موارد استفاده از عمل

بینی شکسته

مزایای عمل

بازگشت بینی به حالت قبل

عوارض احتمالی عمل

 • تورم و التهاب بینی
 • اختلال‌های تنفسی
 • باقی ماندن جای چسب و آتل بینی
 • عفونت بینی پس از جراحی

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا خیر

مدت زمان عمل

45 دقیقه الی 3 ساعت

احتمال موفقیت

زیاد

مدت دوران نقاهت

1الی2 هفته

آنچه می خوانید

بینی شکسته

بینی شکسته، شکستگی (ترک یا شکستگی) استخوان های بینی است. در بیشتر موارد، آسیب هایی به غضروف های مجاور بینی، به ویژه تیغه بینی( تیغه انعطاف پذیری که سمت چپ و راست بینی را تقسیم می کند) وجود دارد.

از آنجایی که بینی دارای ویژگی برجسته و بدون محافظت در مرکز صورت است، به ویژه در برابر ضربه های ناشی از تصادفات و خشونت، آسیب پذیر است. در شکستگی های خفیف، آسیب فقط باعث تورم خفیف و خونریزی مختصری از بینی می شود، بنابراین ممکن است از شکستگی بینی خود بی اطلاع باشید، مگر اینکه بینی شما با تغییر شکل جزئی بهبود یابد.

با این حال، در شکستگی های شدید، بینی می تواند به وضوح تغییر شکل داده یا بلافاصله پس از ضربه از موقعیت طبیعی خود خارج شود. همچنین ممکن است خونریزی شدید بینی، مسدود شدن سوراخ بینی یا مشکلات جریان هوا مربوط به انحراف تیغه بینی (تغییر سپتوم بینی به سمت سوراخ چپ یا راست بینی) وجود داشته باشد.

در نوزادان، گاهی اوقات استخوان های بینی در زمان زایمان شکسته می شوند. در کودکان بزرگتر، شکستگی بینی اغلب به دلیل زمین خوردن، تصادف با دوچرخه، ورزش یا کودک آزاری ایجاد می شود.

به طور کلی، کودکان نسبت به بزرگسالان در معرض خطر کمتری برای شکستگی بینی قرار دارند، زیرا استخوان ‌های نابالغ کودک معمولاً شکننده ‌تر و انعطاف‌پذیرتر هستند. با این حال، شکستگی بینی در کودک به احتمال زیاد باعث ناهنجاری های طولانی مدت یا مشکلات تنفسی می شود، زیرا رشد استخوان ها و غضروف بینی کودک به پایان نرسیده است.

جراحی بینی شکسته
 • جراحی بینی توسط دکتر ایزدپناه

علائم شکستگی بینی چیست؟

برخی علائم شکستگی بینی عبارتند از:

حتی اگر بینی شما فقط به صورت خفیف آسیب دیده باشد، ناحیه ممکن است در عرض یک تا دو ساعت پس از ضربه به طور قابل توجهی متورم شود. تا زمانی که این تورم برطرف نشود، ممکن است شما یا پزشکتان نتوانید میزان آسیب را به دقت ارزیابی کنید.

تشخیص شکستگی بینی توسط پزشک

پس از بررسی علائم شکستگی بینی، پزشک از شما می پرسد که چگونه بینی شما آسیب دیده است و آیا تا به حال جراحی بینی انجام داده اید یا خیر.

در مرحله بعد، پزشک بینی شما را معاینه می‌کند و به شکل و تقارن آن، هم‌ترازی استخوان‌ های آن و موقعیت تیغه بینی می‌پردازد. با استفاده از نور روشن و ابزاری (اسپکولوم بینی) که به آرامی سوراخ بینی شما را باز می کند، پزشک سطح داخلی هر سوراخ بینی را بررسی می کند و تیغه بینی شما را از نظر کبودی یا لخته خون بررسی می کند. در بسیاری از موارد، هیچ آزمایش دیگری لازم نیست. اشعه ایکس همیشه ضروری نیست.

