مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل

عوارض جانبی ناشی از لیپوماتیک زیر بغل

 • حالت تهوع بعد از لیپوماتیک زیر بغل
 • افزایش دمای بدن بعد از لیپوماتیک زیر بغل
 • التهاب و تورم بعد از لیپوماتیک زیر بغل
 • کبودی بعد از لیپوماتیک زیر بغل
 • خارش پوست زیر بغل بعد از لیپوماتیک

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک زیر بغل چند روز است؟

یک الی دو هفته

غذاهایی که بعد از لیپوماتیک زیر بغل باید از آن ها اجتناب کرد.

 • چربی های اشباع شده
 • مصرف بیش از حد نوشیدنی ها و خوراکی های حاوی قند
 • غذاهای شور
 • فست فود
 • گوشت های فرآوری شده
 • غذاهای کنسرو شده و منجمد

مواردی که بعد از لیپوماتیک زیر بغل باید از آن ها اجتناب کنید.

 • از رانندگی بپرهیزید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید.
 • لباس های خیلی تنگ نپوشید.
 • شب ها تا دیروقت بیدار نمانید.
 • بخیه ها را مالش ندهید و نخارانید.
 • تمام روز را در رختخواب نمانید.
 • از مصرف دارو بدون تایید پزشک خودداری کنید.
 • از درمان های خانگی خودداری کنید.
 • قرار ملاقات های پزشک خود را از دست ندهید.

مهم ترین کارهایی که باید بعد از عمل لیپوماتیک زیر بغل انجام دهید.

 • رژیم غذایی سالم و مغذی را حفظ کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید
 • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • از استراحت کامل در رختخواب خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از تشکیل لخته خون باید از یک روز پس از جراحی به پیاده روی کوتاه بروید.
 • در تمام روز لباس های فشرده بپوشید، به جز زمانی که دوش می گیرید.
 • داروهای خود مانند مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انعقاد را طبق دستور مصرف کنید.
 • از مصرف داروها، مکمل ها، مولتی ویتامین ها و دمنوش های گیاهی بدون اجازه پزشک خودداری کنید.
 • مراقب علائم هشدار دهنده مانند تب بالا، ترشحات سبز یا زرد، خونریزی شدید و غیره باشید.
 • از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • هیدراته بمانید. برای بهبودی سریعتر و جلوگیری از ایجاد جای زخم به حداقل شش لیوان الی هشت لیوان آب در روز نیاز دارید.
 • برش ها را تمیز کرده و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

کاهش تورم بعد از لیپوماتیک زیر بغل

پوشیدن لباس های فشرده کننده به طور صحیح و برای مدت زمان مشخص است. راه ‌های دیگر برای کمک به کاهش تورم شامل پیاده ‌روی روزانه و ماساژ دادن ناحیه است.

لیپوماتیک زیر بغل به شکل کلی بازوها کمک می کند و می تواند حس راحتی را به شما بازگرداند. لیپوماتیک زیر بغل، یک روش مناسب برای کسانی است که رسوبات چربی زیر بغل اضافی دارند و از طریق رژیم غذایی و تلاش برای کاهش چربی ناخواسته نتوانسته اند از شر آن خلاص شوند. لیپوماتیک زیر بغل بسیار رایج است، زیرا چربی زیر بغل می تواند برای هدف قرار دادن توسط رژیم و ورزش سخت باشد.

لیپوماتیک زیر بغل به بهبود ظاهر نامتناسب بازوها در مقایسه با بقیه بدن کمک می کند. همچنین می ‌تواند به بازگرداندن احساس راحتی هنگام پوشیدن لباس ‌هایی که ممکن است به دلیل قرار گرفتن چربی اضافی در موقعیت‌ های نامناسب، از نظر جسمی برای پوشیدن احساس ناراحتی داشته باشند، مانند تاپ‌ یا تاپ ‌های بدون بند و برخی از مدل ‌های سوتین کمک کند. علاوه بر از بین بردن رسوبات چربی اضافی، این روش می تواند به سفت شدن پوست کمک کند و از خطر افتادگی پوست جلوگیری کند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل نه تنها به شما کمک می کند دوره نقاهت خود را بهتر پشت سر بگذارید بلکه باعث می شود نتیجه بهتری از لیپوماتیک زیر بغل بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل نیاز دارید بدانید را برای شما توضیح دهیم. 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل

آنچه می خوانید

دستورالعمل های مراقبت پس از عمل لیپوماتیک زیر بغل

 دستورالعمل های مراقبت پس از عمل لیپوماتیک زیر بغل که در زیر آورده شده است برای بعد از عمل ضروری هستند:

دستورالعمل های مربوط به رفتن به خانه بعد از لیپوماتیک زیر بغل

توصیه می شود در روز جراحی یک فرد بزرگسال شما را از مرکز جراحی به خانه ببرد و حداقل 24 ساعت اول را در کنار شما باشد.

