لیفت شقیقه چیست؟

لیفت شقیقه یا عمل بالا کشیدن پوست شقیقه یا لیفت تمپورال برای از بین بردن پوست اضافه شقیقه و کشیدن آن انجام می‌شود. از این عمل برای از بین بردن چروک‌های پنجه کلاغی در شقیقه نیز استفاده می شود.

موارد استفاده از عمل

 • چروک اطراف چشم
 • افتادگی پوست شقیقه
 • افتادگی پلک بالا  و ابرو

مزایای عمل

 • از بین بردن چروک اطراف چشم،
 • لیفت شقیقه و بخش پایانی ابرو
 • لیفت پلک بالا

عوارض احتمالی عمل

 • کبودی
 • قرمزی
 • آسیب به بافت صورت

چه افرادی کاندیداهای مناسبی برای جراحی لیفت شقیقه هستند؟

 • افرادی که بیش از 23 سال سن داشته باشند.
 • افرادی که از سلامت عمومی برخوردار باشند و بیماری های حاد زمینه ای نداشته باشند.
 • افرادی که به طور ارثی با افتادگی پوست شقیقه مواجه هستند.
 • زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند.

روش های غیرجراحی لیفت شقیقه کدام است؟

 • لیفت شقیقه با تزریق ژل
 • لیفت شقیقه با نخ
 • لیفت شقیقه با پلاسما جت

ماندگاری عمل جراحی لیفت شقیقه چقدر است؟

معمولا 10 تا 15 سال ماندگاری دارد.

آیا می توان جایگزینی برای لیفت شقیق انتخاب کرد؟

بله. جراحی بلفاروپلاستی را در مواردی می توان جایگزین لیفت شقیقه کرد.

هزینه جراحی لیفت شقیقه چقدر است؟

هزینه جراحی لیفت شقیقه با توجه به مواردی مثل دستمزد پزشک، دستمزد تکنسین‌های حاضر در اتاق عمل، هزینه بیمارستان، هزینه دارو و آزمایش‌ها، هزینه استفاده از تجهیزات پزشکی و موقعیت جغرافیایی کلینیک یا مطب تعیین می‌شود.

سن مناسب یا توصیه شده

23 سال به بعد

بیهوشی دارد یا خیر؟

با توجه به وضعیت جسمانی بیمار از بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

1 تا 2 ساعت

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

2 تا 7 روز

با افزایش سن مقدار چربی‌های زیر پوست کاهش پیدا می‌کند و حالت ارتجاعی پوست به تدریج کاهش می‌یابد. همین باعث شل شدن و افتادگی پوست می‌شود. اقتادگی پوست در بخش‌های مختلف صورت از جمله شقیقه‌ها اتفاق می‌افتد و تاثیر زیادی نیز در پیر جلوه دادن چهره دارد به همین دلیل بسیاری از افراد به دنبال راهکارهای ایمن و دائمی برای از بین بردن چروک‌ها و افتادگی پوست شقیقه هستند. لیفت شقیقه عملی است که با انجام آن زیبایی به چهره شما برمی‌گردد.

لیفت شقیقه چیست

آنچه می خوانید

لیفت شقیقه چیست ؟

لیفت شقیقه یا عمل بالا کشیدن پوست شقیقه که به ان لیفت تمپورال نیز گفته می‌شود جزء جراحی‌های کم تهاجمی است که به طور ایمن از سوی پزشک جراح برای از بین بردن پوست اضافه شقیقه انجام می‌شود. در طی این عمل جراحی پوست زیرین شقیقه با استفاده از تجهیزات پزشکی مدرن مانند آندوسکوپ و اندوتاین برای از بین بردن چروک‌های پنجه کلاغی در شقیقه کشیده می‌شود .

لیفت شقیقه چه تغییری در چهره ایجاد می‌کند؟

اکثر افراد بعد از سپری کردن دهه سوم زندگی و وارد شدن به دهه چهارم چروک‌هایی را در اطراف چشم خود مشاهده می‌کنند که برای آن‌ها نارحت‌کننده است زیرا سن آن‌ها را بیشتر از سن واقعی نشان می‌دهد. با لیفت شقیقه و از بین رفتن چروک‌های اطراف چشم و شقیقه چهره شاد و جوان می‌شود و چشم‌ها نیز باز و درشت‌تر به نظر می‌رسند. جراحی لیفت شقیقه جزء جراحی‌های ساده است که بهترین نتیجه را در زیبایی چهره برای شما به ارمغان می‌آورد.