پزشک ممکن است به آرامی قسمت خارجی بینی و نواحی اطراف آن را فشار دهد. او ممکن است به داخل مجرای بینی شما نگاه کند تا انسداد و علائم بیشتر شکستگی استخوان را بررسی کند.

ممکن است در طول معاینه، داروهای بی‌حس کننده دریافت کنید.

اشعه ایکس و سایر مطالعات تصویربرداری معمولاً غیر ضروری هستند. با این حال، اگر شدت جراحات شما معاینه فیزیکی کامل را غیرممکن کند یا اگر پزشک شما مشکوک باشد که شما ممکن است صدمات دیگری داشته باشید، ممکن است اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT ) درخواست شود.

اگر بینی شما تغییر شکل داده، جریان هوا از طریق بینی مسدود شده است یا علائم دیگری دارید که نیاز به مراقبت های ویژه دارند، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص گوش، حلق و بینی یا یک جراح پلاستیک ارجاع دهد. این پزشکان ممکن است قبل از درمان شکستگی بینی، آزمایشات بیشتری را تجویز کنند.

چه درمانی برای شکستگی بینی لازم است؟

بینی کج و کبودی اطراف چشم و بینی با آسیب معمولاً نشان دهنده شکستگی بینی است. اگر استخوان ها به طور قابل توجهی به یک طرف فشار داده می شوند یا خونریزی قابل توجهی از بینی وجود دارد یا اگر بینی به طور کامل توسط تورم داخل بینی مسدود شده است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 گاهی اوقات تورم و کبودی پوست و بافت نرم بینی می‌تواند تشخیص اینکه آیا شکستگی بینی استخوان‌ های بینی را به اندازه ‌ای حرکت داده است که بر تنفس یا ظاهر بینی تأثیر بگذارد، دشوار باشد. در موارد شکستگی بینی با جابجایی خفیف، انتظار 48 تا 72 ساعت برای قرار ملاقات با پزشک ممکن است به پزشک در ارزیابی آسیب شما با کاهش تورم کمک کند. در زمان انتظار برای ملاقات با پزشک، از یخ استفاده کنید.

برای استخوان ‌هایی که جابجا شده ‌اند، جراحان ممکن است تلاش کنند تا استخوان ‌های بینی را تحت بی‌حسی موضعی یا عمومی به موقعیت صاف‌تری برگردانند. این معمولاً در عرض هفت تا 10 روز پس از آسیب انجام می شود.

 یک اسپلینت داخلی یا خارجی بینی ممکن است حدود یک هفته پس از کاهش شکستگی بینی در جای خود باقی بماند تا به استخوان و غضروف کمک کند تا در موقعیت مناسب ترمیم شود. در برخی موارد، آسیب بینی می تواند منجر به تنفس ضعیف یا تغییر شکل زیبایی بینی شود. یک جراحی بینی اصلاحی، معمولاً سپتورینوپلاستی، صورت می گیرد. این روش معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود. شما می توانید انتظار کمی تورم و کبودی و همچنین احتمالاً گچ بینی یا آتل را برای هفت تا 10 روز اول پس از جراحی داشته باشید.

بیمه معمولاً جراحی زیبایی را پوشش نمی دهد. با این حال، جراحی برای اصلاح یا بهبود عملکرد تنفس، تغییر شکل عمده یا آسیب اغلب به طور کامل یا جزئی پوشش داده می شود. بیماران باید اطلاعات مربوط به هزینه را از جراحان خود دریافت کنند و قبل از جراحی با شرکت بیمه خود صحبت کنند.

جراحی بینی شکسته

با بینی شکسته چکار کنیم؟

اگر بینی آسیب دیده شما تغییر شکل داشته باشد و به دنبال درمان اورژانسی باشید، ممکن است پزشک بلافاصله بینی شما را دوباره تنظیم کند. این را می توان با یا بدون جراحی انجام داد. برای خونریزی مداوم، پزشک ممکن است جلوی بینی شما را با یک اسفنج ببندد. اگر کبودی یا لخته خون روی تیغه بینی شما (هماتوم تیغه بینی) وجود داشته باشد، پزشک یک برش کوچک ایجاد می کند تا لخته خون تخلیه شود. هماتوم تیغه بینی که تخلیه نشده باشد می تواند منجر به تغییر شکل دائمی بینی شود.