دستورالعمل های رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک زیر بغل

کمی بعد از عمل لیپوماتیک زیر بغل می توانید بلافاصله رژیم غذایی معمول خود را از سر بگیرید. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مقدار کافی آب و آب میوه بنوشید. 48 ساعت قبل از عمل و 48 ساعت بعد از عمل از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید زیرا الکل منجر به بی آبی بدن می شود.

دستورالعمل های مربوط به فعالیت بدنی بعد از لیپوماتیک زیر بغل

استراحت برای چند ساعت اول بلافاصله پس از جراحی لیپوماتیک زیر بغل توصیه می شود. تا 18 ساعت پس از جراحی از رانندگی و کار با ماشین آلات خطرناک خودداری کنید. تا 24 ساعت پس از جراحی هیچ تصمیم شخصی مهمی نگیرید چرا که همچنان تحت تاثیر ماده بیهوشی هستید. در عصر بعد از جراحی، در صورت تمایل می توانید کمی پیاده روی کنید. یک روز پس از جراحی لیپوماتیک باید بتوانید فعالیت های بدنی سبک تا متوسط را انجام دهید.

2 تا 4 روز پس از جراحی می ‌توانید ورزش و فعالیت بدنی شدید را با دقت از سر بگیرید. پیشنهاد می شود که با 25 درصد از تمرینات معمولی خود شروع کنید و سپس فعالیت روزانه خود را به میزان قابل تحمل افزایش دهید. اکثر افراد می توانند ظرف یک تا دو روز پس از جراحی به پشت کار میز برگردند، اگر چه باید انتظار داشت که برای چندین روز درد داشته باشند و خیلی سریع خسته شوند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیربغل

سرگیجه و غش بعد از لیپوماتیک زیر بغل

افراد ممکن است صبح بعد از جراحی، زمانی که لباس های فشاری برای اولین بار برای دوش گرفتن برداشته می شوند، احساس مختصری از سرگیجه داشته باشند. احساس سبکی سر ممکن است در هنگام ایستادن خیلی سریع را تجربه کنید. در این حالت بهتر است کمی به حالت نشسته لبه تخت خود بنشینید و سپس خیلی آرام از جای خود بلند شوید.

غش با دیدن خون بعد از لیپوماتیک زیر بغل

برخی از افراد با دیدن خون، به طور ناگهانی غش می کنند. چنین افرادی باید هنگام برداشتن پدهای جاذب خونی هنگام تعویض پانسمان پس از لیپوماتیک زیر بغل، چنین مشکلی را پیش بینی کنند.

دستورالعمل های تخلیه مایع پس از لیپوماتیک زیر بغل

باید انتظار داشت که حجم زیادی از محلول بیهوشی با رنگ خون از برش های کوچک در 24 تا 48 ساعت اول پس از لیپوماتیک زیر بغل تخلیه شود. به طور کلی هر چه میزان تخلیه مایع بیشتر باشد کبودی و تورم کمتر خواهد بود. برای 24 تا 48 ساعت اول، پدهای فوق جاذب حجیم روی نواحی تحت درمان و زیر لباس های فشرده پوشیده می شوند.

دستورالعمل های مراقبت از زخم و حمام کردن بعد از لیپوماتیک زیر بغل

برش ها را تمیز نگه دارید. یک یا دو بار در روز دوش بگیرید. ابتدا دست های خود را بشویید، سپس برش ها را به آرامی با آب و صابون بشویید. سپس به آرامی برش ها را با یک حوله تمیز خشک کنید. پدهای جاذب جدید را اعمال کنید. هنگامی که از یک برش دیگر مایعی تخلیه نمی شود، دیگر نیازی به پوشاندن آن با پد نیست.

دستورالعمل های مربوط به مصرف آنتی بیوتیک بعد از لیپوماتیک زیر بغل

آنتی بیوتیک ها را طبق دستور مصرف کنید تا زمانی که دوره مصرف آن به پایان برسد. آنتی بیوتیک را با غذا مصرف کنید. در صورت مشاهده علائم عفونت مانند تب، تخلیه مایع با بوی بد، قرمزی زیر بغل، تورم یا درد در ناحیه تحت درمان، با جراح خود تماس بگیرید.

نبایدهای بعد از لیپوماتیک زیر بغل

 • از کیسه یخ یا پد گرم کننده روی پوست زیر بغل استفاده نکنید.
 • از پراکسید هیدروژن روی محل های برش استفاده نکنید. محل های برش، بدون آنتی بیوتیک های موضعی سریع تر و بهتر بهبود می یابند.
 • حداقل 7 روز پس از جراحی در حمام، جکوزی یا استخر غوطه ور نشوید تا خطر عفونت را به حداقل برسانید.

