لیپوماتیک باسن چیست؟

لیپوماتیک باسن یک روش غیرتهاجمی برای از بین بردن چربی های اضافه باسن می باشد و همچنین باعث لیفت باسن شده و خاصیت ارتجاعی به آن می بخشد.

موارد استفاده از عمل

خارج کردن چربی های انباشته از ناحیه باسن

مزایای عمل

 

لیپوماتیک باسن یکی از ایمن ترین روش های جراحی زیبایی است و اگر به درستی انجام شود، کمترین عوارض ممکن را خواهد داشت. در این روش چربی ها به طور یکنواخت و بدون آسیب به عروق بدن از زیر پوست خارج می شوند.

عوارض احتمالی عمل

 

اگر بیمار به توصیه های پزشک توجهی نکند یا جراح نامناسبی را انتخاب کند؛ لیپوماتیک عوارضی مانند خونریزی، دوره درمان طولانی و کبودی محل جراحی خواهد داشت.

سن مناسب یا توصیه شده

بالاتر از 18 سال

بیهوشی دارد یا خیر؟

با نظر پزشک تعیین می شود. معمولا از بی حسی استفاده می شود.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

 

بعد از جراحی لیپوماتیک باسن، نیاز نیست در بیمارستان بستری شوید.

مدت زمان عمل

 

به شرایط جسمی و حجم جراحی بستگی دارد. معمولا بین 3 تا 5 ساعت زمان می برد.

هزینه عمل لیپوماتیک باسن چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک باسن به عوامل متعددی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

حجم چربی تخلیه شده

تجربه جراح

بیمارستان یا کلینیک انتخابی

تیم پزشکی

آزمایش‌ها و تست های پزشکی

داروهای مصرفی قبل و بعد از لیپوماتیک باسن

احتمال موفقیت

 

اگر پزشک معالج خود را به درستی انتخاب کنید و تمامی توصیه های پزشکی را رعایت کنید، موفقیت این جراحی 100 درصد است.

مدت دوران نقاهت

 

در این رابطه باید با پزشک معالج مشورت کنید. دوران نقاهت از فرد به فرد متفاوت است و معمولا 1 هفته زمان نیاز دارد.

داشتن اندامی زیبا اعتماد به نفس را زیاد می کند و باعث می شود تا فرد چه در جمع و چه در زندگی روزمره احساس بهتری داشته باشد. برای داشتن اندامی زیبا باید فرم قسمت های مختلف بدن متناسب و زیبا باشند. باسن هم از این قاعده مستثنی نیست. بسیاری از افراد از بزرگ بودن یا چاقی این ناحیه رنج می برند.

تجمع چربی در این ناحیه تناسب بدن فرد را به هم می ریزد و به همین دلیل بسیاری از افراد می خواهند تا باسنی کوچک تر و سفت تری داشته باشند. متاسفانه خلاص شدن از چربی های این ناحیه به وسیله رژیم غذایی و ورزش بسیار سخت و در برخی از مواقع نشدنی است. به همین دلیل یکی از بهترین روش های که می توان از طریق آن باسن خوش فرم داشته باشید، لیپوماتیک باسن است.

از طریق لیپوماتیک باسن، می توانید در کمترین زمان و ایمن ترین روش از شر چربی‌های انباشته این ناحیه از بدن خلاص شوید و فرم دلخواه خود را به دست آورید. در این مقاله تمامی ابعاد لیپوماتیک باسن را بررسی می کنیم و به تمامی سوالاتی که در این زمینه دارید، پاسخی جامع و کامل ارائه می دهیم. اگر می خواهید باسنی خوش فرم داشته باشید حتما این مقاله را بخوانید.

لیپوماتیک باسن

لیپوماتیک باسن چیست؟

هنگامی که فرد نتواند از طریق ورزش و رژیم غذایی فرم دلخواه خود را در هریک از بخش های بدن به دست آورد، می تواند با انجام جراحی های پیکرتراشی یا زیبایی از شر چربی های اضافه خلاص شود. یکی از بهترین و ایمن ترین جراحی های زیبایی موضعی، لیپوماتیک است. لیپوماتیک را می توان در قسمت های مختلفی از بدن انجام داد که در این میان لیپوماتیک باسن یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی به شمار می آید.

