند. سپس جراح رسوبات چربی را برداشته یا تغییر مکان می دهد، ماهیچه ها را سفت می کند یا پوست اضافی را برمی دارد.

 • بستن برش ها

پس از اتمام جراحی، جراح برش ها را می بندد. این کار معمولا با بخیه یا چسب پوست انجام می شود. پس از جراحی، ممکن است پف و درد و تورم در ناحیه چشم را تجربه کنید.

 • نقاهت عمل جراحی زیبایی پلک

ممکن است پس از جراحی احساس درد و تورم، تاری دید و سایر عوارض جانبی داشته باشید. پزشک ممکن است از یک پماد مخصوص، کمپرس سرد یا پانسمان برای محافظت از چشمان شما پس از جراحی استفاده کند. سپس دستورالعمل‌های خاصی در مورد چگونگی بهبود سریع و تمیز کردن زخم‌ ها به شما می‌دهند.

برخی از نکاتی که بعد از جراحی زیبایی پلک باید رعایت کنید در زیر آورده شده است:

عمل زیبایی پلک

 • استفاده از کمپرس سرد (مانند کیسه یخ)
 • هنگام خواب سر خود را بالا نگه دارید.
 • استفاده از قطره های چشمی
 • تیلنول برای کاهش درد
 • عدم مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 • خودداری از فعالیت بدنی تا 3 هفته بعد از عمل و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید تا 6 هفته بعد از جراحی.
 • حداقل یک هفته هیچ گونه پماد یا آرایشی روی صورت خود استفاده نکنید.
 • پس از عمل لیفت چشم، پماد آنتی بیوتیک موضعی استفاده می شود.
 • در روز اول، هر ساعت که بیدار هستید، باید کمپرس آب سرد را هر بار حدود 10 تا 15 دقیقه استفاده کنید. یخ تورم را کاهش می دهد و کبودی را به حداقل می رساند. در روز دوم، کمپرس های آب سرد را هر چند ساعت یکبار برای حدود 10 تا 15 دقیقه استفاده کنید.
 • پس از 48 ساعت، کمپرس گرم باید برای بهبود سریع تر کبودی استفاده شود.
 • جراح شما در صورت نیاز داروهای ضد درد تجویز می کند. اکثر مردم فقط به مسکن های بدون نسخه نیاز دارند.
 • انتظار درد خفیفی را در طول دوره بهبودی خود داشته باشید. اما اگر درد شدیدی دارید یا تغییرات بینایی زیادی حس کردید، فوراً با مطب جراح خود تماس بگیرید.
 • در حین بهبودی، ناحیه چشم شما به ‌ویژه در چند روز اول متورم کبود و قرمز می‌شود. سفیدی چشم شما (صلبیه) نیز ممکن است قرمز و خونی شود. ممکن است چند هفته طول بکشد تا بهبودی کامل شود و در این مدت نباید از آرایش چشم استفاده کنید.
 • زمانی که تورم پلک به اندازه کافی کاهش پیدا کرد، می توانید از لنز استفاده کنید. اگر از عینک استفاده می‌کنید، می‌توانید در هر زمانی پس از جراحی، آن را با احتیاط به چشم بزنید.

اغلب بخیه هایی که برای عمل شما استفاده می شود در عرض چهار تا هفت روز خود به خود  جذب می شوند و نیازی به کشیدن آن ها نخواهید داشت. اگر از بخیه های غیر جذبی برای شما استفاده شود، جراح شما آن ها را حدود یک هفته پس از عمل می کشد. اکثر افرادی که تحت عمل جراحی پلک قرار می گیرند رضایت و اعتماد به نفس بهتری از خود دارند.

جراحی زیبایی پلک

خطرات و عوارض جراحی پلک

جراحی پلک معمولاً عملی ساده است و معمولاً خیلی سریع می تواند به فعالیت های روزانه خود برگردید. با این حال، همه جراحی ها خطرات یا عوارضی دارند.

خطرات شامل موارد زیر است، اما محدود به آن ها نیست:

مزایای جراحی زیبایی پک

آمادگی برای بلفاروپلاستی

شما باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا تحت بیهوشی موضعی یا عمومی برای جراحی پلک خود قرار خواهید گرفت، صحبت کنید. اگر بی‌حسی موضعی داشته باشید، در طول عمل بیدار می‌مانید، اما ناحیه اطراف چشم‌تان با دارویی که از طریق سوزن تزریق می‌شود بی‌حس می‌ شود.

اگر بلفاروپلاستی پیچیده ‌تر باشد یا اگر قصد انجام سایر روش‌ های زیبایی را به صورت ترکیبی دارید، ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشید.

به نکاتی در این باره توجه کنید.