توصیه های مراقبتی بعد از لیپوماتیک زیربغل

برخی از عوارض ناشی از لیپوماتیک زیر بغل

حالت تهوع بعد از لیپوماتیک زیر بغل

تهوع و استفراغ از جمله عوارضی است که ممکن است با لیپوماتیک همراه باشد.

افزایش دمای بدن بعد از لیپوماتیک زیر بغل

افزایش جزئی دمای بدن در 48 ساعت اول پس از جراحی، نتیجه طبیعی واکنش بدن به جراحی است.

التهاب، تورم بعد از لیپوماتیک زیر بغل

التهاب، تورم و درد، عوارض مورد انتظار لیپوماتیک زیر بغل است. برای کاهش درد و التهاب بعد از عمل باید دو تایلنول هر 4 ساعت در 48 ساعت اول هنگام بیداری مصرف شود. ناراحتی و درد در روز دوم پس از جراحی بدتر می شود، سپس کم کم رو به بهبودی می رود.

بعد از لیپوماتیک زیر بغل از مصرف آسپرین و ایبوپروفن خودداری کنید

تا 3 روز پس از جراحی از آسپرین یا ایبوپروفن یا NSAID های مشابه (داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) خودداری کنید.NSAIDs می تواند با اختلال در عملکرد پلاکت ها باعث خونریزی شود. NSAIDs همچنین با اختلال در عملکرد گلبول های سفید، پاسخ ایمنی به عفونت را کاهش می دهد.

کبودی بعد از لیپوماتیک زیر بغل

کبودی در لیپوماتیک زیر بغل چندان زیاد نیست. با این وجود، هر چه وسعت عمل گسترده ‌تر باشد، انتظار کبودی بیشتری وجود دارد. برخی از کاندیدای جراحی لیپوماتیک زیر بغل، بیشتر از سایر کاندیدها کبودی را تجربه خواهند کرد.

درد و تورم بعد از لیپوماتیک زیر بغل

درد و تورم ناشی از واکنش التهابی به ترومای جراحی ممکن است رخ دهد و 5 تا 10 روز پس از جراحی افزایش یابد. در صورت افزایش شدید درد یا تورم جراح خود را مطلع کنید.

خارش پوست زیر بغل بعد از لیپوماتیک

خارش نواحی تحت درمان چندین روز پس از جراحی ممکن است به عنوان بخشی از روند طبیعی بهبودی رخ دهد. برای کمک به تسکین خارش، می توانید بنادریل را طبق دستورالعمل روی بسته بندی مصرف کنید. توجه داشته باشید که بنادریل باعث خواب آلودگی می شود. در خصوص مصرف آن با جراح خود مشورت کنید.

هزینه مراقبت های بعد از لیپوماتیک

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

بلافاصله بعد از لیپوماتیک زیر بغل چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل، یک فرد بزرگسال باید شما را به خانه برساند و 24 ساعت در کنار شما بماند. لباس‌ های فشرده‌کننده برای شما اعمال می شود و توصیه ‌هایی در مورد اینکه در دوره نقاهت چه کاری انجام دهید و چه عوارض جانبی ممکن است تجربه کنید، به شما داده می ‌شود.

هر گونه ناراحتی را می توان با داروهای تجویزی و مسکن های بدون نسخه برطرف کرد. به گفته دکتر کامبیز ایزد پناه، بهترین راه ‌ها برای کاهش درد بعد از عمل، مصرف داروهای مسکن تجویز شده، نوشیدن مقدار زیادی آب، پوشیدن لباس ‌های فشرده، اطمینان از استراحت و اجتناب از نمک است، زیرا این امر می ‌تواند تورم را افزایش دهد.

قرار ملاقات های بعدی با جراح شما باید برنامه ریزی شود تا بتواند پیشرفت شما را ارزیابی کند و قرار ملاقات هایی مانند کشیدن برداشتن بخیه نیز ممکن است ضروری باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد بهبودی یا علائمی که دارید، باید با جراح پلاستیک خود تماس بگیرید.

منظور از لباس های بعد از لیپوماتیک زیر بغل چیست؟

بلافاصله پس از این روش درمانی، یک لباس فشرده برای کنترل تورم و کمک به پوست شما برایتان تعبیه می شود. تورم پس از لیپوماتیک بخشی طبیعی از روند بهبودی است. لباس ‌های فشرده‌کننده را به طور یکنواخت در سراسر ناحیه تحت درمان اعمال می‌کنند تا از تجمع بیش از حد مایع جلوگیری کنند. این امر خطر عوارض بالقوه مانند خونریزی، کبودی و احتمال ایجاد اسکار برجسته را کاهش می دهد. این لباس ها همچنین حمایت قابل توجهی از این ناحیه می کنند و به شکل گیری بازوی شما کمک می کنند. اکثر پزشکان معتقدند پوشیدن یک لباس فشرده برای کمک به تورم یا کبودی و تسریع بهبود ضروری است.

