امکان شیر دهی بعد از ماموپلاستی

بسیار بالا

چگونگی تاثیر ماموپلاستی بر شیردهی

سعی در دست نخورده نگه داشتن مجرای شیر

بهبودی پس از جراحی ماموپلاستی

ممکن است تا دو سال بعد از ماموپلاستی، طول بکشد تا اعصاب بریده شده بازسازی شوند.

حیاتی ترین دوران برای افزایش شیر مادر بعد از ماموپلاستی

دو هفته اول پس از تولد نوزاد

آیا بارداری بعد از ماموپلاستی امکان پذیر است؟

اگر تغذیه نوزاد با شیر مادر اولویت اصلی افراد باشد، ممکن است توصیه شود که تا پایان بچه دار شدن صبر کنند.

کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی، برای زنانی که از دردهای جسمی ناشی از داشتن سینه‌ های بزرگ رنج می‌ برند، می ‌تواند یک عمل قابل توجه باشد. در حالی که این عمل چندان بدون خطر نیست، اما همچنان به عنوان یک راه حل ایمن و موثر برای ایجاد سینه های کوچک تر، راحت تر و خوش فرم تر در نظر گرفته می شود. سوال رایجی که برای خانم ها به وجود می آید این است که آیا می توانم بعد از ماموپلاستی به نوزاد خود شیر دهم؟ اگر شما نیز چنین نگرانی دارید، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا به پاسخ این سوال و دیگر سوالات بپردازیم.

آنچه می خوانید

شیردهی به نوزاد بعد از ماموپلاستی

بسیاری از زنانی که سینه‌ هایشان را کوچک کرده‌اند، با موفقیت به نوزادانشان، حتی دوقلوها، شیر می‌دهند. گفتنی است، اگر به فکر کوچک کردن سینه هستید و در مورد شیردهی نگرانی دارید، حتماً قبل از جراحی این موضوع را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید. بسته به اولویت های شما، اهدافی که شما و جراحتان تعیین می کنید، ممکن است تغییر کند و همچنین ممکن است تکنیک جراحی مورد استفاده تغییر کند.

به طور خلاصه: بله، به احتمال بسیار بالا، فردی که ماموپلاستی را انجام داده است، می تواند به نوزاد خود شیر دهد. با این حال، برخی از خطرات و هشدارها وجود دارد که باید قبل از انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه در نظر گرفته شود. یعنی جراحی کوچک کردن سینه می تواند منجر به کاهش تولید شیر و حساسیت نوک سینه شود.

advnid fi k,chn fun hc lhl,\ghsjd

نحوه عملکرد شیردهی

سینه یا غده پستانی از بافت های چربی و غده ای، رباط ها، اعصاب و عروق خونی تشکیل شده است. شیر در ساختارهای غده ای به نام لوبول تولید می شود و از طریق سیستم مجاری یا کانالی به نوک پستان منتقل می شود. نوک پستان همراه با پوست تیره ‌تر اطراف آن نوک پستان-آرئولا نامیده می‌شود و نقش مهمی در شیردهی دارد: اعصاب این ناحیه سیگنال ‌هایی را برای شروع تولید و جریان شیر به مغز ارسال می‌کنند. غدد کوچک، مشابه غدد عرق، نوک سینه را روان می کنند و عضلات کوچک برای حمایت از شیردهی منقبض می شوند.

برای اکثر زنان، مقدار بافت تولید کننده شیر یکسان است، به این معنی که زنان با سینه های بزرگتر نسبت به زنان با سینه های کوچکتر در تولید شیر بهتر نیستند. مقدار شیر تولید شده کم و بیش یکسان است. تفاوت در اندازه به دلیل میزان چربی و سایر ساختارهای غیر شیر تولید در سینه است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چگونه ماموپلاستی می‌تواند بر شیردهی تاثیر بگذارد؟

چند راه مختلف برای جراحی کوچک کردن سینه وجود دارد. دست نخورده نگه داشتن سیستم مجرای شیر برای حفظ توانایی شیردهی در این عمل، بسیار مهم است. برش های ایجاد شده در زیر چین سینه به زیر بغل احتمال کمتری دارد که منجر به مشکلات شیردهی شود. اگر اعصاب اطراف آرئول در حین جراحی بریده شوند یا آسیب ببینند، احتمال دارد تولید شیر مادر کم شود.

تاثیر ماموپلاستی بر شیردهی

اهمیت هدف گذاری بعد از ماموپلاستی

تأثیر کوچک کردن سینه بر توانایی شیردهی بیشتر تحت تأثیر میزان بریدگی اعصاب و بافت‌ های تولیدکننده شیر است. این به نوبه خود به مقدار بافت پستان برداشته شده برای رسیدن به اهداف یک زن بستگی دارد. در حالی که این اهداف ممکن است زیبایی باشند، ممکن است با درد و اختلال عملکرد ناشی از سینه های بیش از حد بزرگ نیز مرتبط باشند.

تعیین اولویت ها و تعیین اهداف بخش مهمی از برنامه ریزی هر نوع جراحی پلاستیک است و این نیاز به ارتباط خوب با جراح شما دارد. این امر به ویژه در مورد زنان در سنین باروری که قصد جراحی سینه را دارند صادق است. اگر تغذیه نوزاد با شیر مادر اولویت اصلی شما است، ممکن است جراح به شما توصیه کند که تا پایان بچه دار شدن صبر کنید.

