علل سفتی بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

 • تجمع مایع در اطراف شکم
 • گرفتگی شکم
 • آسیب عصبی ناشی از بریدگی در بدن

جلوگیری از سفت شدن شکم

 • استفاده از گن های طبی
 • دراز بکشید به طوری که سینه کاملا صاف بماند
 • داشتن رژیم غذایی مناسب
 • داشتن وعده های سبک

عوارض غیر طبیعی سفتی شکم بعد از ابدو

 • عفونت زخم و رد بخیه
 • خونریزی
 • آمبولی
 • باز شدن زخم
 • درد و خستگی

بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، احساس سفتی شکم طبیعی است. هنگامی که هر نوع برشی ایجاد می شود، اعصاب قطع می شوند. این اجتناب ناپذیر است. در مورد تامی تاک، گرفتگی شکم نتیجه آسیب عصبی است. اما، با بهبودی، این احساس از بین خواهد رفت. بیماران می توانند انتظار داشته باشند که به مدت 6 تا 12 هفته احساس سفتی شکم کنند.

 در برخی موارد، بازیابی عملکرد طبیعی عصبی ممکن است تا یک سال طول بکشد. اگرچه این می تواند هشدار دهنده به نظر برسد، اما بخشی طبیعی از روند بهبودی است. سایر عواملی که می تواند در سفت شدن شکم نقش داشته باشد عبارتند از: سفت شدن عضلات و سفت کشیده شدن و دوختن پوست به هم. باز هم، با بهبودی بدن، این احساسات باید بهبود یابد.

آنچه می خوانید

علل سفتی بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

در هر روش جراحی، آسیب عصبی ناشی از بریدگی در بدن وجود خواهد داشت. این را نمی توان اجتناب کرد. در مورد روش های تامی تاک، سفتی شکمی که ممکن است بیماران تجربه کنند، در نتیجه آسیب به اعصاب است. از آنجایی که اعصاب مسیرهای مناسب خود را دوباره برقرار می کنند، بیماران ممکن است شروع به احساس خارش، سوزش یا دردهای تیز کنند.

بیماران همچنین ممکن است در نتیجه برداشتن و بخیه شدن پوست به هم دچار سفتی شوند. علاوه بر این، سفت شدن ماهیچه ها می تواند باعث سفتی بعد از عمل شود.

اگرچه احساس سفتی نگران کننده به نظر می رسد، اما بخشی طبیعی از روند بهبودی است. بیماران باید انتظار داشته باشند که این مدت از شش تا دوازده هفته پس از عمل جراحی شکم طول بکشد، اما ممکن است تا یک سال طول بکشد تا عملکرد حسی طبیعی در ناحیه شکم به دست آید. پس از بهبودی کامل اعصاب، بازگشت این احساس بسیار نادر است.

علل سفتی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

نکات کلیدی در خصوص علت سفت شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

تامی تاک یک عمل پیچیده و عمده است که خطرات و عوارض خاصی را به همراه دارد و همچنین عوارض جانبی طبیعی پس از عمل را به دنبال دارد. در حین عمل، جراح پلاستیک از بخیه استفاده می کند تا ماهیچه های شکم را در صورت انبساط به هم نزدیک کند، پوست را دوباره روی دیواره شکم بپوشاند و بافت اضافی را برای از بین بردن افتادگی قسمت پایین شکم از بین ببرد.

این روش تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بسته به پیچیدگی عمل شما و اینکه آیا این روش با سایر روش های جراحی پلاستیک انجام می شود یا خیر، می تواند تا چهار ساعت یا حتی بیشتر طول بکشد. بیمار چند ساعت پس از بیدار شدن از بیهوشی آزاد است تا مرکز درمانی را ترک کند تا روند بهبودی را در خانه خود آغاز کند.

دو هفته اول بعد از عمل جراحی شکم برای بیمار سخت ترین است، زیرا توصیه هایی وجود دارد که باید به طور کامل رعایت شود، مانند نخوابیدن یا دراز کشیدن روی شکم و راه رفتن با بدن کمی به جلو به صورت خم شده.

پس از انجام عمل، ناحیه عمل در لمس متورم و دردناک خواهد بود. پس از شروع بهبود زخم ها، احساس سفتی در شکم طبیعی است. این به دلیل پوستی است که برش خورده شده و اکنون کشش متفاوتی روی شکم دارد. این سفتی به ویژه زمانی که بیمار حرکات خاصی را انجام می دهد یا کشش هایی روی کمر انجام می دهد، احساس می شود. این یک عارضه جانبی طبیعی این روش است و با عادت کردن بیمار به احساس و بهبود برش ها با گذشت زمان از بین می رود.