بعد از لیپوماتیک زیر بغل چه مدت باید لباس های فشرده بپوشم؟

اکثر جراحان توصیه می کنند در چند هفته اول همیشه لباس های فشرده سازی خود را بپوشید. پس از آن، شما باید به پوشیدن لباس های فشرده خود برای حدود 12 ساعت در روز، برای چند هفته دیگر ادامه دهید.

برخی از جراحان پوشیدن لباس های فشرده سازی را به صورت 24 ساعته و 7 روزه برای چند ماه اول پس از جراحی توصیه می کنند در حالی که برخی دیگر اصلاً پوشیدن لباس های فشرده را توصیه نمی کنند.

اگر ناحیه وسیعی با لیپوماتیک تحت درمان قرار گرفت و مقدار زیادی چربی برداشته شد، ممکن است نیاز داشته باشید که لباس فشرده‌کننده خود را برای مدت طولانی ‌تری نسبت به زمانی که یک برش و برداشت جزئی چربی ایجاد شده باشد، بپوشید. بنابراین مهم است که با جراح خود صحبت کنید و توصیه های او را در مورد بهترین و ایمن ترین کار برای شما دنبال کنید.

چگونه تورم بعد از لیپوماتیک زیر بغل را کاهش دهیم؟

تورم می تواند ماه ها پس از عمل وجود داشته باشد و نباید باعث نگرانی شود. بهترین راه برای کاهش تورم پس از لیپوماتیک زیر بغل، پوشیدن لباس های فشرده کننده به طور صحیح و برای مدت زمان مشخص است. راه ‌های دیگر برای کمک به کاهش تورم شامل پیاده ‌روی روزانه و ماساژ دادن ناحیه است.

ماساژ تخلیه لنفاوی بهترین راه برای کاهش تجمع مایع در اطراف این ناحیه است زیرا به پمپاژ مایع به داخل عروق لنفاوی کمک می کند. ناحیه مورد نظر باید به آرامی ماساژ داده شود تا به کاهش تورم، کبودی و سایر عوارض جانبی این عمل کمک شود.

چگونه از شر توده های بعد از لیپوماتیک زیر بغل خلاص شویم؟

توده ها بخشی طبیعی از فرآیند بهبودی برای لیپوماتیک زیر بغل هستند، اما اغلب می توان با استفاده از روش های ساده آن ها را به حداقل رساند. اگر نگرانی در مورد باقی ماندن توده ها پس از لیپوماتیک زیر بغل دارید، می توانید این تکنیک ها را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید.

گاهی اوقات، توده‌ ها پس از لیپوماتیک باقی می ‌مانند، بنابراین انتظارات نباید خیلی غیر واقعی باشد. با این حال، بیشتر توده ها معمولا کوتاه مدت هستند یا اغلب با یک جلسه دیگر لیپوماتیک قابل درمان هستند.

چگونه پوست شل را بعد از لیپوماتیک سفت کنیم؟

بهترین کاندیدها برای لیپوماتیک زیر بغل کسانی هستند که خاصیت ارتجاعی پوستی خوبی دارند، به این معنی که پوست شما به راحتی با تغییر اندازه یک ناحیه سازگار می شود. جراح پلاستیک شما باید در جلسه مشاوره خاصیت ارتجاعی پوست شما را ارزیابی کند و اگر نگرانی در مورد شلی پوست دارید، می توانید گزینه های درمانی را با جراح خود بررسی کنید. هر گونه پوست شلی که بعد از عمل لیپوماتیک زیر بغل باعث نگرانی شود، می تواند با جراحی برداشته شود یا ماساژ درمانی و کرم های سفت کننده می تواند به سفت شدن پوست کمک کند.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل

آیا لیپومایتک زیر بغل جای زخم بر جای می گذارد؟

اسکارهای لیپوماتیک ممکن است در نتیجه برش هایی که برای وارد کردن کانولا به پوست ایجاد می شود ایجاد شود. دقت داشته باشید که این برش‌ ها معمولاً کوچک هستند و در مناطقی انجام می‌ شوند که کمتر آشکار هستند یا احتمال کمتری ایجاد زخم دارند.

احتمال ایجاد زخم به روش، میزان چربی برداشته شده و مهارت جراح در برش بستگی دارد. اگر در مورد اسکارهای لیپوماتیک زیر بغل نگرانی دارید، می ‌توانید درمان‌ های حذف جای زخم مانند لیزر یا استفاده از محصولاتی را که برای محو کردن جای زخم طراحی شده‌ اند، انجام دهید.

