مدت زمان جراحی لیفت شکم چقدر است؟

2 الی 3 ساعت

دوره نقاهت لیفت شکم چقدر است؟

1 الی 2 هفته

آیا درد و بی حسی بعد از لیفت شکم طبیعی است؟

بله درد و بی حسی بعد از لیفت شکم موقتی است و پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

آیا پس از لیفت شکم فرد باید در حالت استراحت مطلق قرار گیرد؟

خیر، فعالیت های سبک مثل پیاده روی باید بدو عمل از سر گرفته شود.

بعد از چند هفته پس از عمل لیفت شکم می توان به زندگی عادی برگشت؟

معمولا 2 هفته بعد از عمل

مصرف چه مواد غذایی بعد از لیفت شکم توصیه می شود؟

 • مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان
 • مکمل های پروبیوتیک
 • مواد غذایی و مکمل های دارای ویتامین A و C

تا چه مدت بعد از جراحی لیفت شکم می توان استحمام کرد؟

48 ساعت بعد از عمل لیفت شکم

بعد از جراحی لیفت شکم چه مدت باید گن فشاری پوشید؟

گن فشاری برای مدت ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی به طور منظم باید پوشیدن شود.

تا چه اندازه با مراقبت های بعد از جراحی لیفت شکم اشنایی دارید؟ آیا می دانید در دوران نقاهت چه نکاتی را باید رعایت کنید؟ چه مدت پس از جراحی لیفت شکم مجاز به انجام ورزش های سنگین خواهید بود؟

مراقبت های بعد از جراحی تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه عمل های زیبایی دارند به طوری که عدم رعایت نکات و دستورالعمل های دوره نقاهت می تواند نتیجه کار پزشک را دستخوش تغییر قرار داده و عوارض سنگینی برای فرد به همراه داشته باشد. بنابراین بسیار مهم است که با شرایط دوره نقاهت جراحی خود آشنا بوده و مراقبت های پس از ان را بشناسید.

مراقبت های بعد از لیفت شکم

آنچه می خوانید

اگر متقاضی جراحی لیفت شکم هستید ضرورت دارد که علاوه بر اطلاع از مزایا، معایب و روش های انجام این جراحی، در رابطه با مراقبت های بعد از عمل نیز آگاهی داشته باشید و پیش از تصمیم نهایی برای انجام عمل از خود بپرسید که ایا قادر به رعایت این نکات هستید یا خیر! مراقبت های پس از جراحی لیفت شکم همان نکات و دستورالعمل هایی هستند که موجب پایان یافتن دوره نقاهت و بهبودی کامل می گردند.

توصیه های بعد از لیفت شکم

لیفت شکم که جراحان پلاستیک ان را با نام ابدومینوپلاستی می شناسند یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی برای از بین بردن افتادگی شکم است که نتیجه صد درصدی دارد. اگر از چربی اضافه و پوست افتاده ناحیه شکم و پهلوهای خود ناراضی هستید لیفت شکم می تواند بهترین گزینه برای رسیدن به شکمی سفت، صاف و زیبا باشد.

لیفت شکم یک جراحی نسبتا سرپایی است که با بیهوشی عمومی انجام شده و به طور میانگین 2 الی 3 ساعت به طول می انجامد. این عمل نیاز به بستری نداشته و در صورتی که بیمار مشکل خاصی نداشته باشد می تواند دو ساعت پس از به هوش آمدن به خانه بازگردد. مسئولیت اصلی شما از زمانی آغاز می شود که از بیمارستان یا کلینیک مرخص شده  و وارد خانه می شوید.

دوره نقاهت لیفت شکم حدود یک تا دو هفته طول می کشد و در این مدت فرد و همراهان او باید نکاتی را در خصوص بهداشت فردی، نوع خوابیدن، شیوه راه رفتن، انجام فعالیت، تغذیه و پوشیدن لباس مخصوص رعایت کنند تا احتمال بروز عوارض خطرناک به حداقل ممکن رسیده و نتیجه کار پزشک نیز اسیب نبیند.

لیفت شکم
 • فیلم عمل ابدومینوپلاستی یا لیفت شکم و مراقبت های ان

درد و بی حسی بعد از لیفت شکم

شکم شما در هفته اول پس از جراحی احتمالا کمی دردناک و متورم خواهد بود. همچنین ممکن است تا چند هفته یا حتی چند ماه در ناحیه جراحی شده حس قوی نداشته باشید اما تمام این عوارض با گذشت زمان برطرف خواهند شد. در صورتی که در ناحیه کوچکی از زیر شکم خود حس ندارید به هیچ وجه از پد حرارتی برای کاهش درد استفاده نکنید زیرا ممکن است دچار سوختگی شوید.