برای داشتن یک عمل موفقیت آمیز، جراح پلاستیک باید پوست اضافی را برش داده و پوست باقیمانده را دوباره بپوشاند و کشش بیشتری به آن وارد کند تا شکم صاف، سفت و عالی به نظر برسد. با این حال، هنگامی که افتادگی برداشته می شود، ممکن است بیمار احساس کند که شکم بیش از حد سفت شده است. این تنها یکی از احساسات متفاوتی است که معمولاً در طول دوره نقاهت پس از عمل جراحی شکم تجربه می شود.

 احساس دیگر احساس بی حسی در ناحیه عمل شده است. در بسیاری از موارد، بیمار هم سفتی و هم بی حسی را همزمان تجربه می کند. بی حسی ناشی از برش بافت ها و اعصاب این ناحیه است. سفتی و بی حسی هر دو بدون درمان اضافی به موقع ناپدید می شوند. برای بیمار مهم است که هر علامت غیرطبیعی را که ممکن است در ماه اول پس از عمل تجربه کند، با جراح پلاستیک در میان بگذارد.

علت سفت شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

درمان سفت شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی

همانطور که اعصاب بهبود می یابند، ممکن است برای ایجاد مجدد مسیرهای مناسب نیاز به آموزش مجدد داشته باشند. دکتر کامبیز ایزدپناه به بیماران توصیه می‌کنند این کار را با مالش آرام با کمک برخی اقلام روی شکم انجام دهند، از جمله لوسیون، ملحفه ‌های پنبه ‌ای، پارچه‌ های نرم و …. این به تحریک اعصاب برای بهبودی کمک می کند. در موارد شدید، داروهایی مانند نورونتین که معمولاً برای دردهای عصبی تجویز می شود، ممکن است مفید باشد.

با این حال، بیماران باید سعی کنند به یاد داشته باشند که گرفتگی یا بی حسی شکم بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از عمل جراحی شکم است. با کمی صبر و زمان، این احساسات باید محو شوند و بیماران می توانند به طور کامل از کانتور بدن جدید خود لذت ببرند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

اکثر بیماران بلافاصله پس از جراحی شکم به دلیل بیهوشی احساس گرفتگی می کنند. همچنین درد و کبودی پس از عمل در 1-2 هفته اول وجود خواهد داشت. این درد را می توان با استفاده از دارو کاهش داد و ناراحتی هر روز بهبود می یابد. در طول 2-3 هفته اول، شما به فعالیت های سبک محدود خواهید شد و ممکن است بتوانید به سر کار خود  برگردید. میانگین مدت زمانی برای افرادی که به تازگی ابدومینوپلاستی انجام داده اند تا دوباره احساس طبیعی داشته باشند 4-6 هفته است. البته به خاطر داشته باشید که مدت زمان بهبودی دقیق از فردی به فرد دیگر بسته به نوع عمل جراحی شکم، سن، نوع مراقبت پس از عمل و سلامت عمومی آن ها متفاوت است.

بعد از عمل جراحی شکم نمی توانید مستقیما بایستید. در واقع، جراح از شما می خواهد که در حالت خمیده بمانید تا ناحیه درمان بهبود پیدا کند. مدت زمانی که باید در این موقعیت بمانید بسته به بیماران وش رایطی که دارند متفاوت است. دکتر ایزدپناه توصیه می کند که بیمارانش به مدت 1 تا 2 هفته قوز کنند. هنگامی که به شما اجازه داده شد تا صاف بنشینید، این کار باید به آرامی و به تدریج انجام شود.

تورم یک جنبه طبیعی از روند بهبودی بدن است زیرا مایع در اطراف محل درمان جمع می‌شود تا از بافت‌ های در حال بهبود محافظت کند. جراحان پلاستیک اغلب برای تخلیه مایع اضافی و کاهش فشار از روی شکم، درن ‌هایی را اعمال می‌کنند. این درن بسته به پیشرفت شما معمولاً پس از 10-14 روز برداشته می شوند. پس از انجام این کار، تورم خفیف ممکن است همچنان برای هفته‌ ها یا حتی ماه‌ ها ادامه داشته باشد و نتیجه عمل جراحی شکم شما را پنهان کند. پیروی از دستورالعمل های جراح برای اطمینان از اینکه تورم پس از عمل به سرعت برطرف می شود و نتیجه مطلوبی از جراحی به دست می آورید، مهم است.

پس از عمل جراحی شکم، شکل شکم شما به تدریج با بهبودی بهبود می یابد. اکثر بیماران می توانند تصویر نهایی شکم جدید خود را در 6 ماه مشاهده کنند. تقریباً این مدت طول می کشد تا اسکار خطی صورتی رنگ ناشی از این عمل محو شود. دکتر ایدز پناه به بیماران خود توصیه می کند که از محصولات مراقبت از جای زخم با کیفیت بالا برای کمک به محو شدن سریع جای زخم استفاده کنند. با این حال، این محصولات باید فقط پس از بهبودی کامل نواحی برش (که ممکن است تا چند ماه طول بکشد) استفاده شوند.

ابدومینوپلاستی – درست مانند هر عمل جراحی دیگری – مستلزم برش در بدن است. این به طور طبیعی منجر به آسیب عصبی می شود. بسیاری از بیماران ابدومینوپلاستی به دلیل آسیب دیدگی اعصاب در ناحیه تحتانی شکم، پس از عمل جراحی شکم، بی حسی را در ناحیه تحتانی شکم تجربه می کنند. با گذشت زمان – همانطور که اعصاب شروع به بازسازی مسیرهای مناسب خود می کنند – بیمار شروع به بازگشت تدریجی احساس می کند.

بیماران تامی تاک نیز ممکن است احساس سفت شدن در شکم خود را تجربه کنند، زیرا پوست بریده شده و دوباره روی هم قرار گرفته است. علاوه بر این، سفت شدن عضله در طول جراحی می تواند منجر به احساس سفت شدن بافت در طول بهبودی شود.

اگرچه ممکن است در مورد این احساس سفتی و کشش احساس نگرانی کنید، به خاطر داشته باشید که این بخشی طبیعی از روند بهبودی است. اکثر افرادی که ابدومینوپلاستی انجام داده اند می توانند این عوارض جانبی را تا 12 هفته پس از عمل تجربه کنند. در برخی موارد، تا 12 ماه طول می کشد تا اعصاب ناحیه شکم به درستی بهبود یابند. زمانی که اعصاب عملکرد حسی معمول خود را بازیافتند، احتمال بازگشت این نوع ناراحتی بسیار کم است.

برخی از کارهایی که می‌توانید برای بهینه‌سازی و سرعت بخشیدن به ریکاوری شکم انجام دهید عبارتند از:

 • از دستورالعمل‌های بهبودی جراح پلاستیک خود، مانند پوشیدن لباس فشرده، به صورت دقیق پیروی کنید.
 • به خودتان فشار نیاورید که خیلی زود به سرکار و سایر فعالیت ها برگردید
 • برای مراقبت از کارهای خانه و مراقبت از کودکان و حیوانات خانگی کمک بگیرید

پس از جراحی ابدومینوپلاستی، که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولاً شامل یک برش طولانی است که از مفصل ران تا لگن امتداد می‌یابد، بیماران می‌توانند انتظار مقداری تورم، کبودی، ناراحتی و محدودیت حرکتی داشته باشند. این علائم را می توان با استفاده از داروها، استراحت زیاد و با رعایت دقیق دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی شکم دکتر ایزدپناه کاهش داد.

به طور متوسط، بیماران پس از جراحی شکم به حدود 2 تا 3 هفته استراحت نیاز دارند، اما این ممکن است بسته به ماهیت شغل بیمار یا وسعت عمل آن ها متفاوت باشد. برای مثال، بیمارانی که تحت یک روش کوچک ‌تر شکم قرار می‌گیرند، ممکن است بتوانند در عرض یک هفته به کار سبک برگردند. با این حال، ورزش های شدید بدنی، بلند کردن، زور زدن و سایر فعالیت ها از 6 تا 8 هفته یا تا زمانی که بیمار توسط دکتر ایزدپناه اجازه انجام آن ها را نداشته باشد، محدود می شود.

بیماران معمولاً حدود 3 تا 4 هفته پس از عمل جراحی شکم احساس می کنند که بیشتر فعالیت ها را می توانند از سر بگیرند، در این زمان اکثر تورم های بعد از عمل برطرف می شود. اگرچه نتایج نهایی جراحی شکم ممکن است بین 6 تا 12 ماه طول بکشد تا به طور کامل ایجاد شود.

بله. ماهیت تهاجمی جراحی شکم، که ممکن است شامل برداشتن پوست، سفت کردن پوست، سفت کردن عضلات و سایر تکنیک‌ ها باشد، اغلب منجر به احساس سفتی پس از جراحی می‌شود. نه تنها پوست ناحیه میانی شما در واقع سفت تر می شود، بلکه آسیب عصبی موقتی که به عنوان بخشی مورد انتظار جراحی رخ می دهد نیز به احساس سفتی کمک می کند.

 برای اکثر بیماران، احساس سفت شدن پوست پس از جراحی شکم در عرض 6 تا 12 هفته پس از جراحی برطرف می شود. در برخی موارد، زمانی که اعصاب اتصالات خود را دوباره برقرار می‌کنند و بافت ‌ها به بهبود ادامه می‌دهند، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا احساسات طبیعی دوباره به دست آید.