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک زیر بغل

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک زیر بغل یک هفته الی دو هفته است. مهم است که برای بهبودی خود عجله نکنید یا به بدن خود فشار زیادی وارد نکنید زیرا برای بهبودی و بهبودی به زمان نیاز دارید. مهم است که تمام توصیه های دوره نقاهت را که جراح پلاستیک به شما داده است، دنبال کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب، پیاده روی، پوشیدن لباس های فشرده و اطمینان از مراقبت از نواحی برش با تمیز نگه داشتن و محافظت از آن ها نیز مهم است.

بعد از لیپوماتیک زیر بغل چه بپوشیم؟

از آنجایی که تورم پس از لیپوماتیک بخشی طبیعی از روند بهبودی است، مهم است که لباس های تنگ نپوشید زیرا این امر بسیار ناراحت کننده است.

لباس های گشاد توصیه می شود، اما نمی توان توصیه کرد که چه اندازه لباس خاصی مورد نیاز است، زیرا میزان تورم در بین افراد متفاوت است. بسیاری از افراد می توانند لباس های قبلی خود را بپوشند، در حالی که سایر افراد باید تا زمانی که تورم کاهش یابد، باید لباس مخصوص بپوشند.

بعد از عمل لیپوماتیک زیر بغل چه بخوریم؟

هیچ رژیم غذایی خاصی بعد از عمل لیپومایتک زیر بغل لازم نیست، اما بدن شما در حال بهبودی پس از جراحی است و بنابراین باید برای کمک به روند بهبودی بدن، خوب غذا بخورید. غذاهای ضد التهابی برای کاهش خطر التهاب پس از عمل توصیه می شود و باید از مصرف نمک اجتناب شود زیرا باعث التهاب می شود. برای حفظ نتایج خود باید بعد از عمل یک رژیم غذایی سالم داشته باشید، زیرا امکان افزایش وزن بعد از لیپوماتیک وجود دارد.

چه مدت بعد از لیپوماتیک زیر بغل می توانم ورزش کنم؟

برخی از ورزش‌ های سبک مانند پیاده‌ روی توصیه می ‌شود، اما تنها حدود 25 درصد از تمرینات عادی برای شروع توصیه می ‌شود و بسته به بهبود فردی می ‌توان این میزان را افزایش داد.

زمان دقیق قبل از شروع مجدد ورزش بستگی به ناحیه ای دارد که تحت درمان قرار گرفته است و زمان دوره نقاهت شخصی بدن شما دارد. پس از جراحی باید از انجام هر گونه ورزش شدید اجتناب شود و باید به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد و به خود فشار نیاورید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل

نکات کلیدی مراقبت های بعد از لیپوماتیک زیر بغل

پس از جراحی لیپوماتیک زیر بغل، جراح شما دستورالعمل های دقیقی را در اختیار شما قرار می دهد. پیروی از دستورالعمل ‌های پزشک به شما نتیجه بهتری می ‌دهد و زمان بهبودی شما بسیار کوتاه ‌تر خواهد بود. در ادامه به برخی از مهم ترین کارهایی که باید بعد از عمل لیپوماتیک زیر بغل انجام دهید به اختصار اشاره می شود:

 • رژیم غذایی سالم و مغذی را حفظ کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید تا بدن شما به درستی بهبود یابد.
 • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • از استراحت کامل در رختخواب خودداری کنید. برای جلوگیری از تشکیل لخته خون باید از یک روز پس از جراحی به پیاده روی کوتاه بروید.
 • در تمام روز لباس های فشرده بپوشید، به جز زمانی که دوش می گیرید.
 • داروهای خود مانند مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انعقاد را طبق دستور مصرف کنید.
 • از مصرف داروها، مکمل ها، مولتی ویتامین ها و دمنوش های گیاهی بدون اجازه پزشک خودداری کنید.
 • مراقب علائم هشدار دهنده مانند تب بالا، ترشحات سبز یا زرد، خونریزی شدید و غیره باشید.
 • از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • هیدراته بمانید. برای بهبودی سریعتر و جلوگیری از ایجاد جای زخم به حداقل شش لیوان الی هشت لیوان آب در روز نیاز دارید.
 • برش ها را تمیز کرده و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

مواردی که بعد از لیپوماتیک زیر بغل باید از آن ها اجتناب کنید

زمان بهبودی بعد از لیپوماتیک زیر بغل به عوامل زیادی مانند تعداد نواحی تحت درمان، میزان ساکشن چربی، روش جراحی و میزان واکنش بدن به جراحی بستگی دارد. معمولاً افراد می توانند در عرض سه هفته به زندگی روزمره خود بازگردند. با این حال، اگر نکات زیر را در نظر بگیرند، می توانند عوارض جراحی را به حداقل برسانند و زمان بهبودی را کوتاه کنند.