اگر به نظر می رسد آسیب شما شدت کمتری دارد، پزشک ممکن است قبل از ارزیابی وضعیت چند روز صبر کند تا تورم کاهش یابد. در بسیاری از موارد، بینی را می توان در طی 10 روز اول پس از آسیب در یک روش غیرجراحی مجدداً درست کرد. پس از آن زمان، تنظیم مجدد بینی را می توان با جراحی با روشی به نام رینوپلاستی انجام داد، که شکل بینی شما را برای بهبود ظاهر آن تغییر می دهد. زمانی که تیغه بینی نیز نیاز به ترمیم داشته باشد، به این عمل سپتورینوپلاستی می گویند.

مراقبت از بینی شکسته در منزل

آتل را برندارید مگر اینکه پزشک به شما بگوید. دوش آب گرم بگیرید. این کار به کاهش گرفتگی و شکستن مخاط یا خون خشک شده ای که پس از جراحی ایجاد می شود کمک می کند. همچنین ممکن است لازم باشد داخل بینی خود را تمیز کنید تا از شر خون خشک شده خلاص شوید.

اگر فکر می کنید ممکن است بینی خود را شکسته اید، این اقدامات را برای کاهش درد و تورم انجام دهید:

چند درمان خانگی وجود دارد که می توانید انجام دهید. استفاده از کیسه یخ رایج ترین و موثرترین راه برای کمک به کاهش تورم و توقف خونریزی است. اگر کیسه یخ ندارید، یک کیسه نخود فرنگی منجمد یا سایر سبزیجات منجمد می تواند جایگزین باشد. حدود ده تا پانزده دقیقه روی بینی خود قرار دهید و تا چهار بار در روز تکرار کنید. برای کاهش تورم باید این کار را در چند روز اول پس از آسیب انجام دهید.

مصرف داروهای ضد احتقان بینی می تواند به تنفس بهتر کمک کند. شما می توانید از یک استامینوفن بدون نسخه مانند تیلنول برای هر دردی که ممکن است از آن رنج می برید استفاده کنید. بالا نگه داشتن سر نیز می تواند به کاهش درد کمک کند. سر خود را همیشه بالا نگه دارید، حتی در هنگام خواب.

چه درمانی برای جراحی بینی شکسته لازم است؟

اگر شکستگی جزئی دارید که باعث کج شدن یا بدشکل شدن بینی شما نشده است، ممکن است نیازی به درمان پزشکی حرفه ای نداشته باشید. ممکن است فقط با استفاده از یخ روی ناحیه و مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، خوب باشید.

 • تنظیم مجدد دستی

اگر شکستگی استخوان ها و غضروف های بینی شما را جابجا کرده باشد، ممکن است پزشک شما بتواند به صورت دستی آن ها را مجددا تنظیم کند. این کار باید ظرف 14 روز از زمان وقوع شکستگی انجام شود، ترجیحاً زودتر.

در طی این روش، داروی بی حسی، بینی شما را بی حس می کند. گاهی اوقات، پزشک ممکن است نیاز به استفاده از ابزارهای ویژه برای کمک به استخوان های شکسته و غضروف داشته باشند.

گاهی اوقات آتل داخلی نیز برای مدت کوتاهی لازم است. همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت ناشی از باکتری هایی که در بینی شما زندگی می کنند، آنتی بیوتیک تجویز شود.

جراحی بینی شکسته
 • عمل جراحي

شکستی هایی که بیش از 14 روز درمان نشده اند ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند. جراحی می تواند استخوان ها را درست تراز کرده و در صورت لزوم شکل بینی شما را تغییر دهد.