احساس درد در طول دوران نقاهت کاملا طبیعی است و معمولا با مصرف مسکن هایی که توسط پزشک تجویز شده‌اند به خوبی کنترل می شود. در صورتی که درد غیر قابل تحمل را تجربه کردید و یا در ناحیه خاصی از شکم خود احساس سفت شدگی، تورم و درد زیاد داشتید لازم است که هرچه سریع تر به پزشک اطلاع دهید.

کبودی و تورم بعد از لیفت شکم

کبودی و تورم در ناحیه جراحی شده یکی دیگر از عوارض شایع لیفت شکم می باشد که ممکن است تا چند ماه پس از جراحی ادامه یابد. برای کاهش این کبودی می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین در صورتی که مشکل فشار خون پایین ندارید آب کرفس و آب اناناس بنوشید تا التهاب و کبودی کاهش یابد.

در صورت پایین بودن فشار می توانید ترکیب آب کرفس با اب اناناس یا اب سیب را مصرف کنید. غذاهایی که مقدار زیادی نمک دارند و بسیار چرب هستند ورم را تشدید می کنند بنابراین تا حد ممکن از مصرف مواد غذایی چرب و شور خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از لیفت شکم

فعالیت بعد از لیفت شکم

مراقبت های بعد از لیفت شکم

نحوه خوابیدن بعد از لیفت شکم

هنگام خوابیدن نباید در حالتی قرار بگیرید که به ناحیه جراحی شده و پوست شکم فشار وارد شود. پوست نباید در وضعیت کشیده شدن قرار بگیرد بنابراین بهتر است که هنگام راه رفتن و دراز کشیدن کمی حالت خمیده داشته باشید. برای این منظور می توانید هنگام خوابیدن دو بالش را طوری پشت کمر خود قرار دهید که بدن به وضعیت خمیده دربیاید. سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید.

هرچه طول مدت جراحی کمتر باشد عوارض بیهوشی نیز کمتر خواهد بود. مدت زمان جراحی از یک سو به گستردگی ناحیه جراحی و از سویی دیگر به میزان مهارت و تجربه پزشک جراح بستگی دارد. به یاد داشته باشید که عمل لیفت شکم حتما باید توسط جراح پلاستیک یعنی کسی که دارای بورد تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی است انجام شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

رژیم غذایی بعد از لیفت شکم

محدودیت خاصی برای مصرف مواد غذایی مورد علاقه خود بعد از جراحی لیفت شکم نخواهید داشت. در صورتی که ناراحتی معده دارید بهتر است که تا یک هفته از غذاهایی با چربی کم و سبک اما مقوی مانند برنج ساده و مرغ کبابی، نان و سوپ استفاده کنید.

سدیم موجود در غذا می تواند میزان التهاب و تورم شما را افزایش دهد بنابراین بهتر است که از مصرف مواد غذایی با نمک زیاد خودداری کنید. همچنین در صورتی که پزشک منع نکرده باشد بهتر است که مقدار زیادی مایعات بنوشید. یبوست و ایجاد فشار به شکم برای مدفوع می تواند مضر باشد بنابراین با نوشیدن مایعات، مصرف مواد غذایی فیبردار و پیاده روی اهسته از بروز یبوست جلوگیری کنید.

بهتر است که در روزهای ابتدایی بعد از جراحی برای کاهش مشکلات معده از لبنیات کمتر استفاده کنید. همچنین توصیه می شود که از مصرف کافئین در حد زیاد و نوشابه های گازدار نیز خودداری نمایید.

در صورتی که تمام موارد فوق را رعایت کردید اما همچنان تا چند روز بعد از جراحی هیچگونه اجابت مزاج نداشتید پزشک خود را در جریان بگذارید. احتمالا پزشک از یک ملین خفیف برای حل مشکل شما استفاده خواهد کرد.

مصرف این مواد غذایی را فراموش نکنید:

 توجه داشته باشید که رژیم غذایی تاثیر قابل توجهی بر کاهش یا افزایش عوارض جراحی و تسریع روند بهبودی خواهد داشت بنابراین پیش از مصرف هر ماده غذایی   خاص مانند انواع دمنوش، مکمل و ... حتما با پزشک خود مشورت کنید.

سیگار و الکل بعد از لیفت شکم

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی مربوط به استعمال انواع دخانیات به ویژه سیگار و مصرف الکل می باشد. یکی از مهم ترین مراقبت های قبل از عمل لیفت شکم این است که فرد باید حداقل از دو هفته قبل از عمل مصرف سیگار و نوشیدن الکل را ترک نماید. پس از جراحی نیز پزشکان توصیه می کنند بیمار تا چند هفته بعد از جراحی به هیچ وجه سیگار نکشیده و الکل مصرف نکند زیرا این کار سیستم ایمنی را دچار ضعف نموده و روند بهبودی را به تاخیر می اندازد.

مراقبت های بعد از لیفت شکم

حمام بعد از لیفت شکم

بخیه های جذبی معمولا بین ۱۰ تا ۱۴ روز به طور کامل جذب بدن می شوند. در صورتی که پزشک بنابر صلاح دید خود از بخیه های معمولی استفاده کرده باشد یک الی دو هفته بعد از عمل باید برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجعه کنید.