چه اشخاصی کاندید مناسب برای لیفت شقیقه هستند ؟

لیفت شقیقه

عمل جراحی لیفت شقیقه برای چه اشخاصی انجام نمی‌شود؟

عوارض لیفت شقیقه

انتخاب بهترین پزشک برای لیفت شقیقه

با توجه به حساس بودن شقیقه برای انجام عمل زیبایی در این ناحیه توصیه می‌شود به پزشکی مراجعه کنید که در این زمینه تجربه و مهارت دارد. انجام عمل لیفت شقیقه از سوی پزشک فوق تخصص این مزیت را دارد که به دلیل آشنایی پزشک با روش‎‌های نوین جراحی نتیجه مطلوب و مورد نظر بیمار حاصل می‌شود. برای انتخاب بهترین پزشک لیفت شقیقه به موارد زیر دقت کنید:

روش های مختلف لیفت شقیقه

لیفت شقیقه با دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می‌شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود:

روش غیرجراحی

لیفت شقیقه با تزریق ژل

لیفت شقیقه از با تزریق ژل حتمأ باید از سوی پزشک متخصص جراحی زیبایی انجام شود زیرا تزریق اشتباه ممکن است باعث نابینایی شود. ژل تزریق شده در شقیقه حاوی ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید است که پس از مدتی بدون هیچ عارضه در بدن جذب می‌شود. برای تزریق ژل به شقیقه پزشک از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند اما برخی از برندها حاوی ماده بی‌حس‌کننده هستند و درد را تا حد زیادی کاهش می‌دهند.

لیفت شقیقه

لیفت شقیقه با نخ

در این روش با استفاده از نخ‌های مخصوص لیفت شقیقه انجام می‌شود. پزشک نخ‌های خاردار را به وسیله سوزن نازکی وارد لایه پوست می‌کند و نتایج ان نیز بلافاصله قابل مشاهده است. لیفت شقیقه با نخ حدود 2 ساعت طول می‌کشد.

لیفت شقیقه با پلاسما جت

در این روش با قرار گرفتن دستگاه پلاسما جت روی شقیقه پوست برای تولید کلاژن تحریک می‌شود. در زوش لیفت شقیقه پلاسما جت هیچ بافتی از پوست برداشته نمی‌شود و روش بسیار مطلوبی برای  از بین بردن خطوط و افتادگی پوست شقیقه است. در این روش لیفتینگ نیاز است 3 تا 4 جلسه در مطب پزشک حضور پیدا کنید. پلاسما جت حدود 5 سال ماندگاری دارد و پوسته شدن پوسته شدن بعد از آن طبیعی است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

روش جراحی یا تمپروپلاستی

لیفت شقیقه به روش جراحی بدین ترتیب انجام می‌شود:

 • بیهوشی

در مرحله اول بیمار تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی قرار می‌گیرد.

 • ایجاد برش

در این مرحله پزشک برش کوچکی را در شقیقه ایجاد می‌‌کند و سپس با استفاده از تجهیزات پزشکی پوست زیرین شقیقه را می‌کشد تا جایی که چروک‌ها از بین بروند و بین دو چشم و ابروها نیز تقارن ایجاد شود. ممکن است پزشک از روش SMAS برای کشیدن لایه سطحی پوست استفاده کند یا روش MACS را برای کشیدن لایه عمیق پوست با توجه به میزان چروک‌ها به کار بگیرد. عمل جراحی لیفت شقیقه 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

 • عمل لیفت شقیقه با دکتر کامبیز ایزدپناه

مراقبت های قبل از جراحی لیفت شقیقه

لیفت شقیقه

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیفت شقیقه

دوران نقاهت پس از عمل لیفت پیشانی

دوران نقاهت در عمل جراحی لیفت شقیقه کوتاه است. حدود 7 تا 10 روز پس از عمل جراحی برای کشیدن بخیه‌ها به مطب پزشک مراجعه کنید. تا 48 ساعت نیز فعالیت سنگین نداشته باشید.