در این جراحی با استفاده از امواج صوتی، چربی های انباشته ناحیه باسن را خرد کرده و سپس با استفاده از ساکشن آن را از زیر پوست خارج می کنند. اگر جراحی که انتخاب می کنید ماهر باشد و از تجهیزات پیشرفته و مدرنی را استفاده کند؛ این جراحی عوارض زیادی ندارد و بسیار ایمن است. از طرفی دیگر می توان چربی خارج شده را به قسمت های مختلفی از بدن مانند سینه تزریق کرد. دوره نقاهت لیپوماتیک باسن کوتاه است و نیاز به بستری در بیمارستان ندارد.در ادامه روش انجام این نوع جراحی و مزایا و عوارض آن را بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای لیپوماتیک باسن

عمل لیپوماتیک باسن چگونه انجام می‌شود؟

بسیاری از افراد هنگامی که اسم جراحی می شنوند از انجام آن می ترسند. در این بخش مراحل انجام لیپوماتیک باسن را توضیح می دهیم تا بفهمید که این جراحی چقدر ساده و در عین حال دقیق است و بیمار در حین جراحی هیچ گونه دردی را تجربه نکرده و هیچ خطری او را تهدید نخواهد کرد.

 ابتدا پزشک معالج نواحی از باسن را که نیاز به جراحی دارند، مشخص می کند. جراح ناحیه مشخص شده را استریل می کند و سپس آن را به صورت موضعی بی حس می کند. یکی از مزیت های لیپوماتیک باسن عدم نیاز به بیهوش کردن بیمار است. به همین خاطر دیگر خبری از عوارض داروی بیهوشی نیست.

جراح ناحیه مشخص شده را بی حس می کند و در طول عمل این کار را تکرار می شود. در برخی از موارد و به صلاحدید پزشک، برای آرام کردم بیمار به او داروی آرامش بخش تزریق می شود.

پس از آماده سازی بیمار، برش کوچکی (3 تا 5 میلی متر) در ناحیه مشخص شده ایجاد می شود و لوله کانولا از طریق این برش ها به زیر پوست هدایت می شود تا چربی را خارج کنند. این کار بسیار حساس است و باید با مهارت و دقت خاصی انجام شود تا از بافت چربی بیشتر نرود و به عروق آسیب نزدند. به همین دلیل است که باید در انتخاب جراح خود دقت کنید.

لوله کانولا امواج ارتعاشی به بافت چربی می فرستد و از این طریق آن ها را خرد می کند. سپس از طریق ساکشن این چربی ها از زیر پوست خارج می شوند. در نهایت و پس از پایان جراحی، پزشک برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

 

دستگاه لیپوماتیک باسن چگونه کار می‌کند؟

دستگاه هایی که در جراحی لیپوماتیک باسن استفاده می شوند، بسیار پیشرفته هستند. همان طور که گفته شد، کانولا و دستگاه لیپوماتیک باسن، امواج صوت و ارتعاشی تولید می کند. این عمل باعث خرد شدن بافت چربی می شود و آن را به شکل مایع در می آورد. پس از آن چربی ها به وسیله ساکشن از زیر پوست و ناحیه مشخص شده خارج می شوند.

دستگاه های لیپوماتیک باسن فناوری بالایی دارند و به همین دلیل ارتعاشات و امواج صوتی تولید شده، تنها روی بافت چربی تاثیر می گذارند و آسیبی به عروق دیگر بدن وارد نمی کنند.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک باسن