اگر شکستگی به تیغه بینی شما آسیب رسانده باشد – قسمت میانی بینی که سوراخ بینی شما را تقسیم می کند – ممکن است احساس کنید تنفس شما دچار مشکل شده است یا ممکن است احساس کنید که بینی شما دچار گرفتگی شده است. ممکن است جراحی ترمیمی توصیه شود.

آیا باید بینی شکسته را جراحی کرد؟

درمان بستگی به شدت شکستگی شما دارد. شکستگی های ساده که در آن استخوان ها جابجا نمی شوند معمولاً نیازی به جراحی ندارند. با این حال، شکستگی های شدیدتر اغلب نیاز به جراحی بینی شکسته دارند تا بینی و غضروف ها را مجدداً مرتب کنند. این نوع شکستگی ها شامل شکستگی های متعدد یا آسیب به سپتوم یا قسمت های داخلی بینی است. آسیب به استخوان های بینی اغلب به غضروف بینی اطراف، به ویژه تیغه بینی گسترش می یابد. سپتوم سمت راست و چپ بینی را تقسیم می کند. چندین عارضه ممکن است در ارتباط با شکستگی بینی رخ دهد از جمله:

 • شکستگی غضروف

اگر شکستگی بینی در اثر یک ضربه محکم ایجاد شود، ممکن است غضروف شکسته شود. جراحی بینی شکسته ممکن است برای رفع شکستگی استخوان و غضروف ضروری باشد.

 • هماتوم سپتوم بینی

این وضعیت تجمع خون لخته شده ای است که در بینی شکسته ایجاد می شود. می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کند و برای خوب شدن نیاز به جراحی فوری دارد.

 • انحراف تیغه بینی

هنگامی که شکستگی باعث جابجایی تیغه بینی می شود، مجرای بینی را باریک می کند. انحراف تیغه بینی نیاز به جراحی بینی برای اصلاح بدشکلی دارد.

حتی اگر شکستگی بینی شما جزئی به نظر برسد، ممکن است نیاز به جراحی یا درمان های دیگر داشته باشد. بدون تشخیص حرفه ای، بینی شما ممکن است با تغییر شکل بهبود یابد. مهم است که یک جراح واجد شرایط بینی شما را معاینه کند و میزان آسیب را در نظر بگیرد.

اگر بینی شما متورم است، 48 تا 72 ساعت برای قرار ملاقات با پزشک عمومی خود صبر کنید. از یخ برای کاهش تورم استفاده کنید تا پزشک ساختارهای بینی شما را بهتر ببیند. بهترین زمان برای معاینه بینی توسط جراح متخصص گوش و حلق و بینی حدود 7 تا 10 روز بعد از آن است که تورم زیادی فروکش کند.

نوع و میزان جراحی بینی مورد نیاز به محل و میزان آسیب بستگی دارد. در صورت عدم جابجایی استخوان ممکن است نیازی به جراحی نداشته باشید.

شکستگی های بینی که استخوان ها و غضروف ها را جابجا می کنند، گاهی اوقات می توانند به صورت دستی تنظیم شوند. تحت بیهوشی عمومی، پزشک از ابزارهای ویژه ای برای تنظیم مجدد استخوان ها و غضروف های شکسته و بازگرداندن آن ها به موقعیت طبیعی خود استفاده می کند. این روش فقط در 10 تا 14 روز اول پس از آسیب توصیه می شود.

جراحی شکستگی بینی چیست؟

رینوپلاستی” جراحی بینی شکسته برای تنظیم مجدد استخوان ها و تغییر شکل بینی است. “سپتورینوپلاستی” جراحی بینی شکسته برای بینی و سپتوم است که در آن انحراف تیغه بینی باعث انسداد یا مشکل در تنفس می شود.

چگونه شکستگی بینی را در جراحی ترمیم می کنند؟

 • Closed Reduction:

این نوع جراحی تا 7 روز پس از شکستگی بینی انجام می شود. قبل از روز هشتم، می‌توان استخوان‌ ها را دستکاری کرد و با فشار خارجی به جای خود بازگرداند. این را می توان در مطب و تحت بی حسی موضعی انجام داد. این نوع جراحی فقط با شکستگی های ساده که استخوان ها را درگیر می کند، کار می کند.