 • از رانندگی بپرهیزید

برخی از جراحان پلاستیک توصیه می کنند که افراد تا دو هفته پس از جراحی از رانندگی خودداری کنند زیرا ممکن است به بخیه ها فشار وارد کنند یا باعث آسیب شوند. علاوه بر این، احتمالاً به مدت یک هفته به دلیل بیهوشی دچار سرگیجه خواهید شد، بنابراین بهتر است از کسی بخواهید که در حین بهبودی به شما کمک کند شما را بیرون ببرد.

 • از سیگار کشیدن خودداری کنید

سیگار کشیدن می تواند با داروها و روند بهبودی شما تداخل ایجاد کند. در برخی موارد، سیگار کشیدن می تواند باعث خونریزی بیش از حد و تشکیل کلوئیدها (اسکارهای برجسته که نیاز به درمان شیمیایی یا جراحی دارند) شود. بنابراین حداقل یک ماه پس از جراحی لیپوماتیک باید از سیگار کشیدن خودداری کنید.

 • لباس های خیلی تنگ نپوشید

باید تا دو هفته بعد از جراحی لباس های گشاد و راحت بپوشید. پوشیدن لباس های نامناسب برای ساعت های طولانی می تواند بر ناحیه عمل شده شما فشار وارد کند و بر کانتور کلی شما تأثیر بگذارد.

 • شب ها تا دیروقت بیدار نمانید

هشت ساعت خواب بعد از عمل لیپوماتیک می تواند به بدن شما در صرفه جویی در انرژی برای بهبود زخم ها کمک کند. کاهش زمان استفاده از گوشی قبل از خواب و خواب مناسب در ده روز اول پس از عمل پیشنهاد می شود.

 • بخیه ها را مالش ندهید و نخارانید

خاراندن زخم های خارش دار یا مالش دادن آن ها هنگام حمام کردن می تواند بعد از جراحی لیپو وسوسه انگیز باشد، اما باید از انجام آن خودداری کنید زیرا باعث ایجاد جای زخم می شود و ممکن است زخم ها را باز کند.

 • تمام روز را در رختخواب نمانید

اگرچه استراحت کافی برای بهبودی پس از جراحی لیپوماتیک ضروری است، اما چند روز پس از جراحی، پیاده روی کوتاه در اطراف خانه پیشنهاد می شود. ماندن در رختخواب در تمام طول روز می تواند باعث تشکیل لخته خون در رگ های شما شود و زندگی شما را به خطر بیندازد.

 • از مصرف دارو بدون تایید پزشک خودداری کنید

برخی از داروها، مکمل ها، مولتی ویتامین ها و پمادها ممکن است با داروهای تجویز شده شما تداخل داشته باشند و بر بدن شما تأثیر منفی بگذارند. برای جلوگیری از چنین عوارضی باید از مصرف داروها بدون اجازه جراح خودداری کنید.

 • از درمان های خانگی خودداری کنید

چای گیاهی، کرم ها و کپسول ها ممکن است خون شما را رقیق کرده و باعث خونریزی یا افزایش تورم و جای زخم شوند. اگرچه برخی از درمان ‌های خانگی دارای ویژگی‌ های ضد التهابی و تسکین ‌دهنده هستند، اما باید فقط تحت نظر پزشک استفاده شوند.

 • قرار ملاقات های پزشک خود را از دست ندهید

برای دو هفته اول پس از عمل، با جراح خود در تماس باشید و سوالات خود را از آن ها بپرسید. پزشک از شما می خواهد که سه تا پنج روز پس از جراحی معاینه شوید. بخیه ها، محل زخم و علائم حیاتی شما در این ملاقات بررسی می شود. اگر خونریزی بیش از حد، تب، درد تدریجی، تورم غیر طبیعی، خونریزی شدید، ترشحات سبز یا زرد و استفراغ مداوم داشتید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

لیپوماتیک زیر بغل

مختصری در مورد پیکرتراشی و انواع دستگاه های آن

حداقل تا شش هفته پس از جراحی لیپو از انجام تمرینات سنگین مانند کاراته، وزنه برداری، کشتی، صخره نوردی، پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن، بازی والیبال و بسکتبال، شنا و غیره اجتناب شود. همچنین خم شدن و بلند کردن یا هل دادن اجسام سنگین می تواند بخیه ها را پاره کند و به دیواره پوست زیر بغل آسیب برساند. بنابراین، باید به مدت یک ماه یا بیشتر از انجام این فعالیت های شدید خودداری کنید. اگر شغل پرمشغله ای دارید، سه هفته مرخصی بگیرید و اگر بچه کوچک دارید، از کسی بخواهید که چند هفته از او مراقبت کند تا زخم های شما خوب شود.