بهبودی پس از جراحی ماموپلاستی

ممکن است تا دو سال بعد از ماموپلاستی، طول بکشد تا اعصاب بریده شده بازسازی شوند. در شرایطی که مجاری شیر در حین جراحی قطع شوند، می‌توانند دوباره به یکدیگر متصل شوند یا مسیرهای انتقال جدیدی ایجاد شود.

شیردهی در واقع بدن را برای ایجاد مسیرهای جایگزین تحریک می کند، بنابراین حتی در شرایطی که مجاری شیر قطع می شود، شیردهی همیشه غیرممکن نیست. از آنجایی که هیچ تضمینی وجود ندارد که مجاری شیر بهبود یابد یا مسیرهای حمل و نقل جدیدی ایجاد شود، برای زنان مهم است که خطرات شیردهی را که همراه با جراحی ماموپلاستی است، درک کنند.

تغذیه با شیرمادر بعد از ماموپلاستی

نکاتی در خصوص تغذیه با شیر مادر برای زنانی که ماموپلاستی انجام داده اند برای چه نقاطی از بدن استقاده می‌شود؟

استراتژی های افزایش شیر برای زنانی که جراحی ماموپلاستی انجام داده اند، مهم است. دو هفته اول پس از تولد حیاتی ترین هفته برای شیردهی است – هر چه بیشتر به نوزاد شیر بدهید، سینه برای افزایش ظرفیت تولید شیر تحریک می شود.

متخصصان شیردهی معمولاً در کمک به زنانی که ماموپلاستی انجام داده اند، تجربه دارند و می‌توانند در این مدت اطلاعات زیادی داشته باشند. تمام روش های افزایش تولید شیر باید استفاده شود. به طور کلی، خالی کردن سینه در افزایش شیردهی مهم است. پزشک در صورت نیاز برای مادر داروهای گیاهی تجویز می کند.

تاثیر تکنیک جراحی ماموپلاستی بر شیردهی

کوچک ‌تر کردن سینه ‌ها گاهی فقط با لیپوساکشن انجام می‌شود، اما بیشتر آن ها نیاز به یک برش حداقل در اطراف نوک پستان و اغلب به سمت چین ‌های سینه دارند. آرئول معمولاً از نظر اندازه کاهش می یابد و روی قفسه سینه بالاتر می رود. این کار را می توان انجام داد (و در بیشتر موارد) در حالی که منبع خون، اعصاب و مجاری شیر دست نخورده باقی می ماند. با این حال، در کاهش‌ های بسیار بزرگ، ممکن است نیاز باشد که نوک پستان-آرئول به طور کامل جدا شود و مشابه پیوند پوست دوباره وصل شود.

بر اساس تحقیق در سال 2017 از 51 مقاله تحقیقاتی در مورد کوچک کردن سینه و شیردهی، زمانی که نوک سینه-آرئول متصل نگه داشته می شد، میزان موفقیت در شیردهی 100 درصد بود. هنگامی که تا حدی دست نخورده باقی ماند، شیردهی در 75 درصد مواقع موفقیت آمیز بود. و حتی زمانی که  نوک پستان به طور کامل جدا شد، زنان همچنان می‌توانستند 4 درصد مواقع را با موفقیت شیر ​​دهند.

تاثیر جراحی ماموپلاستی بر شیردهی

آیا جراحی ماموپلاستی برای من مناسب است؟

فاصله چندین سال بین جراحی ماموپلاستی و بارداری برای موفقیت یک زن در شیردهی بسیار مهم است. فرصت دادن به سینه ها و مجاری شیر برای بهبودی بسیار مهم است. جراح پلاستیک ما، دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی دارای تجربه بالایی در انجام جراحی های ماموپلاستی است و نظر تخصصی خود را در مورد وضعیت منحصر به فرد شما ارائه می دهد. او اهمیت شیردهی را درک می کند و همیشه استراتژی های کوچک کردن سینه را انتخاب می کند که مجاری شیر را حفظ کند و تا حد امکان حساسیت نوک سینه را حفظ کند. 

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

کوچک کردن سینه برداشتن و گاهی اوقات شکل دادن مجدد بافت سینه است. ممکن است به دلایل زیبایی، برای درمان کمردرد مزمن یا آسان‌تر کردن برخی فعالیت‌ها، این عمل جراحی را انجام دهید. بافت از ناحیه سینه برداشته می شود و سینه دوباره شکل می گیرد. در موارد نادر، نوک پستان برداشته شده و دوباره وصل می شود.

 

شیردهی بعد از جراحی ماموپلاستی، به روش جراحی و مراقب بودن جراح برای حفظ اعصاب بستگی دارد.

 

 • حساسیت نوک پستان، نوک سینه های شما ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول حساس باشند.
 • وقتی اعصاب به درستی کار نمی کنند، دوشیدن شیر می تواند دشوارتر باشد.
 • خطر کاهش تولید شیر البته اکثر مادران پس از جراحی کوچک کردن سینه می توانند مقداری شیر تولید کنند.

مشاور می تواند به شما کمک کند تا بهترین برنامه غذایی را برای کودک خود تعیین کنید.

اگر سیستم مجرای شیر دست نخورده باشد، شانس شیردهی شما بیشتر می شود. برش هایی که در زیر چین سینه یا از زیر بغل ایجاد می شود کمتر است.