 

 • Open Reduction/Internal Fixation:

این نوع جراحی بیش از 8 روز پس از ایجاد آسیب انجام می شود. پس از 8 روز، استخوان ‌ها شروع به بهبودی کرده‌اند و برای اصلاح بدشکلی، استخوان ‌های بینی باید مجدداً در روشی به نام استئوتومی شکسته شوند. با شکستن بینی به صورت کنترل شده می توان ساختار بینی را به موقعیت طبیعی خود بازگرداند.

 

همزمان با کاهش باز، سایر جراحی های تکمیلی نیز می توانند برای رفع مشکلات ناشی از ضربه بینی انجام شوند:

 • Septoplasty:

در طی همان عمل جراحی کوچک کردن باز، سپتوم را می توان در خط وسط قرار داد تا هرگونه انسداد راه هوایی بینی را اصلاح کند.

 • Nasal Valve Surgery:

دریچه های بینی نیز ممکن است در اثر ضربه بینی آسیب دیده یا ضعیف شوند. اصلاح دریچه ها نیز می تواند همزمان با کاهش جراحی دریچه بینی انجام شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چندین عارضه در ارتباط با شکستگی بینی

چندین عارضه ممکن است در ارتباط با شکستگی بینی رخ دهد از جمله:

 • شکستگی غضروف

اگر شکستگی بینی در اثر یک ضربه محکم ایجاد شود، ممکن است غضروف شکسته شود. جراحی بینی شکسته ممکن است برای رفع شکستگی استخوان و غضروف ضروری باشد.

 • هماتوم سپتوم بینی

این وضعیت تجمع خون لخته شده ای است که در بینی شکسته ایجاد می شود. می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود کند و برای تسکین نیاز به جراحی فوری دارد.

 • انحراف تیغه بینی

هنگامی که شکستگی باعث جابجایی تیغه بینی می شود، مجرای بینی را باریک می کند. انحراف تیغه بینی نیاز به جراحی بینی برای اصلاح بدشکلی دارد.

جراحی بینی شکسته

بهبودی پس از جراحی بینی شکسته چقدر طول می کشد؟

جراحی کوچک کردن بینی شکسته حدود 20 دقیقه طول می کشد و معمولاً تنها در یک روز کامل می شود. پس از آن، ممکن است به مدت ۷ تا ۸ روز از گچ بر روی بینی استفاده شود. ورزش برای 6 تا 10 هفته دیگر مجاز نیستند.

پس از عمل جراحی بینی جه زمانی لازم است به پزشک مراجعه کنید؟

اگر ضربه ای به بینی شما خورده و هر یک از علائم زیر را داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

جراحی بینی شکسته

چه کارهایی پس از جراحی بینی شکسته انجام دهیم؟

چه کارهایی پس از جراحی بینی شکسته انجام ندهیم؟

در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی شکسته لازم است چه سوالاتی را از پزشک خود بپرسید؟

جراحی بینی شکسته

آیا اقدامات یا اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از عفونت سینوسی وجود دارد؟

می‌توانید با اجتناب از موقعیت‌ های تصادفات شدید و استفاده از هرگونه تجهیزات حفاظتی مرتبط مانند کلاه ایمنی یا کمربند ایمنی، خطر آسیب ‌های بینی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

اگر بینی شکسته درمان نشود چه عوارضی دارد؟

در صورت شکستگی بینی، ارزیابی کامل توسط متخصص بسیار مهم است. به دلیل آسیب های ناشی از شکستن بینی، غیرمعمول نیست که آسیب های دیگری به طور همزمان رخ دهد، مانند صدمات سر/مغز یا شکستگی استخوان های صورت (فک، گونه ها،  چشم یا جمجمه) یا چشم. سایر عوارضی که ممکن است در نتیجه شکستگی بینی رخ دهد عبارتند از:

هماتوم تیغه بینی: این به جمع آوری خون در داخل تیغه بینی اشاره دارد که منجر به سوراخ شدن تیغه بینی می شود.