مزایای عمل لیفت شقیقه

دوران نقاهت لیفت شقیقه

عوارض عمل جراحی لیفت شقیقه

برخی تصور می‌کنند بعد از عمل لیفت شقیقه، موها در محل برش برای همیشه از بین می‌روند در حالی که چنین نیست و اصلا در طی عمل جراحی آسیبی به ریشه مو وارد نمی‌شود. همچنین در لیفت شقیقه دچار خونریزی بعد از عمل نخواهید شد. به طور کلی اگر عمل جراحی از سوی پزشک کاردان و با تجربه انجام شده باشد عوارض جدی بعد از عمل را تجربه نمی‌کنید.

ماندگاری عمل جراحی لیفت شقیقه

برای مشاهده نتیجه عمل لیفت شقیق باید تا زمان برطرف شدن التهاب و کبودی محل جراحی منتظر باشیدو بعد از آن نتیجه رضایت‌بخش لیفت شقیقه را مشاهده خواهید کرد. عمل لیفت شقیقه جزئ عمل‌های دائمی است که معمولد از 10 تا 15 سال ماندگار است. میزان ماندگاری عمل جراحی لیفت شقیقه در اشخاص مختلف متفاوت است.

درمان مشابه لیفت شقیقه

برای برخی از افراد این سوال ایجاد می‌شود که به جای عمل جراحی لیفت شقیقه چه راهکار دیگری برای از بین بردن چروک‌ها در این ناحیه وجود دارد؟ به اشخاصی که در اثر افزایش سن با افتادگی پلک مواجه شده‌اند؛ جراحی بلفاروپلاستی توصیه می‌شود که در طی آن پلک‌ها لیفت می‌شوند و چروک‌های اطراف شقیقه نیز برطرف می‌گردد.

لیفت شقیقه در خانه

برای لیفت شدن شقیقه به طور موقت برای میهمانی‌ها از لوازمی که بیشتر جنبه آرایشی دارند مانند چسب لیفت شقیقه استفاده می‌شود. این چسب با لوازم آرایشی پوشانده می‌شوند.

کرم‌های لیفت ‌کننده پوست نیز اگر به طور مرتب استفاده شوند موثر هستند. اما به طور کلی روش‌های خانگی لیفت شقیقه تاثیر موقت دارند.

لیفت شقیقه

آیا با روش‌های غیرجراحی نیز می‌توان شقیقه را لیفت کرد؟

اگر افتادگی پوست شقیقه زیاد نباشد یا چروک‌های عمیقی در این ناحیه مشاهده نشود از روش‌هایی مانند تزریق ژل و بوتاکس نیز می‌توانید استفاده کنید اما این روش‌ها ماندگاری چندانی ندارند و باید بعد از مدت کوتاهی تکرار شوند. همچنین فقط برای از بین بردن چروک‌های ریز موثر هستند.

هزینه جراحی لیفت شقیقه

هزینه جراحی لیفت شقیقه با توجه به موارد زیر تعیین می‌شود:

عمل جراحی لیفت شقیقه جزء عمل‌های زیبایی است به همین دلیل هزینه آن تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

نتیجه گیری

لیفت شقیقه یکی از جراحی‌های زیبایی کم‌تهاجم و متداول است که مشاهده نتیجه مطلوب پس از آن بستگی به تجربه و مهارت پزشک همچنین رعایت نکات مراقبتی از سوی بیمار دارد. لیفت شقیقه علاوه بر از بین بردن خطوط اطراف چشم در لیفت شدن بخش پایانی ابرو و پلک بالا نیز موثر است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

برش‌های 2 تا 2.5 سانتی در شقیقه ایجاد می‌شود. به دلیل کوچک بودن برش‌ها جای آن باقی نمی‌ماند به خصوص این که پزشک نیز محل جراحی را با دقت و ظرافت بخیه می‌کند.

از روش آندوسکوپی و غیر آندوسکوپی برای لیفت شقیقه استفاده می‌شود.

از 23 سال به بعد که شکل واقعی چهره مشخص شده است می‌توانید برای عمل لیفت شقیقه اقدام کنید.

عمل لیفت شقیقه با بیهوشی عمومی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و پزشک با توجه به وضعیت جسمانی بیمار آن را مشخص می‌کند.