چه زمانی می توان بعد از لیپوماتیک زیر بغل رابطه جنسی داشت؟

پس از جراحی لیپوماتیک، بدن شما به زمان نیاز دارد تا بهبود یابد و با تغییرات خود سازگار شود. به نکته زیر در این خصوص توجه کنید:

 • اگر تحت لیپوماتیک به خصوص در ناحیه شکم، باسن، ران ها و کمر قرار گرفته اید، باید حداقل تا سه هفته از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید.
 • اما اگر لیپوماتیکبیمت روی چانه، بازوها، گردن و مچ پا انجام شده باشد، می توانید یک هفته پس از جراحی، فعالیت جنسی خود را از سر بگیرید.

توجه داشته باشید که موقعیت‌ هایی که روی بخیه ‌ها فشار وارد می‌کنند می ‌توانند باعث تورم، کبودی و جای زخم بیشتر شوند، بنابراین تا زمانی که بخیه ‌ها به طور کامل بهبود نیافته‌ اند، باید از رابطه جنسی اجتناب کنید.

غذاهایی که بعد از لیپوماتیک زیر بغل باید از آن ها اجتناب کنید

پس از جراحی لیپوماتیک، یک رژیم غذایی متعادل و سالم می تواند به رشد سلولی، کاهش تورم و تقویت سیستم ایمنی کمک کند. غذاهای غنی از پروتئین مانند ماهی، سینه مرغ، غلات کامل، گوشت قرمز و آجیل، سرعت بازسازی بافت و پوست را افزایش می دهند. همچنین غذاهای غنی از منیزیم و ویتامین C و D مانند اسفناج، سالمون، زرده تخم مرغ، تخم کدو تنبل، موز و لوبیا می توانند التهاب را به حداقل برسانند و خطر عفونت را کاهش دهند.

غذاهایی که بعد از لیپوماتیک زیر بغل باید از آن ها اجتناب کنید در زیر آورده شده است:

چربی های اشباع شده

بعد از لیپوماتیک زیر بغل، چربی های اشباع موجود در محصولات جانبی حیوانی (گوشت، پنیر، کره، ماست، تخم مرغ) باید محدود شوند زیرا می توانند سطح کلسترول را افزایش دهند و باعث مشکلات قلبی شوند. همچنین، بهتر است بعد از جراحی لیپو از مصرف چربی های اشباع خودداری کنید تا بعد از عمل وزن نگیرید.


قند

مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین پس از جراحی لیپوماتیک می تواند بر سیستم ایمنی شما تأثیر منفی بگذارد، فشار خون شما را افزایش دهد، تعادل مواد معدنی شما را مختل کند و باعث افزایش وزن شود. بنابراین، باید مصرف قند خود را محدود کنید، به ویژه شیرین کننده های مصنوعی، که خطرات جدی برای سلامتی ایجاد می کنند.


سدیم

بدن برای حفظ جریان خون به سدیم نیاز دارد. با این حال، پس از جراحی لیپوماتیک زیر بغل، غذاهای شور باعث افزایش تورم، کم آبی بدن و افزایش فشار خون می شود. بنابراین، توصیه می شود مصرف سدیم خود را در روز محدود کنید. به جای نمک می توانید از گیاهان و ادویه جات برای خوش طعم شدن غذا استفاده کنید.


فست فودها

فست فودها سرشار از چربی ها و کالری های ناسالم هستند و خطر ابتلا به چاقی و بیماری های قلبی را افزایش می دهند. همچنین سرشار از سدیم، کربوهیدرات، چربی های ترانس و مواد فرآوری شده و فیبر و مواد مغذی کمی هستند که همگی باعث نفخ، فشار خون بالا و مشکلات گوارشی می شوند. بنابراین از خوردن فست فود بعد از لیپوماتیک حداقل تا سه ماه باید خودداری کرد.


کربوهیدرات های تصفیه شده

کربوهیدرات های تصفیه شده موجود در نان سفید، پاستا، نوشابه ها، غلات، شیرینی ها، خمیر پیتزا، برنج سفید و سایر غذاهای حاوی نشاسته باعث مقاومت به انسولین و افزایش وزن می شوند، بنابراین باید آن ها را از رژیم غذایی پس از لیپوماتیک زیر بغل حذف کنید.


گوشت فرآوری شده

هات داگ، بیکن، ژامبون، سالامی و ناگت مرغ سرشار از نمک و مواد نگهدارنده شیمیایی هستند و پس از لیپوماتیک باید از مصرف آن ها خودداری کرد زیرا علائم خطر پس از عمل لیپوماتیک را بدتر می کنند.