انحراف تیغه بینی: این به حرکت یا جابجایی تیغه بینی اشاره دارد.

جدول زمانی بهبودی

 • چند دقیقه اول

در عرض چند دقیقه بعد از شکستگی بینی، بینی متورم می شود، همچنین ممکن است خونریزی نیز داشته باشید و تشخیص ساختار استخوان زیر آن بسیار دشوار است. بهترین زمان برای رفع شکستگی بینی پس از کاهش تورم است – معمولاً بعد از 3 روز از آسیب.

 • پس از 3 روز

پس از چند روز، تورم بافت نرم داخل بینی کاهش می یابد و خون خشک شده پاک می شود. اکنون باید بتوانید در این زمان از طریق بینی نفس بکشید. اگر بینی شما همچنان مسدود است، ممکن است هنگام شکستن بینی خود دچار انحراف تیغه بینی شده باشید. ممکن است نیاز به انجام یک روش “سپتوپلاستی” داشته باشید. به خودتان در آینه نگاه کنید و از خانواده / دوستان نزدیک بخواهید که به بینی شما نگاه کنند. اگر بینی شما متفاوت به نظر می رسد و می خواهید آن را درست کنید، باید طی 2 هفته از زمان آسیب، تحت عمل جراحی قرار بگیرید. شما باید معاینه شوید و باید ظرف 2 هفته از زمان آسیب دیدگی، رزرو و انجام شود. پس از 2 هفته، یک روش اصلاحی ساده قابل انجام نیست و باید تحت عمل بزرگتری قرار بگیرید.

 • زیر 2 هفته

کمتر از 2 هفته از زمان آسیب، با آسیب های جزئی، اغلب می توان یک روش اصلاحی ساده را انجام داد. در این روش، دکتر به بینی فشار می آورد و بینی دوباره در امتداد خطوط شکستگی موجود می شکند. سپس دکتر استخوان های بینی را در موقعیت صحیح قرار می دهد. این روش نسبتا سریع است، در حالی که شما در خواب هستید (بیهوشی عمومی) انجام می شود و هیچ برشی ایجاد نمی شود.

 

 • بعد از 2 هفته

پس از 2 هفته از زمان آسیب، یک روش اصلاحی ساده را نمی توان انجام داد. این به این دلیل است که خطوط شکستگی قبلاً بهبود یافته اند. فشار دادن روی بینی پس از 2 هفته منجر به شکستگی در خطوط شکستگی موجود نمی شود – در عوض ممکن است بینی در موقعیت اشتباه شکسته شود و باعث تغییر شکل بیشتر شود.

 

در این زمان برای اصلاح فرم بینی نیاز به عمل جراحی زیبایی بینی بزرگتر است. این می تواند چندین ساعت طول بکشد. با عمل زیبایی بینی می توان شکل بینی را بسیار بیشتر کرد. جراحی زیبایی بینی را می توان در هر زمانی پس از آسیب انجام داد.

بعد از 3 تا 5 هفته – تقریباً در این زمان بینی شما باید به فرم و عملکرد مناسب خود بازمی گردد، تمام تورم و کبودی فروکش کرده و بینی شما به حالت عادی باز خواهد گشت، مثل اینکه هیچ اتفاقی نیفتاده است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

با استفاده از یخ به مدت 15 دقیقه تا نیم ساعت درمان را انجام دهید. اگر درد و گرفتگی بینی دارید، می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه و ضد احتقان بینی استفاده کنید. در صورت تداوم علائم، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

شما باید فوراً از یک متخصص مشاوره بگیرید اگر:

 • اگر هنگام ضربه خوردن شکستگی دارید.
 • اگر متوجه شدید که بینی شما کج شده یا تغییر شکل داده است.
 • اگر خونریزی دائمی بینی یا ترشحات آبکی بیش از 10 تا 15 دقیقه دارید.
 • اگر در تنفس از طریق بینی مشکل دارید.
 • اگر سردردی را تجربه می کنید که ممکن است با استفراغ یا احساس سرگیجه یا از دست دادن هوشیاری همراه باشد.
 • اگر درد شدید و کبودی در اطراف بینی دارید.
 • هنگام رانندگی کمربند ایمنی را ببندید.
 • در صورت موتور سواری از کلاه ایمنی استفاده کنید.
 • در صورت انجام ورزش هایی مانند هاکی یا بیس بال از لباس های محافظ مناسب سر و صورت استفاده کنید.