قبل از روز عمل و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرید، ممکن است از شما خواسته شود اقداماتی مانند موارد زیر را انجام دهید:

 

 • مصرف هر دارویی را که می تواند خون شما را رقیق کرده و از لخته شدن طبیعی آن جلوگیری کند، متوقف کنید. این داروها شامل مسکن هایی مانند آسپرین و ایبوپروفن می شود. برای کاهش احتمال خونریزی بیش از حد در طول عمل، باید این داروها را یک تا دو هفته قبل قطع کنید.
 • عصر قبل از جراحی فقط یک وعده غذایی سبک مانند سوپ بخورید.
 • بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید.
 • در صبح روز عمل، باید داروهای ضروری - مانند فشار خون - را با یک جرعه کم آب مصرف کنید.
 • در روز جراحی از هیچ گونه مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • اطمینان حاصل کنید که کسی برای انتقال شما به خانه و مراقبت از شما در طی چند ساعت اول پس از عمل جراحی در دسترس باشد.
 • عمل معمولاً در یک کلینیک یا در مطب پزشک انجام می‌شود. معمولاً نیازی به یک شب بستری در بیمارستان ندارید، مگر اینکه در آن روز چندین عمل زیبایی را به صورت ترکیبی را انجام دهید.
جراحی زیبایی پلک با دکتر ایزدپناه

هزینه جراحی زیبایی پلک

هزینه جراحی زیبایی پلک بسته به عوامل زیر متغیر است:

 • بیهوشی
 • امکانات اتاق عمل
 • داروهای شما
 • آزمایش های پزشکی
 • سایر هزینه های جراح پلاستیک
 • دستمزد جراح به تجربه، نوع عمل و عوامل دیگر بستگی دارد.

توجه داشته باشید که اکثر بیمه های درمانی، جراحی زیبایی یا هر گونه عوارض مرتبط با جراحی های زیبایی از جمله جراحی پلک را پوشش نمی دهند.

تکنیک های جراحی پلک

بلفاروپلاستی را می توان با استفاده از تکنیک های مختلفی انجام داد که عبارتند از:

جراحی زیبایی پلک برای چه کسانی مناسب است

چهار مرحله اصلی عمل زیبایی پلک چیست

 • مرحله 1 - بیهوشی

بیهوشی برای راحتی شما در طول عمل جراحی در نظر گرفته می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را بسته به شرایط شما توصیه خواهد کرد.

 • مرحله 2 - برش

خطوط برش برای جراحی پلک طوری طراحی شده اند که اسکارهای به وجود آمده در ساختار طبیعی ناحیه پلک پنهان شوند و پیدا نباشند. پلک بالایی را می توان از طریق یک برش در چین طبیعی روی پلک اصلاح کرد.

شرایط پلک پایین ممکن است با یک برش درست در زیر خط مژه پایین اصلاح شود. از طریق این برش، پوست اضافی پلک پایین برداشته می شود. باز هم، چربی اضافی را می توان تغییر موقعیت داد یا برداشت.

برشی که در قسمت داخلی پلک پایین ایجاد می شود، روشی جایگزین برای اصلاح شرایط پلک پایین و توزیع مجدد یا حذف چربی اضافی است. با این تکنیک هیچ پوستی برداشته نمی شود.

 • مرحله 3 - بستن برش ها

برش های پلک معمولاً با بخیه یا چسب پوست بسته می شوند. بخیه ها در عرض یک هفته برداشته می شوند. جراح شما همچنین ممکن است استفاده از لیزر یا لایه برداری شیمیایی را برای کاهش تغییر رنگ پلک پایین پیشنهاد دهد

 • مرحله 4 – مشاهده نتایج حاصل از عمل

نتایج جراحی پلک به تدریج با کاهش تورم و کبودی ظاهر می ‌شود تا پلک و ناحیه اطراف آن صاف و واضح ‌تر و ظاهری جوان ‌تر داشته باشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) روشی است که پوست افتاده پلک را سفت می کند. بلفاروپلاستی (جراحی پلک) روشی است که برای درمان افتادگی پلک استفاده می شود. در طی این نوع جراحی پلاستیک، پزشک پوست، ماهیچه و گاهی چربی را که ممکن است باعث افتادگی ناحیه اطراف چشم شما شود، برمی دارد.

اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید، ممکن است جراحی پلک برای شما مناسب باشد:

 • پوست اضافی روی پلک‌ ها

 • پوست شل که روی مژه‌ هایتان آویزان شده باشد

 • چشم‌ های پف‌کرده

 • حلقه‌ های تیره یا کیسه ‌های زیر چشم

 •  چشم‌ هایتان خسته و پیر به نظر می ‌رسند

در زیر به برخی از مزایای جراحی لیفت چشم اشاره شده است:

 • پف پلک بالایی یا کیسه های زیر پلک پایینی خود را از بین ببرید

 • اگر پلک‌ های آویزان دارید، دید بینایی خود را افزایش دهید

 • جوان تر و کمتر خسته به نظر برسید

 • اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

 • شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید.