غذاهای کنسرو شده و منجمد

از آنجایی که غذاهای کنسرو شده و منجمد در حین آماده سازی تغییر می یابند، فاقد مواد مغذی لازم هستند و می توانند پس از جراحی لیپوماتیک باعث خطر شوند. بنابراین، جایگزینی آن ها با غذاها و سبزیجات تازه توصیه می شود تا زمانی که بهبود پیدا می کنید.

آیا نوشیدن الکل بر بهبودی پس از جراحی لیپوماتیک تأثیر می گذارد؟

نوشیدن مشروبات الکلی -حتی نوشیدنی های سبک- با داروهای بعد از عمل تداخل می کند، بدن شما را کم آب می کند، باعث التهاب می شود، به سیستم گوارش شما آسیب می رساند، باعث استفراغ می شود و روند بهبودی شما را طولانی می کند. بنابراین، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی لیپوماتیک باید از مصرف الکل خودداری کنید.


دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

در حین عمل لیپوساکشن زانو چه اتفاقی می افتد؟

این روش می تواند چربی های سرسخت را از سر تا پا درمان کند. معمولاً برای حذف چربی از موارد زیر استفاده می شود:

 • صورت
 • زیر بغل
 • گردن
 • سینه ها
 • پشت کمر
 • شکم
 • پهلوها
 • باسن
 • ران
 • زانو

 

اگر می‌خواهید لیپوماتیک زیر بغل انجام دهید، بهترین قدم اول این است که با یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی مشورت کنید.

متقاضیانی که در سلامت کامل هستند و خاصیت ارتجاعی پوست خوبی دارند معمولا کاندیدهای مناسبی برای لیپوماتیک زیر بغل یا به طور کلی لیپوماتیک در هر قسمت از بدن هستند. کاندیدهای مناسب لیپوماتیک نیز باید در نزدیکی یا کمی بالاتر از وزن مورد نظر خود باشند، حتی اگر چربی سرسختی داشته باشند که در برابر رژیم غذایی متعادل و ورزش مداوم مقاومت می کنند.

افرادی که نیاز به کاهش وزن زیادی دارند، خاصیت ارتجاعی پوست ضعیفی دارند یا به دنبال درمان سلولیت هستند، کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک زیر بغل نیستند.

اگر لیپوماتیک به دلایل درست و توسط متخصصان آموزش دیده و در شرایط مناسب انجام شود، لیپوماتیک نباید خطرناک باشد. از سال 1997، لیپوماتیک یکی از رایج ترین روش های جراحی بوده است.

بهبودی از لیپوماتیک در مقایسه با بسیاری از روش های جراحی پلاستیک آسان تر است. اکثر افراد درد نسبتا کمی دارند.

جراحان پلاستیک می توانند به شما در پیش بینی و تجسم نتایج واقعی کمک کنند. بلافاصله پس از جراحی، مقداری تورم وجود خواهد داشت و ممکن است پوست شل شود. به همین دلیل ممکن است چندین هفته تا چند ماه طول بکشد تا میزان کامل نتایج این روش مشاهده شود.

سلول های چربی که در حین لیپوماتیک برداشته می شوند، برای همیشه حذف می شوند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که افراد همچنان می توانند سلول های چربی جدید به دست آورند، بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی سالم، سبک زندگی و برنامه ورزشی پس از درمان می تواند به جلوگیری از افزایش چربی جدید کمک کند.

 

لیپوماتیک روشی برای کاهش وزن نیست بلکه برای مدل سازی مجدد بدن و از بین بردن تجمع چربی استفاده می شود. حتی پس از برداشتن مقدار قابل توجهی، ممکن است فقط چند کیلوگرم وزن کم کنید.

 

اگر میزان چربی کم باشد لیپوماتیک گزینه بسیار مناسبی است اما اگر میزان چربی زیاد باشد باید لیپوساکشن برای فرد تجویز شود. در هر دو مورد نظر فرد در اولویت است.

هیچ کدام از اینها خطری برای فرد ندارد، فقط باید تمام دستورالعمل های متخصص جراحی پلاستیک زیبایی خود را بعد از عمل رعایت کنند.

یکی از تفاوت های عمده بین لیپوساکشن و لیپوماتیک این است که خطر آمبولی با لیپوساکشن بسیار کم است، اما این بدان معنا نیست که در لیپوماتیک رخ می دهد. برای رد هرگونه عارضه باید با یک متخصص مجرب مشورت شود.

برای به دست آوردن نتایج دائمی از لیپوماتیک، رعایت نکاتی که مربوط به شماست ضروری است. مقداری از حجم چربی کاهش یافته برگردانده می شود که با رعایت نکاتی می توان از آن جلوگیری کرد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد