مزایای عمل

کاهش حجم بازوها

عوارض احتمالی عمل

بازگشت چربی در صورت عدم رعایت توصیه‌های پزشک

بیهوشی دارد یا خیر؟

هم با بیهوشی و هم به صورت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

بعد از عمل بستری دارد؟

خیر

اقدامات مورد نیاز قبل از لیپوماتیک بازو کدام اند؟

 • انتخاب یک پزشک مجرب
 • انتخاب یک کلینیک یا بیمارستان مورد تایید
 • انجام آزمایش ‌ها و ارزیابی ‌های پزشکی مورد نظر
 • پرهیز از مصرف سیگار و مشروبات الکلی
 • پرهیز از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌ های گیاهی که باعث خونریزی می شود.

عمل برای چه افرادی مناسب است؟

برای حداقل 18 سال سن و افرادی که بیماری زمینه‌ای ندارند.

ماندگاری لیپوماتیک بازو چقدر است ؟

در صورت رعایت رژیم غذایی اصولی، برنامه ورزشی منظم و داشتن یک سبک زندگی سالم دائمی است.

مدت دوران نقاهت

حداقل دو هفته

محدودیت‌های غذایی

منع مصرف فست فود و غذاهای با چربی اشباع

آیا محل جراحی بعد عمل ورم دارد؟

بله برای مدتی ورم وجود داشته و با پوشیدن گن برطرف می‌شود.

احتمال موفقیت عمل

در صورت رعایت نکات توصیه شده، زیاد است.

بسیاری از افراد هر روز با چربی ‌های اضافه بدن خود دست و پنجه نرم می‌ کنند. هنگامی که یک رژیم غذایی سالم و ورزش نمی ‌تواند شما را از شر چربی‌ های بدن خلاص کند، لیپوماتیک گزینه مناسبی به شمار می ‌رود. این عمل جراحی برای نواحی مختلف بدن از شکم و ران گرفته تا باسن و بازو انجام می ‌شود. ما در این مقاله قصد داریم تا به بررسی مراحل مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو بپردازیم تا قبل از انجام این عمل، دید خوبی نسبت به کل فرآیند داشته باشید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو

آنچه می خوانید

لیپوماتیک بازو چگونه است ؟

لیپوماتیک بازو یکی از روش ‌های کمتر تهاجمی بوده که برای از بین بردن چربی داخل بازو و برطرف کردن پوست شل و آویزان آن انجام می ‌شود. بازوها در اثر افزایش وزن، بالا رفتن سن یا علل ارثی حالت افتاده ‌ای پیدا می ‌کنند. لیپوماتیک بازو می‌ تواند این افتادگی را برطرف کرده و به آن شکل متفاوتی دهد. بازو یکی از نقاط بدن بوده که با انجام ورزش ‌های مختلف تغییر می ‌کند. در صورتی که با ورزش هم نتوانید شکل آن را تغییر دهید، لیپوماتیک گزینه مناسبی خواهد بود.

در طول عمل لیپوماتیک بازو، یک لوله نازک به نام کانولا به داخل بازو وارد می ‌شود. در روش‌ های سنتی ‌تر، این لوله به صورت دستی داخل بدن حرکت داده می ‌شد بنابراین این خطر وجود داشت که به رگ ‌های خونی آسیب برساند. با این حال در روش جدید این کار دیگر به صورت دستی انجام نمی ‌شود؛ بلکه با استفاده از امواج اولتراسونیک چربی‌ ها شکسته شده و به شکل مایع از بدن خارج می‌ شوند.

بعد از خروج لوله کانولا، برش ‌های ایجاد شده روی بدن با بخیه ‌های ریز و تمیز بسته می ‌شوند. این روش هم به صورت بی‌حسی موضعی و هم با بی ‌هوشی انجام می ‌شود که تشخیص نوع آن به نظر پزشک متخصص بستگی دارد. مدت زمان عمل هم بین 3 تا 4 ساعت خواهد بود و بعد از عمل می‌ توانید به منزل باز گردید.

لیپوماتیک بازو

اقدامات مورد نیاز قبل از لیپوماتیک بازو

همانطور که مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو اهمیت دارد؛ اقدامات قبل از عمل نیز بسیار مهم و ضروری هستند. این نکته را فراموش نکنید که لیپوماتیک بازو یک روش جایگزین برای ورزش و کنترل رژیم نیست، بلکه در صورت عدم رعایت این موارد بعد از عمل نیز ممکن است بازوها به شکل قبلی باز گردند. اگر می ‌توانید این تعهد را به خود بدهید که بعد از دوران نقاهت، ورزش را ادامه داده و مراقب رژیم غذایی خود باشید؛ شما گزینه مناسبی برای عمل هستید.