 • به احتمال زیاد کبودی و تورم را تجربه خواهید کرد و ممکن است چشمانتان پس از این عمل خشک شود و خارش داشته باشند.

 • دیدن نتایج بعد از جراحی زمان می برد.

 • اگر دچار افتادگی ابرو یا چین در پیشانی خود هستید، ممکن است لازم باشد جراحی پلک خود را با لیفت ابرو همزمان انجام دهید.

 • زمان بهبودی معمولاً حدود دو هفته است.

کاندید های ایده آل انتظارات واقع بینانه ای برای انجام عمل دارند، از سلامت پزشکی خوبی برخوردار هستند، می توانند زمان بهبودی مناسبی داشته باشند، سیگار نمی کشند یا بیماری چشمی جدی ندارند و دارای پوست شل، افتادگی یا کیسه های پف کرده در اطراف و زیر چشم خود هستند.

اگر موارد زیر را دارید، ممکن است کاندیدای عالی برای جراحی پلک باشید:

 • پوست اضافی و خطوط ریز روی پلک بالایی شما

 • رسوب چربی اضافی در پلک فوقانی

 • کیسه های زیر چشم شما

 • افتادگی پلک پایین

 • پوست اضافی و خطوط ریز زیر چشم شما

 • سلامتی بدون هیچ بیماری تهدید کننده زندگی

 • انتظارات واقع بینانه از جراحی

معمولاً یک هفته پس از جراحی می توان آرایش کرد اما بهتر است بیشتر صبر کنید.

هدف از انجام این جراحی بهبود ظاهر چشم با موارد زیر است:

 • از بین بردن علائم قابل مشاهده پیری مانند پف، خطوط ریز، چین و چروک و چربی اضافی در پلک بالایی.

 • از بین بردن علائم پیری در پلک های پایین مانند خطوط، افتادگی پلک و کیسه ها.

 • ظاهری آرام و جوان تر به چشمان شما می بخشد.

 • افزایش بینایی تحت تاثیر افتادگی پلک بالایی.

در طول مشاوره قبل از عمل، جراح  ما سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند، گزینه ‌های موجود را مورد بحث قرار می ‌دهد و شما را در مورد نحوه عمل آگاه می‌کند. جراح همچنین فهرست کاملی از دستورالعمل های قبل از جراحی را ارائه خواهد کرد.

 برخی از اقداماتی که باید قبل از جراحی انجام دهید عبارتند از:

 • آزمایشات مورد نیاز را انجام دهید.

 • داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف کنید.

 • مصرف مکمل های گیاهی، آسپرین و داروهای ضد التهاب را قطع کنید.

 • رژیم غذایی توصیه شده را دنبال کنید و غذای سالم بخورید.

عمومی نیز می تواند به عنوان یک گزینه مورد استفاده قرار گیرد. سپس جراح بسته به نوع جراحی، برشی را در محل مناسبی ایجاد می کند.

برای جراحی پلک فوقانی، برش در چین طبیعی پلک فوقانی ایجاد می شود. برای جراحی پلک پایین، برش یا درست زیر خط مژه یا داخل پلک پایین ایجاد می شود.

سپس تغییرات لازم در پلک بالا و پایین ایجاد می شود. تغییرات عبارتند از:

 • برداشتن بافت چربی اضافی در پلک بالا و پایین.

 • برداشتن پوست اضافی پلک بالا و پایین.

 • برداشتن ماهیچه های اضافی.

 • از طریق برشی که در داخل پلک پایین ایجاد می شود، فقط چربی اضافی در پلک پایین برداشته می شود.

 • در نهایت، برش ها با استفاده از بخیه بسته می شوند.
 • درست پس از جراحی، احساس سفتی در ناحیه پلک یا احساس کشش را تجربه خواهید کرد.

 • حدود 2 تا 5 روز پس از جراحی باید از داروهای مسکن استفاده کنید.

 • خشکی و سوزش چشم در عرض 1 تا 2 هفته پس از جراحی کاهش می یابد.

 • تورم و کبودی در پایان هفته اول از بین می رود، اما بهبودی ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد.

 • شما می توانید بعد از 7 تا 10 روز آرایش کنید و در عرض 2 تا 3 هفته از لنزهای خود استفاده کنید.

 • بعد از 1 تا 2 هفته می توانید به کار خود بازگردید.

 • بهبودی کامل ممکن است چند ماه طول بکشد.

 • جراح ما لیست کاملی از دستورالعمل های بعد از جراحی را ارائه می دهد، اما در اینجا برخی از موارد رایج را برای شما شرح می دهیم:

  • برای کاهش تورم و کبودی از کمپرس سرد استفاده کنید.

  • هنگام استراحت یا خواب چشمان خود را تمیز و سر خود را بالا نگه دارید.

  • از قطره های چشمی برای چرب کردن چشم ها استفاده کنید.

  • برای مدت زمان توصیه شده از آرایش خودداری کنید.

  • تلویزیون تماشا نکنید.

  • برای حدود 72 ساعت از استفاده از لنز خودداری کنید.

  • داروهای تجویز شده را به طور منظم مصرف کنید.

  • از فعالیت بدنی خودداری کنید.

جای زخم معمولاً بسیار کم است و به سختی قابل مشاهده است. جراحی پلک پایین را می توان از پشت پلک بدون ایجاد اسکار در قسمت بیرونی انجام داد.

سن دقیقی برای انجام جراحی پلک وجود ندارد اما اکثر بیماران معمولاً در سنین بالای 35 سال این عمل را انجام می دهند.

جراحی پلک ممکن است برای هر دو پلک بالا و پایین حدود یک ساعت طول بکشد.

بلفاروپلاستی یک عمل طولانی مدت است که می تواند تا 10 سال طول بکشد اما دائمی نیست. نتایج جراحی معمولاً چندین سال باقی می ماند. جراحی پلک پایین به ندرت نیاز به ترمیم مجدد دارد، اما جراحی پلک فوقانی ممکن است حدود هفت سال بعد به درمان دیگری نیاز داشته باشد.

بلفاروپلاستی برای از بین بردن چین و چروک صورت نمی گیرد. بلفاروپلاستی پلک پایین می تواند برخی از چین و چروک های زیر چشم را در صورت وجود پوست اضافی از بین ببرد اما در کل این روش باعث از بین رفتن چروک های اطراف صورت نمی شود.

ورزش های شدید و فعالیت های سنگین باید حدود سه هفته پس از جراحی به تعویق بیفتد.

در طول مشاوره بلفاروپلاستی، بیماران با دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی ملاقات خواهند کرد تا در مورد اهداف و انتظارات خود صحبت کنند و در خصوص تاریخچه پزشکی خود به پزشک اطلاعاتی ارائه دهند.

دکتر کامبیز ایزدپناه تمام جزئیات جراحی از جمله تکنیک مد نظر، بیهوشی، هزینه ها و خطرات را توضیح خواهد داد. این موضوع اطمینان حاصل می کند که همه بیماران از آنچه قبل، حین و بعد از عمل اتفاق می افتد آگاه هستند.

ممکن است کمی سفتی و درد در پلک ها حس شود. با این حال، برای کمک به کنترل هر گونه ناراحتی که بیماران تجربه می کنند، می توان داروهای مسکن تجویز کرد.

بیشتر بیماران می توانند در عرض 7 تا 10 روز به سر کار و سایر فعالیت های عادی بازگردند. با این حال، این نتایج در هر فرد متفاوت است و برخی از بیماران ممکن است به زمان بیشتری نسبت به سایرین نیاز داشته باشند.

هدف ما این است که ظاهر شما را بهبود بخشیم اما نه اینکه شما را تا این حد متفاوت جلوه دهیم. دستکاری بیش از حد صورت می تواند منجر به ظاهر غیر قابل قبولی شود، همانطور که این موضوع در برخی از افراد مشهور نیز مشاهده می شود

بله، شما باید هرگونه ضد انعقاد (رقیق کننده های خون) مانند آسپرین را قطع کنید. البته هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید.

ممکن است در زیر چشم خود احساس سفتی کنید که طبیعی است. اگر از لنز استفاده می کنید، تا زمانی که هنوز در حال نقاهت پس از عمل هستید، اجازه استفاده از آنها را نخواهید داشت.

بلفاروپلاستی مانند همه جراحی ها خطراتی دارد. عوارض جزئی مرتبط با بلفاروپلاستی شامل دو بینی یا تاری دید موقت، تورم موقت و جوش های ریز سفید در اطراف چشم است. چشم‌ های شما نیز ممکن است با سرعت‌ مختلف بهبود پیدا کنند، که می‌تواند به این معنی باشد که موقتاً نامتقارن خواهند بود. خطرات جدی تر شامل عدم تقارن دائمی یا مشکل در بستن چشم ها و بسته نگه داشتن آن ها است.

3 روز اول پس از جراحی پلک روی ناحیه عمل شده برای کاهش التهاب باید از کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین توصیه می کنیم در 7 روز اول از بلند کردن وزنه یا فعالیت بدنی (یعنی ورزش کردن) خودداری کنید. در پایان هفته دوم پس از عمل، کبودی و تورم به طور معمول 80-90٪ کاهش یافته است. 5-10 درصد نهایی بهبودی می تواند تا 3-6 ماه طول بکشد. مطمئناً پیچیدگی روند کار و سابقه پزشکی بیمار بر دوره بهبودی تأثیر می گذارد.