مزایای عمل لیپوماتیک باسن

لیپوماتیک باسن یکی از امن ترین، بهترین و موثر ترین عمل های پیکرتراشی است. از مزایای مهم این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از طریق این نوع جراحی، می توانید باسنی با فرم دلخواه داشته باشید. چربی های انباشته ناحیه باسن به وسیله لیپوماتیک از زیر پوست خارج می شوند و نتیجه آن باسنی خوش فرم و سفت است. از طرفی دیگر این عمل باعث می شود تا چربی های باقی مانده به صورت یکنواخت در باسن توزیع شوند و فرم ظاهری آن را بهتر کند.
 • لیپوماتیک معمولا بدون بیهوشی انجام می شود و همین موضوع عوارض ناشی از داروی بیهوشی را حذف می کند.
 • دوره نقاهت این جراحی بسیار کوتاه است و علاوه بر آن بیمار بعد از جراحی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.
 • با انجام لیپوماتیک باسن پدیده افتادگی پوست اتفاق نمی افتد. به عبارتی دیگر بعد از اینکه چربی های انباشته از زیر پوست خارج شدند، پوست ناحیه جراحی شده شل نمی شود.
 • شما می توانید در یک یا نهایت دو جلسه جراحی، حجم زیادی از چربی انباشته را از نواحی مختلف باسن خارج کنید.
 • این جراحی به صورت موضعی انجام می شود و می توانید از شر چربی ها در نواحی مشخص خلاص شوید.
 • تورم و همچنین ترشحات حاصل از عمل جراحی در لیپوماتیک باسن، نسبت به سایر روش های پیکرتراشی کمتر است. توجه داشته باشید که برش ایجاد شده بسیار کوچک و در حد چند میلی متر است و به همین دلیل پس از جراحی اثر زخمی از آن باقی نمی ماند.
 • در صورت انتخاب جراحی متخصص و ماهر، احتمال عفونت و آمبولی چربی در لیپوماتیک باسن بسیار پایین است.
 • در لیپوماتیک باسن، چربی ها تخریب نمی شوند و می توان از آن ها در نواحی دیگر بدن استفاده کرد.
 • ماندگاری نتایج این جراحی، طولانی مدت و دائمی است. البته در صورتی که فرد زندگی سالمی را در پیش بگیرد.
 • مدت زمان جراحی کوتاه است و بسته به حجم چربی خارج شده، بین 3 تا 5 ساعت زمان می برد.

 

مزایای عمل لیپوماتیک باسن

کاندید مناسب برای لیپوماتیک باسن

همه افراد بالای 18 سال می توانند این جراحی را انجام دهند؛ اما لیپوماتیک مانند هر جراحی دیگری برای همه مناسب نیست. در این قسمت  در مورد شرایط لیپوماتیک باسن و کاندیدهای مناسب آن صحبت خواهیم کرد.

 • متقاضی لیپوماتیک باید از سلامت جسمی مناسبی برخوردار باشد. فرد در صورت داشتن بیماری های خاص مانند دیابت، بیماری های خونی، قلبی و... ممکن است برای این نوع جراحی مناسب نباشد. به همین دلیل قبل از انجام لیپوماتیک باسن، جلسات مشاوره ای با پزشک خود خواهید داشت و به دقت بیماری های زمینه ای شما بررسی می شود.
 • این جراحی برای افرادی که اضافه وزن شدید و بالایی دارند، مناسب نیست؛ زیرا لیپوماتیک باسن، فقط بخشی از چربی ها را به صورت موضعی و سطحی خارج می کند. هنگامی که ابعاد و حجم چربی های باسن زیاد باشد، روش موثری به حساب نمی آید. این گونه افراد بهتر است تا ابتدا از طریق رژیم غذایی و ورزش، وزن خود را کاهش دهند؛ به حدی که شاخص توده بدنی آن ها زیر 30 شود. در این حالت می توانند برای داشتن باسنی خوش فرم تر، عمل لیپوماتیک را انجام دهند.
 • در کل هیچگونه جراحی زیبایی برای زیر 18 سال توصیه نمی شود، مگر آنکه فرد مجبور به انجام آن باشد. برای اینکه بتوانید از لیپوماتیک باسن بهترین نتیجه را به دست آورید، باید رشد بدنی شما کامل شده باشد و به اصطلاح دوران بلوغ را گذرانده باشید. به همین سبب این نوع جراحی برای افراد بالای 18 سال مناسب است.
 • افرادی که پوست آن ها دارای خاصیت الاستیکی و کششی بهتری است، برای این جراحی مناسب‌ترند؛ زیرا پس از خارج شدن چربی ها، باسن و پوست آن بهتر سفت و خوش فرم می شوند. به همین دلیل است که بهتر است این جراحی را در سنین خیلی بالا انجام ندهید.
 • عدم استفاده از دخانیات و مشروبات الکلی شرط اساسی برای انجام این نوع جراحی است. مصرف این مواد ریسک جراحی را زیاد می کنند و به همین دلیل فرد حداقل یک ماه قبل از لیپوماتیک باسن و یک ماه بعد از آن، نباید هیچگونه دخانیاتی مصرف کند.

پیج اینستاگرام دکتر ایزدپناه

drkambizizadpanah@

برای مشاهده نمونه کارها و نظرات متقاضیان، اینستاگرام دکتر ایزدپناه
( فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ) را دنبال کنید.

در این صفحه می توانید اطلاعات کاملی در مورد ابعاد مناسب باسن و اینکه چه کسانی به لیپوماتیک نیاز داردند، پیدا کنید.

 

مضرات لیپوماتیک باسن

اقدامات قبل از لیپوماتیک باسن

اقداماتی که در این بازه زمانی انجام می دهید، بسیار مهم هستند و رعایت نکاتی که در ادامه گفته می شود به میزان قابل توجهی از عوارض لیپوماتیک باسن می کاهد. علاوه بر این با رعایت این نکات، جراحی موفق آمیزی خواهید داشت و نتایج به دست آمدیه ایده آل خواهند بود.

از جمله مهمترین اقدامات قبل از عمل لیپوماتیک باسن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابتدا باید در جلسات مشاوره ای جراح خود شرکت کنید تا به دقت وضعیت جسمی و سلامت شما بررسی شود. در این جلسات در مورد روند جراحی، ریسک ها، هزینه ها و... صحبت خواهد شد. علاوه بر این فرد باید تمام بیماری های زمینه ای یا داروهایی را که مصرف می کند، به پزشک خود اطلاع دهد. سعی کنید که تمام سوالات و ابهاماتی که در مورد این جراحی دارید از پزشک خود بپرسید.
 • قبل از جراحی، پزشک به دقت آناتومی بیمار و انتظاراتش را بررسی می کند. با این روش مقدار و حجم چربی که نیاز است تا تخلیه شود، تعیین می گردد. بر اساس همین معاینه ها و بررسی هاست که پزشک شما موقعیت های جراحی و میزان خروج چربی را برای داشتن باسنی متقارن، انتخاب می کند.
 • به هیچ وجه نباید قبل از جراحی دخانیات یا مشروبات الکلی مصرف کنید. معمولا توصیه می شود تا حداقل یک ماه قبل از لیپوماتیک باسن، دخانیات را کنار بگذارید.
 • باید از مصرف هرگونه داروی رقیق کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید؛ زیرا روند بهبودی شما را مختل خواهد کرد.
 • داشتن هرگونه بیماری مانند دیابت، فشارخون، بیماری های قلبی، مغزی و... را باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • شاید مهمترین اقدامی که قبل از هر کار دیگری باید انجام دهید، انتخاب جراحی کاربلد و ماهر است. لیپوماتیک در عین سادگی عملی دقیق و حساس است و رفتن زیر تیغ جراحی بد، عواقب جبرن ناپذیری خواهد داشت.

هزینه لیپوماتیک باسن

هزینه عمل لیپوماتیک باسن چقدر است؟

هزینه لیپوماتیک باسن به عوامل متعددی بستگی دارد و نمی توان عدد دقیقی برای آن ارائه داد. با شناخت مواردی که بر قیمت این نوع جراحی تاثیر می گذارند، می توانید برآورد نسبی از هزینه آن بکنید. به شما توصیه می کنیم که حتما در مورد هزینه ها، بی تعارف و مستقیم با پزشک مورد نظر خود صحبت کنید و از او مشورت بگیرید.

عوامل تاثیر گذار بر هزینه لیپوماتیک باسن، این موارد هستند:

 • حجم و مقدار چربی که باید خارج شود.
 • وسعت نواحی که باید جراحی شوند.
 • تجربه، مهارت و دانش جراح
 • بیمارستان، درمانگاه و تجهیزات جراحی
 • تیم پزشکی
 • آزمایش‌ها و تست های پزشکی
 • داروهای مصرفی برای قبل یا بعد از لیپوماتیک باسن

عمل لیپوماتیک باسن چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمانی که جراحی لیپوماتیک باسن طول می کشد، به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم ترین آن ها حجم چربی خارج شده، وسعت مناطق جراحی و تجهیزات و مهارت جراح هستند. معمولا در شرایط مساعد، لیپوماتیک باسن بین 3 تا 5 ساعت زمان خواهد برد. نکته مهم در این نوع جراحی، این است که بعد از لیپوماتیک نیازی به بستری بیمار در بیمارستان نیست و فرد مرخص می شود تا در خانه استراحت کند.

 

ماندگاری لیپوماتیک باسن

اقدامات بعد از عمل لیپوماتیک باسن

هنگامی که جراحی شما به پایان می رسد، باید خیلی مراقب خود باشید و به توصیه ها و دستورالعمل هایی عمل کنید که جراح در اختیارتان می گذارد. این مرحله نیز بسیار اهمیت دارد؛ زیرا با رعایت کردن نکات مربوطه، هم به نتیجه دلخواه خود دست پیدا خواهید کرد و هم عوارض ناشی از عمل لیپوماتیک باسن به حداقل می رسند.

از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف دخانیات و الکل را تا یک ماه پس از جراحی قطع کنید.
 • پس از جراحی نیاز به استراحت دارید. لیپوماتیک باسن نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد؛ ولی به این معنا نیست که نیاز به استراحت ندارید! دوره نقاهیت این جراحی طولانی نیست و معمولا پس از یک هفته می توانید کار خود را شروع کنید.
 • بعد از این جراحی نباید ورزش سنگین را شروع کنید. ابتدا می توانید با پیاده روی ساده شروع کنید و پس از 6 هفته با مشورت پزشک فعالیت های سنگین تر خود را آغاز کنید.
 • معمولا به بیمار توصیه می شود که تا دو هفته از گن استفاده کند. با این کار از افتادگی پوست های اطراف محل جراحی جلوگیری می شود. حتما توصیه های جراح را در این زمینه جدی بگیرید.
 • توجه داشته باشید تا مدتی بعد از انجام لیپوماتیک، تورم خواهید داشت که طبیعی است؛ ولی باید از آن و محل زخم های جراحی به خوبی مراقبت کنید.
 • تا مدتی مشخصی که جراح برایتان مشخص می کند، نباید بر روی ناحیه جراحی شده فشار بیاورید و بر روی آن بخوابید.
 • داروهایی که برای بهبودی شما تجویز شده اند، سر وقت و منظم مصرف کنید. علاوه بر این تمام آزمایش ها و تست های خواسته شده را دقیق انجام دهید
 • در صورت مشاهده هر گونه عارضه و علائمی مانند تورم، خون ریزی و... به پزشک خود مراجعه کنید.

در این صفحه اطلاعات بیشتری دز مینه لیپوماتیک و اقدامات بعد از آن کسب کنید.

 • فیلم مراقبت های بعد از لیپوماتیک

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

معایب عمل لیپوماتیک باسن

لیپوماتیک باسن مانند هر نوع جراحی دیگری، ممکن است عوارضی داشته باشد. البته توجه داشته باشید که اگر جراح مناسبی انتخاب کرده و به توصیه های او دقیق عمل کنید، بسیاری از این عوارض را مشاهده نخواهید کرد.

به همین خاطر است که همیشه توصیه می کنیم تا به دقت و با تحقیقات گسترده پزشک معالج خود را انتخاب کرده و از صلاحیت و تخصص او اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این به تمامی راهکارها و توصیه هایی که جراح در جلسات مشاوره ای قبل و بعد از جراحی به شما ارائه می دهد، دقت کرده و مو به مو به آن ها عمل کنید.

عوارض لیپوماتیک شامل موارد زیر می شوند:

 • آمبولی چربی، در این حالت ممکن است بخشی از چربی وارد خون شود و مشکلاتی را برای بیمار به وجود آورد. درصد بروز این مشکل در لیپوماتیک بالا نیست.
 • خونریزی و عفونت از مواردی است که اگر جراحی به خوبی انجام نشود، ممکن است بیمار آن ها را تجربه کند.
 • کبودی بیش از اندازه اطراف محل جراحی شده. البته داشتن مقداری تورم و کبودی در محل جراحی امری عادی است؛ اما اگر مقدار آن شدید بوده یا اثرش در طولانی مدت از بین نرود، حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. تورم نرمال بعد از مدتی محو خواهد شد.
 • عدم تقارن و تناسب بخش های مختلف باسن
 • احساس بی حسی در ناحیه باسن. در این حالت ممکن است به دلایل مختلف پس از عمل، در ناحیه جراحی شده احاسا بی حسی کنید که بعد از مدتی از بین خواهد رفت. اگر این احساس ادامه دار بود باید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

جمع بندی لیپوماتیک باسن

اگر می خواهید باسنی خوش فرم داشته باشید و رژیم غذایی و ورزش به شما کمکی نکرده است؛ بهترین روش انجام عمل لیپوماتیک باسن است. در این مقاله در مورد چگونگی انجان این جراحی، مزایا، معایب، هزینه ها و توصیه های قبل و بعد از لیپوماتیک باسن صحبت کردیم. اگر به فکر انجان این نوع جراحی هستید، حتما این مقاله را به دقت بخوانید تا جواب اکثر سوال های خود را پیدا کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول لیپوماتیک باسن

این موضوع تا حد زیادی به سبک زندگی شما بعد از جراحی بستگی دارد. با این روش چربی های انباشته ناحیه باسن برای همیشه خارج می شوند و اگر مراقبت های ویژه بعد از عمل و همچنین توصیه های پزشک را رعایت کنید؛ نتایج این جراحی دائمی خواهد بود. اگر رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید و چربی جدید به باسن اضافه نشود؛ نتایج لیپوماتیک همیشگی خواهد بود. علاوه بر این حتما باید با مشورت پزشک، ورزش را شروع کنید تا فرم مناسب باسن حفظ شود.
خیر. لیپوماتیک در دسته جراحی های زیبایی قرار می گیرد و به همین علت این نوع عمل تحت پوشش بیمه قرار ندارد. توصیه می کنیم که در جلسه مشاوره ای که قبل از جراحی با پزشک معالج برگزار می شود، حتما در زمینه بیمه و هزینه های عمل مشورت کنید
در کل بهتر است همه انواع جراحی لیپوماتیک به خصوص لیپوماتیک باسن را بعد از 18 سالگی است. معمولا اکثر جراح های متخصص این عمل را برای افراد زیر 18 سال انجام نمی دهند. این موضوع دلیل مشخصی دارد. برای اینکه نتایج این عمل ماندگار باشند و بهترین نتیجه از آن حاصل شود، باید رشد ناحیه باسن کامل شده باشد.
عمل لیپوماتیک تاثیر منفی بر روی بارداری ندارد و همه خانم ها می توانند بعد از انجام عمل لیپوماتیک باردار شوند. البته توجه داشته باشید که باید مدت زمان مشخصی از جراحی لیپوماتیک گذشته باشد. توصیه می کنیم که بعد از زایمان و زمانی که دیگر قصد بچه دار شدن ندارید، این جراحی را انجام دهد؛ چون ممکن است بعد از بارداری به دلیل افزایش وزن، فرم باسن مجدد از بین برود و نیاز به لیپوماتیک مجدد داشته باشید.
لیپوماتیک باسن یکی از امن ترین و کم خطر ترین جراحی های پیکرتراشی به حساب می آید. در این نوع جراحی زیبایی، برشی بسیار کوچک (در حد 2 تا 5 میلیمتر) در ناحیه باسن ایجاد شده و توسط تجهیزات پیشرفته ای چربی خارج می شود. به همین دلیل لیپوماتیک، خونریزی کمی دارد و احتمال عفونت در آن بسیار پایین است. البته توجه داشته باشید که باید تمام توصیه های پزشک را قبل و بعد از عمل رعایت کنید.
در لیپوماتیک چربی های ناحیه باسن از طریق ارتعاش می شکنند و سپس توسط دستگاه ساکشن از زیرپوست به صورت مایع خارج می شوند. این کار توسط دستگاه های پیشرفته و امواج صوتی انجام می شود و به هیچ عنوان چربی خارج شده تخریب نمی شود. در لیپوساکشن چربی از طریق حرارت، آب شده و از طریق ساکشن از زیر پوست خارج می شود. چربی خارج شده در لیپوساکشن کاملا تخریب می شود و دیگر قابل استفاده نیست. چربی خارج شده در لیپوماتیک را می توان به نواحی دیگر بدن تزریق کرد.
معمولا بین یک تا سه ماه بعد از جراحی لیپوماتیک باسن، نتایج آن را می توان مشاهده کرد. بلافاصله بعد از عمل ناحیه جراحی شده کمی متورم است و به همین علت شاید نتوان بلافاصله بعد از انجام آن نتایج جراحی را به چشم دید. معمولا مقدار زیادی از تورم در یک ماه پس از جراحی از بین می رود و می توانید نتایج اولیه را مشاهده کنید.
این مورد به شرایط جسمی و محیطی بیمار بستگی دارد و باید با پزشک معالج مشورت شود. معمولا افراد بعد از یک هفته می توانند به محل کار خود برگردند؛ ولی نباید زیاد بر روی باسن خود بنشینند و به آن فشار وارد کنند. معمولا تا 2 هفته بهتر است از گن استفاده شود. انجام فعالیت های سنگین ورزشی باید با نظر پزشک انجام شود و معمولا پس از 4 تا 6 هفته قابل انجام است.