در اقدامات مورد نیازی که قبل از لیپوماتیک بازو از شما خواسته می ‌شود؛ در قدم اول باید آزمایش ‌ها و ارزیابی ‌های پزشکی مورد نظر را انجام دهید. این آزمایش ‌ها شرایط شما را مشخص کرده و تعیین کننده وضعیت شما هنگام عمل و بعد از آن است. علاوه بر این اگر داروی خاصی مصرف می ‌کنید، حتما به پزشک متخصص خود اطلاع دهید تا در صورت نیاز تاثیر آن ‌ها روی عمل جراحی را بررسی کند.

به هیچ عنوان از یک هفته قبل از عمل لیپوماتیک بازوی خود مصرف سیگار و مشروبات الکلی را قطع کنید. مصرف هریک از این موارد تاثیر مخربی روی عمل شما خواهد گذاشت. علاوه بر این، از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌ های گیاهی خودداری کنید زیرا می‌ توانند باعث افزایش خونریزی شما شوند.

همچنین عمل لیپوماتیک باید در یک کلینیک جراحی معتبر انجام شده تا مراحل بهداشتی در آن‌ به خوبی رعایت شود. انجام عمل در محیط‌ های غیر بهداشتی می‌ تواند تاثیرات عفونی روی بدن شما باقی بگذارد. به علاوه شب قبل از عمل غذای سبکی میل کرده و سعی کنید تا زود به رختخواب بروید. نکته پایانی مهمی که باید قبل از عمل در نظر بگیرید این است که حتما ترتیبی دهید تا شخصی شما را برای جراحی همراهی کرده و شب اول بعد از عمل نیز کنار شما بماند.

 

اهمیت مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو

متاسفانه برخی از مردان و زنان کاندید لیپوماتیک بازو ممکن است انتظارات غیرواقعی از عمل خود داشته باشند؛ در نتیجه هنگامی که به نتیجه مورد نظر خود نمی‌ رسند احساس نا امیدی می ‌کنند. اطلاع از مراحل مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو می ‌تواند سطح انتظارات شما را مشخص کرده و در دستیابی به نتیجه مطلوب کمک کند.

در مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک باید انتظار ناراحتی و درد خفیفی در ناحیه مورد نظر داشته باشید. علاوه بر این ممکن است قرمزی،‌ کبودی و مقداری ورم را مشاهده کنید. دارو‌های تجویز شده از جانب پزشک می ‌تواند به کاهش درد و ناراحتی ‌های بعد از عمل کمک کند. همچنین ممکن است برای کاهش ورم، بهبودی سریع‌ تر و حفظ شکل مناسب برای بازو در چند هفته ابتدایی لازم باشد تا گن مناسب بپوشید. مقداری از ورم ممکن است تا 6 هفته بعد از عمل هم ادامه داشته باشد اما در عرض چند روز بعد از عمل می‌ توانید دوباره به محل کار خود برگردید.

 • زخم‌های بعد از عمل

یکی از دغدغه ‌های افراد در عمل لیپوماتیک بازو این است که آیا بعد از عمل، جای زخم و جراحت روی بدنشان باقی می ‌ماند. در این عمل، برش‌ های کوچکی روی سطح پوست انجام می‌ شود و از طریق همین برش‌ ها، لوله کانولا داخل می ‌شود. این برش ‌های ایجاد شده کوچک هستند و تا حد امکان در مناطق غیرقابل مشاهده ایجاد می ‌شوند؛ بنابراین اصلا قابل توجه نیستند. شما باید دستورالعمل ‌های بعد از جراحی را به خوبی و با دقت انجام دهید تا برش ‌ها با کمترین اثری بهبود پیدا کرده و محو شوند.

اهمیت مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو

نکات مهم در مراحل مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو

در لیپوماتیک بازو، تعداد معینی از سلول ‌های چربی از ناحیه مورد جراحی برای همیشه از بین می ‌رود. با این حال سلول ‌های باقی مانده می ‌توانند به ذخیره چربی و رشد در همان ناحیه ادامه دهند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم، نوشیدن مقدار زیادی آب و شرکت در برنامه ‌های ورزشی منظم می ‌تواند در مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو بسیار موثر باشد.