معمولاً برای جراحی بینی بیهوشی عمومی انجام می شود.

بینی شکسته معمولاً به شکستگی استخوان های بینی اشاره دارد. با این حال، غضروف و بافت بینی و تیغه بینی نیز ممکن است آسیب ببیند. برخی از علائم و نشانه های شکستگی بینی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بینی منحرف، کج یا پیچ خورده
 • کبودی و تورم
 • درد، ناراحتی، حساسیت
 • گرفتگی بینی
 • خون دماغ

درمان آسیب های بینی به طور گسترده ای متفاوت است، بنابراین با جراح پلاستیک صورت خود صحبت کنید تا آسیب بینی، انحراف تیغه بینی و شکستگی بینی شما را ارزیابی کند تا به تعیین گزینه های مناسب کمک کند.

آسیب‌ ها و شکستگی ‌های جزئی بینی ممکن است لزوماً به مداخله جراحی مانند سپتوپلاستی یا رینوپلاستی نیاز نداشته باشند.

اگر انحراف جدیدی وجود داشته باشد یا استخوان ها به دلیل آسیب جابجا شده باشند، می توان بینی های شکسته را با جاانداختن ترمیم کرد. این روش نسبتاً جزئی، استخوان های بینی و سپتوم را به موقعیت اولیه خود باز می گرداند.

جاانداختن برای شکستگی بینی را می توان در مطب با بی حسی موضعی انجام داد. برای صدمات شدیدتر یا ترجیح بیمار، جراحان پلاستیک استخوان های شکسته بینی را در اتاق عمل با بیهوشی عمومی یا آرام بخش IV درمان می کنند. این روش بسیار سریع و ساده است و بیماران ممکن است همان شب به خانه بازگردند.

اکثر جراحان پلاستیک ابتدا بینی شکسته را ترمیم می کنند، سپس در صورت تمایل، جراحی بینی زیبایی را در مرحله بعدی انجام می دهند. بسیاری از جراحان پلاستیک و متخصصان جراحی بینی حداقل 6 ماه پس از شکستگی بینی منتظر می مانند تا به جراحی دیگری فکر کنند. برای بیمارانی که در طول سال ها آسیب قدیمی یا صدمات متعدد بینی داشته اند، ممکن است جراحی زیبایی بینی یا سپتوپلاستی بیشتر مورد نیاز باشد، زیرا تغییر شکل استخوان بینی (به عنوان مثال استئوتومی) اغلب ضروری است.

حدود سه تا چهار هفته پس از آسیب، استخوان های بینی شروع به سفت شدن کرده و کاملاً محکم می شوند. تا آن زمان، شما نمی توانید عینک خود را روی بینی خود بزنید، زیرا باعث جابجایی استخوان ها و غضروف بینی و مشکلات بیشتری می شود.

عوارض شکستگی بینی عمدتاً انسداد دائمی بینی و تغییر شکل زیبایی بینی است. شکستگی تیغه بینی می تواند باعث ایجاد سوراخ در سپتوم ( سوراخ شدن سپتوم ) و متعاقب آن افتادگی بینی شود.

مایعی که مغز را احاطه کرده است، مایع مغزی نخاعی یا مایع مغزی نخاعی، اگر پوشش بالای سینوس ها بریده شود، ممکن است نشت کند. ممکن است حس بویایی خود را از دست دهید. عفونت های بینی یا سینوس ها ممکن است رخ دهد یا دائمی شود.