وجود لوله های درن ممکن است استحمام را برای فرد دشوار نماید. لوله های تخلیه مایعات یا درن به لوله های پلاستیکی باریکی گفته می شود که پزشک برای خروج ترشحات و خونابه های ناشی از جراحی در محل برش تعیبیه می کند. این لوله ها خارج از بدن هستند و به کیسه های کوچک پلاستیکی متصل می شوند. مایعات اضافی از طریق این لوله ها به طور زیر پوستی از بدن خارج می شود.

تشخیص زمان در اوردن لوله های درن و تخلیه کیسه ها به نظر پزشک جراح بستگی دارد. پزشکان توصیه می کنند که بهتر است بیمار تا پیش از در اوردن درن ها حمام نکند زیرا ممکن است لوله ها از محل خود خارج شوند. با توجه به اینکه معمولا درن را دو تا سه روز پس از جراحی از بدن جدا می کنند پس از ان بیمار می تواند استحمام کند.

پانسمان زیری معمولا از جنس نوارهای استری ضد اب است که می توان با ان ها حمام کرد. تنها لازم است که پانسمان رویی را برداشته و پس از حمام به طور مجدد طبق دستورالعمل پزشک پانسمان کنید.

این نکات را برای حمام بعد از جراحی لیفت شکم به یاد داشته باشید:

مصرف دارو بعد از لیفت شکم

پزشکی که عمل جراحی را برای شما انجام داده است دارو نیز تجویز می کند که به طور معمول این نسخه شامل مسکن و انتی بیوتیک می باشد. مصرف دقیق و به موقع داروها از مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی است که مانع عفونت و سایر عوارض داخلی می گردد.

مراقبت های محل برش بعد از لیفت شکم

مراقبت های بعد از لیفت شکم

چه زمانی باید به پزشک اطلاع دهیم ؟

مراقبت های بعد از عمل لیفت شکم و یا هر جراحی دیگری قطعا توسط پزشک متخصص و تیم پرستاری به بیمار و همراهان او به دقت اموزش داده خواهد شد. بنابراین دیگر نیازی نیست که بلافاصله پس از عمل به پزشک مراجعه کنید. اطلاع از عوارض شایع این عمل به شما کمک می کند تا دچار استرس نشده و نسبت به وخامت حل خود در دوران نقاهت اگاه باشید.

در صورت مشاهده این علائم لازم است که پزشک خود را در جریان بگذارید:

مراقبت های بعد از لیفت شکم

نکات پوشیدن گن مخصوص بعد از لیفت شکم

رعایت صحیح نکات و مراقبت های بعد از عمل می تواند نقش تعیین کننده ای در کاهش عوارض و تسریع روند بهبودی داشته باشد اما میزان مهارت و تجربه پزشک جراح نیز در وضعیت بیمار، پس از جراحی، غیر قابل انکار است. فراموش نکنید که انواع جراحی‌های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد.

مراقبت های بعد از لیفت شکم

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

این مورد به طول دوره نقاهت و حال عمومی بیمار بستگی دارد. به طور معمول حدود یک ماه پس از جراحی لیفت شکم می توانید با ماشین سفر کنید. در صورتی که برای انجام عمل، از خارج از کشور به ایران امده و قصد بازگشت دارید سه هفته پس از جراحی مجاز به مسافرت هوایی خواهید بود.

پوشیدن گن و شکم بند مخصوص یکی از مهم ترین نکاتی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب و جلوگیری از افتادگی مجدد پوست باید رعایت شود. طول مدت استفاده از این شکم بند با توجه به ویژگی های پوست بیمار و میزان گستردگی جراحی متفاوت می باشد اما به طور معمول توصیه می شود که تا ۶ الی ۸ هفته بعد از عمل شکم بند مخصوص را بپوشید.

طول دوره نقاهت جراحی لیفت شکم به طور معمول یک تا دو هفته است. دوره نقاهت و عوارض به عواملی همچون سن، وضعیت سلامت جسمی فرد، گستردگی عمل و مهارت پزشک جراح بستگی دارد.

گستردگی ناحیه ای که باید جراحی شود مدت زمان عمل را تعیین می کند. همچنین میزان تبحر و تجربه جراح نیز در این مورد موثر است. به طور کلی جراحی لیفت شکم ۲ تا ۴ ساعت طول می کشد و معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود.

توجه داشته باشید که هدف از جراحی لیفت شکم برداشتن پوست اضافه و افتادگی ناحیه تحتانی شکم می باشد بنابراین اگر از چاقی شکم و پهلو رنج می برید لازم است که ابتدا با روش های دیگر مانند لیپوساکشن و لیپوماتیک چربی های اضافه را خارج نموده و پس از ان عمل لیفت یعنی کشیدن پوست را انجام دهید.

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.