علاوه بر این فراموش نکنید که در روزهای بعد از عمل باید حتما استراحت کنید. انجام فعالیت‌ های بدنی زیاد می ‌تواند باعث باز شدن بخیه ‌ها شود. همچنین توصیه می‌ شود تا حتما محل بخیه‌ ها را تمیز نگه دارید و با توصیه پزشک متخصص خود، حمام کردن را در دوران نقاهت فراموش نکنید. در صورتی که در دوران نقاهت از بدن خود مراقبت نکنید، احتمال ایجاد عفونت وجود دارد. در نتیجه حتما توصیه ‌های پزشک را جدی گرفته و داروهای خود را در زمان مشخص مصرف کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

عمل جراحی لیپوماتیک بازو برای چه کسانی مناسب است ؟

هر فردی که از ظاهر خود راضی نیست و دوست دارد تا تغییری در آن ایجاد کند، کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی لیپوماتیک است. البته برای بررسی‌ های دقیق ‌تر حتما پزشک متخصص باید وارد عمل شده و تصمیم نهایی را بگیرد. افرادی که مشکل انعقاد خون دارند یا درگیر برخی بیماری ‌های حاد هستند، گزینه مناسبی برای لیپوماتیک بازو به شمار نمی‌ روند.

علاوه بر این، حتما باید حداقل 18 سال سن داشته باشید و هیچگونه بیماری زمینه ‌ای و خاص در آزمایش ‌های شما نشان داده نشود. همچنین باید بتوانید متعهد به انجام ورزش در تمام طول زندگی خود باشید. افرادی که نمی ‌توانند یک رژیم غذایی سالم را دنبال کرده و در برنامه‌ های خود مقید به انجام فعالیت بدنی روزانه باشند، گزینه‌ های مناسبی برای عمل نیستند.

عوارض لیپوماتیک بازو

آیا لیپوماتیک بازو عوارضی دارد ؟

یکی از دغدغه‌ هایی که افراد در مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو دارند، عوارض این عمل جراحی است. از آن جایی که لیپوماتیک یک روش بی‌خطر برای کاهش حجم بازو بوده و نتایج خوبی را هم به همراه دارد؛ اغلب نسبت به عوارض احتمالی آن توجه نمی ‌شود. یکی از مهم ‌ترین عوارضی که این عمل جراحی دارد این است که نتیجه عمل با انتظار شما مطابقت نداشته باشد. بنابراین مهم است که انتظارات مراجع کننده قبل از انجام عمل مشخص شود.

علاوه بر این، اگر بعد از عمل جراحی سبک زندگی خود را تغییر نداده و رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید؛ ممکن است چربی ‌ها دوباره به جای خود باز گردند. همچنین ورزش مداوم را باید در برنامه زندگی خود جای دهید. از دیگر عوارض عمل لیپوماتیک بازو می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از مهم‌ ترین عوارض عمل جراحی، عوارض ناشی از داروی بیهوشی است که برای برخی باعث ایجاد واکنش ‌های آلرژیک، بی‌ حسی، لرزش و حتی تشنج و ریتم غیرطبیعی قلب باشد. البته اگر دکتر باتجربه ‌ای را انتخاب کرده باشید؛ همه این موارد را قبل از عمل بررسی خواهد کرد.
 • کاهش دمای بدن که با استفاده از وسایل گرم کننده، مایعات گرم و حفظ دمای اتاق از بروز آن جلوگیری می ‌شود‌.
 • شل شدن پوست به خصوص در افرادی که وزن زیادی داشته و در عمل مقدار چربی بسیاری از آن‌ ها برداشته شده است.
 • عفونت به خصوص اگر اقدامات احتیاطی مانند استریل بودن محیط رعایت نشود.
 • آسیب به عصب بازو که با مراجعه به یک پزشک متخصص و باسابقه می ‌توان جلوی بروز آن را گرفت.

ماندگاری لیپوماتیک بازو چقدر است ؟

سوال مهم بعدی که قبل از اقدام به عمل جراحی باید به آن پاسخ داده شود این است که ماندگاری عمل لیپوماتیک بازو چقدر است. ماندگاری این عمل جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که یک به یک آن ‌ها را بررسی خواهیم کرد.

 • مهارت پزشک

اولین و مهم ‌ترین عاملی که در تعیین ماندگاری و موفقیت این عمل تاثیرگذار بوده انتخاب پزشک و فرآیند عمل جراحی است. اگر پزشکی که قرار است عمل جراحی را انجام بدهد، تخصص و مهارت کافی نداشته باشد آسیب ‌های جدی به شما وارد می کند. بنابراین توصیه می‌ کنیم تا حتما به سراغ یک پزشک ماهر بروید.

 

ماندگاری لیپوماتیک بازو

 • دوران نقاهت

مراقبت های بعد از لیپوماتیک بازو، عامل مهم دیگری بوده که در حصول نتیجه مطلوب و ماندگاری عمل موثر است. در دوران نقاهت حتما باید فعالیت ‌هایی را انجام دهید که پزشک از شما درخواست کرده و بیشتر از آن به خودتان فشاری وارد نکنید. همچنین مساله مهم بعدی استفاده از گن و لباس ‌های مناسب است.

 • رژیم غذایی

داشتن یک رژیم غذایی سالم که دارای مقدار چربی مناسبی باشد، یکی دیگر از عوامل مهمی بوده که ماندگاری عمل لیپوماتیک را افزایش می ‌دهد. بسیاری از افراد، بعد از عمل نه تنها رژیم غذایی سالمی ندارند بلکه گروه ‌های ناسالم مانند فست فود‌ها و چربی ‌های اشباع را مصرف می‌ کنند. این کار نه تنها نتیجه عمل را تغییر داده که دوباره باعث افزایش وزن شما خواهد شد.

 • ورزش

ورزش کردن برای هر بدنی ضروری بوده و این الزام برای افرادی که عمل لیپوماتیک بازو داشته ‌اند، بیشتر است. در نتیجه حتما به سراغ فعالیت بدنی بروید که آن را دوست دارید. در این صورت نه تنها بدن سالم ‌تری دارید بلکه در طولانی مدت شادتر هم خواهید بود.

 • ایا چربی بعد از لیپوماتیک برمی گردد؟

دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک بازو چقدر است ؟

دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک بازو چندان سخت و طاقت فرسا نیست، به این معنی که می ‌توانید در همان روز عمل مرخص شده و به منزل بروید. با این حال اگر حجم چربی خارج شده قابل توجه باشد، ممکن است لازم باشد که یک شب بستری بمانید.

صرف نظر از اینکه بلافاصله بعد از عمل مرخص شوید یا یک شب بستری بمانید، نیاز به فردی دارید که شما را به منزل رسانده و مراقبت کند. بعد از عمل کمی درد دارید اما اثر داروی بیهوشی بسیار روی شما زیاد است. بنابراین هوشیاری نداشته و نیاز به مراقبت دارید.

جراح به شما یک گن مخصوص داده که باید آن را دور نواحی لیپوماتیک شده بپیچید. مهم است که این موضوع را به دقت انجام دهید زیرا تاثیر بسیار زیادی روی کاهش ورم‌ ها دارد. همچنین این امکان وجود دارد که درن ‌هایی در اطراف محل برش‌ ها قرار داده شود تا روند بهبود را تسریع کند.

در روزهای اول بهبودی، انتظار درد متوسطی را داشته باشید. جراح به شما داروی مسکن خواهد داد تا این درد قابل تحمل باشد. پس فراموش نکنید که داروها را سر زمان مشخص میل کنید. علاوه بر این تا حد ممکن هم فعالیت‌ های فیزیکی خود را محدود کنید تا آسیبی به نقاط جراحی شده وارد نشود.

در یک یا دو هفته اول بعد از عمل، درد و ورم‌ها کاهش پیدا می‌کنند. بعد از دو هفته می‌توانید به روال عادی زندگی و محل کار خود بازگردید. فقط اگر شغلتان طوری بوده که فعالیت فیزیکی زیادی دارید شاید لازم باشد تا مدت زمان بیشتری را استراحت کنید. در این مدت باید همچنان گن را بپوشید.

دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک بازو

ورم بعد از لیپوماتیک بازو چه زمانی از بین می‌رود ؟

ورم بعد از لیپوماتیک بازو از آن مواردی است که تمام مراجعین در مورد آن نگران بوده و به دنبال روشی برای جلوگیری از ایجاد آن هستند. باید گفت عدم ایجاد ورم بعد از این عمل تقریبا غیر ممکن بوده اما می ‌توان با انتخاب یک پزشک خوب و مطمئن تا حد زیادی مقدار ورم ایجاد شده را کاهش داد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بله بعد از عمل تا مدتی ورم دارید اما با رعایت نکات گفته شده و پوشیدن گن، برطرف می ‌شود.

این عمل هم با بیهوشی و هم با بی‌ حسی موضعی انجام می ‌شود و تصمیم نوع آن بر عهده دکتر متخصص است.

زمانی که از لحاظ بدنی سالم باشید و بیماری زمینه ‌ای نداشته باشید. علاوه بر این حداقل 18 سال سن داشته باشید.

در صورتی که نکات لازم را رعایت کرده و رژیم غذایی و ورزش داشته باشید، خیر این عمل بازگشت نخواهد داشت.

این عمل بین دو ساعت تا دو ساعت و نیم خواهد بود.